Підписуйся на інформаційну страховку бухгалтера
Розділи:
Підрозділи:
Підрозділи:
Підрозділи:

«Підводні камені» комплексних перевірок

04.04.2016

Міністерство економічного розвитку і торгівлі України затвердило наказ Про затвердження плану комплексних планових заходів державного нагляду (контролю) органів державного нагляду (контролю) на 2016 рік.

Його було розроблено з метою скорочення протягом року перевірок суб’єкта господарювання різними контролюючими органами шляхом їх об’єднання в комплексні заходи контролю, можливість проведення яких передбачена частиною другою статті 4 Закону України від 05.04.07 р. № 877-V “Про основні засади державного нагляду (контролю) у сфері господарської діяльності” (далі – Закон № 877-V). При цьому, достатньою підставою для проведення комплексного  планового  заходу є внесення  одного й  того  самого  суб’єкта господарювання до  планів  перевірок  різних органів державного нагляду (контролю).

Хочеться звернути увагу на деякі положення Закону № 877-V, які стосуються та пов’язані з комплексними перевірками, але є не такими простими, якими видаються на перший погляд.

На підтвердження необхідності проведення комплексних заходів законодавцем закріплено, зокрема, заборону перевірки контролюючим органом суб’єкта господарювання, якщо останній у плановому періоді включений до плану здійснення заходів іншим органом. Однак, у вказаній редакції дана норма є недеталізованою та потребує дещо більшої конкретизації з урахуванням того, що абзацом першим частини 1 статті 5 Закону № 877-V передбачено існування двох видів планових періодів, а саме: річних та квартальних. Звідси стає зрозумілим, що законодавцем фактично не уточнено, про який плановий період іде мова – річний чи квартальний.

На практиці ж внаслідок цього можуть виникнути питання на кшалт: якщо у першому кварталі суб’єкт господарювання включений до плану перевірок одного контролюючого органу, чи правомірним є його включення до плану заходів державного нагляду (контролю) іншого органу у наступних кварталах, беручи до уваги, що це по суті є різні планові квартальні періоди.

Також схожі питання виникають щодо положення, визначеного в абзаці 2 частини 1 статті 5 Закону № 877-V, де зазначено про заборону проведення контролюючим органом більш як одного планового заходу державного нагляду (контролю) щодо одного суб’єкта господарювання протягом одного року.

На перший погляд, видається, що все просто та доступно написано. Однак, враховуючи нашу любов до знаходження різних «лазівок» та «обхідних шляхів» з метою тлумачення норми на свою користь, можуть виникнути питання щодо поняття «протягом одного року». Так, законодавцем не зазначено, чи мається під ним на увазі календарний рік, або ж це стосується планового річного періоду, що дає змогу по-різному трактувати такий вираз. Внаслідок цього у ряду суб’єктів господарювання на практиці виникає питання щодо правомірності проведення контролюючим органом перевірки за умови, що попередній плановий захід нагляду (контролю) проводився у плановому році, який передував базовому, однак з моменту його проведення пройшло менше одного календарного року. Зрозуміло, що орган державного нагляду вважатиме: на увазі однозначно маються планові річні періоди. У свою чергу, суб’єкт господарювання має повне право дотримуватися іншої точки зору, оскільки законом це не заборонено.

Більше того, відповідно до ч.7 ст.4 Закону № 877-V, якщо  норма закону чи іншого нормативно-правового  акта,  виданого  відповідно  до  закону,  припускає   неоднозначне  тлумачення  прав  і  обов'язків суб'єкта господарювання або контролюючого органу  та  його  посадових  осіб,  рішення  має прийматися на користь суб'єкта господарювання.

Таким чином, з метою забезпечення принципу здійснення державного  нагляду  (контролю) лише за наявності підстав та в порядку, визначених законом, вищевказані неоднозначні трактування положень Закону повинні бути усунені або принаймі офіційно роз’яснені.

Детальніше читайте за посиланням.

Джерело: http://protokol.com.ua/ua/pidvodni_ka...

Коментарі до матеріалу
Всього коментарів 3
Відсортовано:
Швидка реєстрація
Будьте в курсі змін і актуальних тем, задавайте питання.
Популярне
13.05.2025
Топ-20 новин минулого тижня
Найбільш цікаві новини минулого тижня Держстат планує припинити ЄДРПОУ: розпочато обговорення Внесено зміни до Порядку проведення призову громадян на військову службу під час мобілізації ДПС відповідає на актуальні запитання платників податків: лист від 02.05.2025 Працівникам планують надати прав...
27.02.2025
Зберігання та використання пального на підприємстві у 2025 році: облік, податки та документальне оформлення
Марафон-2025: головні бухгалтерські акценти року У суб'єктів господарювання, які використовують у своїй діяльності транспортні засоби, інші машини та механізми, що споживають пальне, постійно виникають запитання, пов'язані з обліком і документальним оформленням операцій з таким пальним, а також зі з...
05.03.2025
Опубліковано постанову КМУ, якою спрощено процедуру бронювання військовозобов’язаних
Більше за темою: Бронювання працівників: покрокові дії Анулювання бронювання військовозобов’язаних: підстави та умови Звітність із військового обліку та бронювання 5 лютого на сайті Кабміну опубліковано постанову від 28.02.2025 № 233, якою внесено зміни до порядку бронювання війсь...
Нове
16.05.2025
Зовнішня торгівля України товарами за І квартал 2025 року
За І квартал 2025 року експорт товарів становив 9 952,7 млн дол. США, або 93,1 % порівняно із І кварталом 2024 року, імпорт – 18 467,5 млн дол. США, або 114,7 %. Негативне сальдо склало 8 514,8 млн дол. США (за І квартал 2024 року також негативне – 5 399,1 млн дол. США).  ...
16.05.2025
Як реформи в сфері захисту довкілля вплинуть на бізнес
«Зелений» перехід, сталі рішення та впровадження найкращих доступних технологій – це не перешкоди для роботи економіки, а вимога часу та нові можливості розвитку. Міністр захисту довкілля та природних ресурсів України Світлана Гринчук обговорила найбільш гострі питання з представни...
16.05.2025
Стратегія розвитку фінансового сектору: Рада з фінансової стабільності схвалила зміни
Рада з фінансової стабільності (далі – РФС) на засіданні 13 травня зосередилася на підготовці до восьмого перегляду програми розширеного фінансування з Міжнародним валютним фондом та ухвалила низку рішень.  По-перше, РФС схвалила зміни до Стратегії розвитку фінансового сектору України, з...
Кращі матеріали