• Швидкий пошук надійних рішень
    і практичної інформації

Uteka

Я шукаю...

Де шукати:

розширений пошук
Отримайте доступ до більше 2 мільйонів готових рішень, публікацій та оглядів
Оформити
передплату

Ми знаємо хто вас перевірятиме в новому році

ред. Uteka.ua

24.11.2017 4938 0 0

2018 рік має обіцяє стати досить важким для українського бізнесу в частині перевірок контролюючими органами. Фактично з 2014 року так чи інакше діяв мораторій на інспекції. Термін дії останнього з встановлених заборон закінчується в кінці 2017 року. Якщо він не буде продовжений, як бувало раніше, то контролюючі органи зможуть проводити рейди. Так чи інакше, план майбутніх ревізій вже склали.

На майбутній рік українських підприємців чекає 27 169 перевірок.

Точать кігті

Найбільш «голодними» виявилися Служба з надзвичайних ситуацій (в народі - «пожежники»), Служба з питань безпеки харчових продуктів і захисту прав споживачів, а також служби з питань праці.

Найбільше рейдів планується провести в Київській, Одеській та Дніпропетровській областях. Що, корелює з кількістю суб'єктів підприємницької діяльності, зареєстрованим в цих областях.

Варто зазначити, що за час дії мораторію держоргани практично не зазнали реформування і, отже, можна очікувати, що в 2018 році перевірки будуть проводитися, як і раніше. З використанням надуманих приводів, тиском на бізнес корупційної складової.

Хоча справедливості заради варто помітити, що за час дії мораторію багато представників бізнесу нехтували окремими вимогами і правилами, розуміючи, що за порушення залучити їх до відповідальності практично не могли.

Найчастіше підприємці грішили порушеннями податкового та трудового законодавства, а також вимог у сфері пожежної та безпеки харчових продуктів.

При цьому «рекордсменами» за сумою застосованих штрафних санкцій за 2017 рік є Антимонопольний комітет, Фіскальна служба і Держслужба України з надзвичайних ситуацій. Боляче вдарили по кишені бізнесменів за підсумком 2017 року і штрафи, які застосовуються Державною службою України з питань праці. Швидше за все, в 2018 році до «лідерів» приєднається, і Держслужба з питань безпеки харчових продуктів і захисту споживачів ».

Найбільш небезпечними для бізнесу будуть перевірки органів, наділених правом безпосередньо впливати на господарську діяльність, а часто навіть зупиняти роботу підприємств у разі істотних порушень (пожежні, безпеку харчових продуктів). Або органів, які мають повноваження виносити великі штрафи (служба з питань праці, служба з питань геології та надр).

Знайти порушення не важко

Як показує практика, не менше, ніж у 80% українських підприємств є порушення в сферах, які контролюють дані органи.

Причини таких порушень у всіх різні: хтось має намір піддає клієнтів ризику вважаючи за краще відкупитися, а хтось не може цього зробити через застарілі норм і стандартів радянського зразка. Але є і такі, хто має намір нехтує безпекою. До таких, на думку самих підприємців, відносяться:

    будівельні компанії, які економлять на будматеріалах;

    виробники продуктів харчування (для нашого ринку, наприклад, сметана без молока - вже не новина);

    фермери, які використовують шкідливу хімію.

Варто перевіряти не тільки дотримання правил торгівлі і наявність тих чи інших документів на товар, а й якість, безпеку продукції, яка знаходиться на прилавках, шляхом проведення лабораторних досліджень (непродовольчої групи в тому числі). Дослідити відповідність заявленого на маркуванні до цього складом або властивостями. Зараз популярно здешевлювати продукцію: міняти натурально сировину на замінники.

Так чи інакше без реформування контролюючих органів кінцевим підсумком таких рейдів буде не усунення порушень, а тиск на бізнес з метою отримання незаконної вигоди, як це часто траплялося раніше.

Перевірки не приносять бажаних результатів, а лише збільшують хабара. Все зводиться до винесення розпорядження про усунення порушень, але їх виконання, по суті, не контролюється - все закінчується величезними штрафами або вимаганням. Через застарілі вимог, дотримуватися їх або неможливо, або дорого - вигідніше відкупитися. Тим більше маніпуляцій і зловживань з боку перевіряючих завжди вистачало.

Кого перевірять першими

До найбільш «жадібних» і допитливих перевіряючих підприємці віднесли:

    службу по праці («криво» виписаний процес перевірки, великі штрафи - простіше відкупитися);

    «Пожежники» - зроблять упор на дитячі табори і установи після трагічних подій в Одесі, коли під час пожежі загинули діти;

    Екослужба візьме «на олівець» намивателей піску і компанії, що працюють з надрами і видобутком сировини (такі компанії часто належать «сильним світу цього», тому депутатів і олігархів, швидше за все, не чіпатимуть);

    Держпродспоживслужба: тут поле для діяльності велике, оскільки багато продавців і виробники дійсно давно не дотримуються санітарні та технічні умови при реалізації товарів.

По галузях, до яких у перевіряючих буде найбільше запитань, лідирують сільське господарство і установи охорони здоров'я. До хвилі перевірок варто готуватися і гравцям роздрібної та оптової торгівлі, а також виробникам продуктів харчування. Простою мовою, «на прицілі» у контролерів знаходяться, в першу чергу, приватні клініки, фермерські господарства, магазини і ринки. Чи не забудуть приватні школи, будівельників і навіть ріелторів.

В першу чергу перевіряючих буде цікавити середній і великий бізнес, через великі обсяги продажів або виробництва. А от невеликі компанії і мікробізнес цікавлять перевіряючих менше. Та й можливостей сховатися від пильних органів у малого бізнесу куди більше.

При складанні плану перевірок враховувалися результати аналізу діяльності суб'єктів господарювання. До відома приймалися вид і сфера діяльності, обсяг випуску продукції (виконання робіт, надання послуг), а також оцінка ступеня небезпеки господарської діяльності, статистика наступили негативних наслідків діяльності і наявність порушень законодавства при попередніх перевірках.

Саме тому під приціл контролерів потрапили галузі з найвищими доходами і найбільшим числом зайнятих працівників.

Джерело: http://ubr.ua/ 

Топ перевіряючих в 2018 році, як підготуватися? Читайте:

Які документи підприємства можуть цікавити орган Держпраці в ході планової перевірки?

Якщо вас перевіряє пожежний інспектор

Перевірки органами СЕС
 

Щоб дызнатися:

Як упорядкувати документи перед перевіркою?

Як законно не допустити до перевірки?

Що перевіряють?

Підстави для позапланових перевірок.

Підприємства, які заплановано перевірять в 2018 році, читайте спецпроект Uteka:

Сміятися, щоб не плaкaти, aбо Первірки в Україні

Коментарі до матеріалу

Кращі матеріали

Ми знаємо хто вас перевірятиме в новому році