Підписуйся на інформаційну страховку бухгалтера
Розділи:
Підрозділи:
Підрозділи:
Підрозділи:

Передача майна від районів у комунальну власність громад

02.11.2020

Процес передачі об’єктів спільної власності територіальних громад у власність ОТГ в кожній області, районі, де утворилися ОТГ, відбувається по-різному. Особливо питання виникають щодо розподілу майна спільної власності тергромад у районах, які повністю покриті ОТГ. БК і Закон № 280 зобов’язує районні ради (інформаціяза посиланням):

1) передавати сільським, селищним та міським радам об’єкти спільної власності тергромад, які знаходяться на їхній території і задовольняють колективні потреби лише цих територіальних громад, за зверненням відповідної сільської, селищної або міської ради (абзаци перший – третій п. 10 розд. V Закону № 280 – норма діє для всіх, а не лише для ОТГ);

2) передати ОТГ усі бюджетні установи, розташовані на території цих громад, відповідно до розмежування видатків між бюджетами, визначеного БК (п. 39 розд. VІ «Прикінцеві та перехідні положення» БК, п. 7 розд. ІV Закону № 280).

Увага! Процес передачі майна в описаних вище випадках ніяк не прив’язаний до процедури місцевих виборів, а тому тергромади можуть як раніше, так і зараз, приймати це майно в комунальну власність.

Ініціатором передачі може бути будь-яка сторона процесу, адже це не заборонено законом.

Процедура також не надто складна: уповноважений орган ради, яка ініціювала процес, надсилає пропозицію іншій раді, яка ухвалює відповідне рішення. За результатами цих рішень радою, яка приймає майно, утворюється спільна комісія і складається передавальний акт.

Для окремих видів майна передаванню має передувати інвентаризація (це передбачено п. 7 Положення, затвердженого наказом Мінфіну від 02.09.14 р. № 879). Варто пам’ятати, що передача, наприклад, об’єктів нерухомого майна потребує здійснення держреєстрації. Для вчинення реєстраційних дій держреєстратору треба подати рішення ради та акт приймання-передачі майна.

Нерідко ОМС затверджують порядки передачі такого майна, що допомагає унормувати всередині самих ОМС відповідної територіальної громади чи району, який підрозділ чи посадові особи і за що відповідають у відповідному процесі. Але затвердження окремого порядку не є обов’язковим, оскільки не вимагається законом. Такий документ просто організаційно полегшує процедури передачі майна.

Потреба в передачі об’єктів визначається індивідуально, залежно від їх призначення та кола отримувачів послуг. Наприклад, лікарні здійснюють обслуговування мешканців усього району, а також мешканців ОТГ, тому їх передача не буде доцільною та обґрунтованою. А от передача дошкільних навчальних закладів, шкіл та ФАПів у власність ОТГ є обґрунтованою та виправданою. У разі передачі юросіб зі спільної власності громад до власності ОТГ до їхніх статутних документів потрібно буде внести зміни.

Є й інші випадки, коли територіальна громада може повернути своє майно з управління районної ради. Це стосується ситуацій, коли сільські ради ухвалювали рішення про передачу майна тергромади в управління органу, що представляє спільні інтереси тергромад району. Це могло бути спричинено, наприклад, тим, що сільська рада на момент ухвалення рішення не мала спроможності управляти цим майном чи надавати якусь послугу (забезпечувати потребу) своїх мешканців.

Якщо в сільської ради чи її правонаступника – ОТГ з’явилася спроможність прийняти на себе відповідні повноваження разом із видатками на їх забезпечення, тергромада може повернути в управління своє майно.

Як зрозуміти, що майно було передано конкретною радою громади в управління районній раді? Дуже просто: зі старих рішень чи просто з назви. Скажімо, якщо школа називається «Школа такого-то ступеню Р-ської сільської ради», але перебуває в управлінні району, то це саме той випадок, коли немає спільної власності, а було делегування окремих повноважень сільської чи селищної ради районній. І це рішення можна змінити.

Головне – розуміти, що співпраця громад дає можливість об’єднувати їх ресурси на договірних засадах для досягнення спільних цілей та розв’язання спільних проблем.

Коментарі до матеріалу
Швидка реєстрація
Будьте в курсі змін і актуальних тем, задавайте питання.
Популярне
13.05.2025
Топ-20 новин минулого тижня
Найбільш цікаві новини минулого тижня Держстат планує припинити ЄДРПОУ: розпочато обговорення Внесено зміни до Порядку проведення призову громадян на військову службу під час мобілізації ДПС відповідає на актуальні запитання платників податків: лист від 02.05.2025 Працівникам планують надати прав...
27.02.2025
Зберігання та використання пального на підприємстві у 2025 році: облік, податки та документальне оформлення
Марафон-2025: головні бухгалтерські акценти року У суб'єктів господарювання, які використовують у своїй діяльності транспортні засоби, інші машини та механізми, що споживають пальне, постійно виникають запитання, пов'язані з обліком і документальним оформленням операцій з таким пальним, а також зі з...
05.03.2025
Опубліковано постанову КМУ, якою спрощено процедуру бронювання військовозобов’язаних
Більше за темою: Бронювання працівників: покрокові дії Анулювання бронювання військовозобов’язаних: підстави та умови Звітність із військового обліку та бронювання 5 лютого на сайті Кабміну опубліковано постанову від 28.02.2025 № 233, якою внесено зміни до порядку бронювання війсь...
Нове
16.05.2025
Зовнішня торгівля України товарами за І квартал 2025 року
За І квартал 2025 року експорт товарів становив 9 952,7 млн дол. США, або 93,1 % порівняно із І кварталом 2024 року, імпорт – 18 467,5 млн дол. США, або 114,7 %. Негативне сальдо склало 8 514,8 млн дол. США (за І квартал 2024 року також негативне – 5 399,1 млн дол. США).  ...
16.05.2025
Як реформи в сфері захисту довкілля вплинуть на бізнес
«Зелений» перехід, сталі рішення та впровадження найкращих доступних технологій – це не перешкоди для роботи економіки, а вимога часу та нові можливості розвитку. Міністр захисту довкілля та природних ресурсів України Світлана Гринчук обговорила найбільш гострі питання з представни...
16.05.2025
Стратегія розвитку фінансового сектору: Рада з фінансової стабільності схвалила зміни
Рада з фінансової стабільності (далі – РФС) на засіданні 13 травня зосередилася на підготовці до восьмого перегляду програми розширеного фінансування з Міжнародним валютним фондом та ухвалила низку рішень.  По-перше, РФС схвалила зміни до Стратегії розвитку фінансового сектору України, з...
Кращі матеріали
Центр сповіщень