Підписуйся на інформаційну страховку бухгалтера
Підписатися

Моніторинг основних подій в економіці України (червень 2024 року)

Увага!

02.08.2024 16 0 0

Мінекономіки оприлюднило Моніторинг основних подій в економіці України (червень 2024 року)

У червні 2024 року економіка функціонувала в складних умовах віялових відключень електроенергії через її дефіцит, що послабляло економічну активність як підприємств на фоні зростання витрат та підвищення тарифів, так і споживачів. Також значний дефіцит кваліфікованих кадрів, невизначеність щодо подальшого перебігу бойових дій та умов мобілізації̈ погіршували очікування підприємств усіх секторів.

Проте, економіці вдалося частково нівелювати негативні впливи завдяки:

  • високому рівню адаптивності до складних умов функціонування і наявному досвіду реагування на такі виклики;
  • високим темпам експорту продукції ГМК в умовах стабільної роботи Українського морського коридору та можливості окремим підприємствам забезпечувати собі стабільний доступ до електроенергії завдяки прямому імпорту;
  • ранньому початку збору врожаю озимих культур через погодний чинник.

За  оцінками  Мінекономіки,  у  червні  зростання  ВВП  зберігалося  на  рівні  попереднього  місяця  –  1,1 %  («плюс»  1,0 %  у  травні  2024  року та «плюс» 14,7 % [±1 %] у червні 2023 року). У підсумку за січень-червень 2024 року зростання оцінюється на рівні 4,1 % [±1 %] («мінус» 3,1 % за січень – червень 2023 року), що в цілому відповідає прогнозованим тенденціям. Урядом схвалені основні прогнозні макропоказники економічного і соціального розвитку України на 2025–2027 роки,  у рамках якого уточнено прогноз на 2024 рік – очікуване зростання ВВП на рівні 3,5 %.

Надходження до держбюджету з урахування міжнародної фінансової допомоги залишилися на рівні попереднього року – за перше півріччя 2024 року становили 1 316,7 млрд грн (1 302,4 млрд грн у першому півріччі 2023 року). Без урахування міжнародної фінансової допомоги доходи зросли на 23,6 % і становили 1 276,2 млрд грн (1 032,7 млрд грн відповідно). Таке зростання зумовлено пожвавленням економічної активності підприємств, зокрема надходження від податку на прибуток збільшилися у 2,2 раза, акцизного податку з ввезених на митну територію України підакцизних товарів (продукції) – на 38,8 %, податків на міжнародну торгівлю та зовнішні операції – на 29,7 %, інших неподаткових надходжень – на 24,6 %.

Ріст видатків держбюджету був помірним – за перше півріччя 2024 року становив 8,4 % до 1 935,3 млрд грн (1 785,9 млрд грн за цей же період торік), зокрема зросли видатки на соціальне забезпечення (на 5 %), капітальні видатки (у 1,8 раза) на фоні проведення необхідних відновлювальних будівельних та інших робіт, а також у частині витрат на заробітну плату (на 24,7 %) та інші поточні видатки (у 1,5 раза).

У підсумку дефіцит держбюджету становив 614,5 млрд грн або 15,2 млрд дол. США – 46,7 % від загального обсягу доходів держбюджету (за цей же період торік дефіцит держбюджету становив 478,1 млрд грн або 13,1 млрд дол. США – 36,7 % від загального обсягу доходів держбюджету).

Упродовж червня ситуація на валютному ринку характеризувалася збільшенням як середньоденного чистого попиту за безготівковими операціями клієнтів (на 10 % порівняно з травнем), так і середньоденного чистого попиту за власними операціями банків (на 13 % відповідно) на фоні збільшення обсягів купівлі валюти (як на безготівковому, так і на готівковому сегментах ринку), а також зростання чистих переказів банками на користь міжнародних платіжних систем. За цих умов чистий продаж валюти Національним банком залишався суттєвим – від'ємне сальдо становило 3 млрд дол. США за місяць («мінус» 3,1 млрд дол. США в травні). Такі обсяги інтервенцій Національного банку та боргові виплати країни (0,7 млрд дол. США) за поточних обсягів надходжень на валютні рахунки Уряду в Національному банку (у червні надійшло 2,4 млрд дол. США) зумовили скорочення міжнародних резервів на 1,1 млрд дол. США або на 2,9 % до 37,9 млрд дол. США, проте їх обсяг лишається достатнім для забезпечення фінансування імпорту майбутнього періоду впродовж 4,9 місяця.

У червні економіка України відчула прямі та непрямі цінові наслідки руйнування об’єктів генерації електроенергії – споживча інфляція передусім під тиском підвищення тарифів на електроенергію для населення, а також на низку інших тарифів (цін) на послуги прискорилася до 2,2 % за місяць (з 0,6 % місяцем раніше), річні темпи – до 4,8 % (з 3,3 % відповідно). В цілому в червні й далі посилювався вплив чинників немонетарного характеру через:

1) збільшення тарифної складової – подорожчання електроенергії, деяких послуг ЖКГ на яких немає мораторію, пасажирських перевезень залізницею, мобільного зв’язку тощо;

2) посилення впливу витратності виробництва (непрямий вплив руйнування енергетики) через обмежене електропостачання, а також нестачу персоналу та низку інших «воєнних перешкод» для бізнесу, посилення курсової волатильності.

Мінекономіки

1 из 28

Приєднуйтесь до Uteka у Telegramm

Коментарі до матеріалу

Кращі матеріали