Підписуйся на інформаційну страховку бухгалтера
Підписатися

Чи може банк вимагати достроково погасити кредит

Редакція

14.08.2017 5050 0 0

Питання розірвання кредитного договору в односторонньому порядку не втрачає актуальності. Час від часу банки застосовують таку міру в роботі з недобросовісними позичальниками. У якому випадку банк має право змусити повністю розрахуватися з боргами раніше встановленного терміну.

Питання про те, чи можуть банки вимагати дострокового погашення, обговорювалося на форумах. Позичальник ПриватБанку скаржився , що банк наполягає на такому погашенні, при цьому робить це неофіційно. Начальник відділення, де був оформлений кредит, в приватному порядку вимагав прискорити виплату. У даному випадку позичальникові не варто переживати: поки немає офіційного листа з банку, поспішати виплачувати борг не варто. Особливо, якщо не було прострочень по кредиту.

Втім, розірвати кредитний договір в односторонньому порядку можуть як позичальник, так і банк. Клієнт може розпрощатися з банком, kredit_pogashenie_350x255виплативши все тіло кредиту і відсотки в будь-який час. Фінустанова не має права встановлювати за передчасне погашення додаткові комісії.

А ось банк може вимагати дострокове розірвання договору лише в деяких випадках, встановлених законодавчо. «Відповідно до пункту 4 частини десятої статті 11 Закону України« Про захист прав споживачів »банк дійсно може зажадати дострокове погашення кредиту, але лише у випадку прострочення платежу».

Відповідно до вищезазначеного закону, банк може зажадати дострокове розірвання кредитного договору у разі виникнення прострочення за споживчим кредитом на місяць, а по іпотеці – на три місяці. Також захід може бути застосована, якщо сума всіх нарахованих відсотків і штрафів заборгованості більше тіла кредиту на 10%.

Згідно з Цивільним кодексом України, якщо позичальник знищив чи зіпсував заставу, або передав його третій особі, банк має право вимагати назад свої гроші з відсотками. Фінустанови можуть розірвати договір іпотеки, якщо позичальник порушує умови страхового договору на заставне майно.

При цьому банк має право вимагати дострокового погашення відсотків за період фактичного користування кредитними грошима, а не за весь термін кредитування.

У яких випадках банк може розірвати кредитний договір:

    Прострочення платежу як мінімум на один місяць, а за кредитом, забезпеченим іпотекою, – мінімум на три місяці;

    Перевищення сумою нарахованих відсотків і пені суми кредиту більш як на десять відсотків;

    Передача позичальником предмета застави іншій особі без згоди банку;

    Втрата (знищення) предмета застави за обставин, які не залежать від банку;

    Порушення позичальником зобов’язань, встановлених договором іпотеки, наприклад, порушення зобов’язань щодо страхування предмета іпотеки.

На практиці банки застосовують жорсткі заходи, якщо позичальник надав у банк недостовірні дані про себе і про свій фінансовий стан, порушив небудь умова кредитного договору, а також якщо фінансовий стан клієнта різко погіршився.

Це явище не масове. У своїй роботі банк намагається в першу чергу домовитися з позичальником. І тільки якщо процес переговорів ні до чого не призводить, банк починає діяти згідно з кредитним договором.

Підтримує банкіра Іван Герасименко: «Найчастіше вимогу про повернення всієї суми пред’являється банком як крайній захід перед зверненням до суду. Як правило, спочатку використовуються всі можливі способи мирного врегулювання ситуації ».

При цьому якщо позичальник погасив заборгованість протягом тридцяти днів, а по іпотеці – шістдесяти днів після отримання офіційного повідомлення про дострокове розірвання кредитного договору, вимога банку втрачає силу.

Банк не має права вимагати дострокового погашення кредиту, якщо позичальник відмовляється підписувати додаткову угоду. У ньому можуть бути вказані будь-які зміни в договорі, наприклад підвищення процентної ставки.

Щоб банк не змусив достроково погасити кредит, потрібно вчасно здійснювати платежі. Якщо ж клієнт перебуває у скрутному фінансовому становищі, краще всього звернутися в банк і домовитися про реструктуризацію кредиту, або про надання кредитних канікул. Тим більше що після кризи банки досить охоче йдуть назустріч позичальникам, які просять про допомогу.

Джерело: http://groshi-v-kredit.org.ua/chy-moz...

Коментарі до матеріалу

Кращі матеріали