Підписуйся на інформаційну страховку бухгалтера
Розділи:
Підрозділи:
Підрозділи:
Підрозділи:

Чи можуть українці працювати у Польщі без віз?

13.07.2017

Після запровадження безвізового режиму українцям, які працюють у Польщі, більше не потрібні спеціальні робочі візи. Хоча, здавалось би, така практика суперечить традиційному розумінню безвізового режиму, Польща є вкрай зацікавленою в українських робітниках, які вирішують значну проблему браку робочої сили.

На заробітки з біометричним паспортом

Згідно з європейським законодавством, якщо українці мають намір працювати закордоном, для цього треба отримати національні візи та дозволи на працевлаштування. Однак Польща пішла далі: польська прикордонна служба оприлюднила інформацію, що від 11 червня необхідність у робочій візі для українських заробітчан зникла – достатньо лише біометричного паспорта. Але на додачу до нього все ще треба мати декларацію від працедавця про намір влаштувати іноземця, або дозвіл на роботу, якщо робітник планує залишитися більше, ніж на шість місяців.

Що кажуть правила?

Загальні правила роботи в ЄС не змінились: для роботи потрібна віза. Інколи для сезонних робіт достатньо шенгенської, але зазвичай оформлювати треба національну. Водночас, згідно з законом «Про просування працевлаштування і інституціях ринку роботи», іноземець має право працювати в Польщі, якщо має дозвіл на роботу та перебуває на території Республіки Польща в рамках безвізового руху.

Тобто у рамках безвізового руху, іноземець може в’їхати на територію Польщі, а от приступити до роботи – лише за наявності Дозволу. При цьому жодної норми про право роботи на підставі «освядчення» в рамках безвізу немає, так само як і офіційного роз’яснення.

Відповідно до роз’яснення польського департаменту ринку, окрім дозволу на роботу, іноземець, який хоче працювати у Польщі, повинен мати титул перебування (Tytuł pobytowy).

Таким чином, ґрунтуючись на нормах польського права, робимо висновок: що якщо ви в’їдете на територію Польщі без візи, і навіть матимете запрошення («освядчення») з наміром працевлаштуватись – то ви не маєте права приступити до легальної роботи, допоки не отримаєте дозвіл на роботу. А дозвіл на роботу ви отримаєте якщо матимете Tytuł pobytowy. Враховуючи, що біометричний паспорт не є документом, що підтверджує Tytuł pobytowy, а від робочої візи ви відмовились – у вас лишається два варіанти – або пройти складну процедуру для отримання необхідних дозволів, або працювати нелегально.

Чому Польща пішла на зустріч українцям?

Таким пом’яшенням вимог Польща намагається зберегти робочу силу та зменшити ризик нелегальних працівників. Також свій прибуток втратять фірми-посередники: через інновацію пошук роботодавця залишається самому працівнику.

Отримати декларацію від працедавця про намір працевлаштувати іноземця, а також про дозвіл на роботу від польської влади нескладно. Робітник може узгодити з роботодавцем подання документів на отримання дозволу ще з України, або ж приїхати як турист і вже на місці подбати про оформлення документів. Варто зазначити, що у різних регіонах Польщі може знадобитись різний час для оформлення паперів.

Зазначимо, що офіційно нині в Польщі працює 800 тисяч українців. За неофіційними даними, їх загалом більше ніж 1,5 мільйона осіб. Серед мігрантів з України більшість становлять чоловіки – 57%. Середній вік новоприбулих українців – 32,8 років. За останнім дослідженням, від травня 2017 року зросли зарплати українських заробітчан у Польщі - від 17% до 33%.

Джерело: https://zaxid.net/chi_mozhut_ukrayint...

Коментарі до матеріалу
Швидка реєстрація
Будьте в курсі змін і актуальних тем, задавайте питання.
Популярне
08.07.2025
Топ-20 новин минулого тижня
Найбільш цікаві новини минулого тижня Уряд пропонує розшири категорії громадян, які мають право на відстрочку Держпраці перевірятиме роботодавців на предмет мобінгу: законопроєкт підписаний ДПС відповідає на актуальні запитання платників податків: лист від 27.06.2025 Які податки планує збільшити ...
20.05.2025
Актуальні рахунки для сплати податків
Інформація про реквізити рахунків, відкритих для зарахування податків, а також для сплати єдиного внеску Більше за темою: Нова форма ТТН: огляд змін Мікро, мале, середнє чи велике: навіщо треба визначати розмір підприємства Затверджуємо та оновлюємо штатний розпис: правила та нюанси Сп...
17.04.2025
З 16.04.2025 почали діяти терміни зберігання документів щодо військового обліку
Більше за темою: Накази та розпорядження: основні терміни, види і строки зберігання Строки зберігання первинних документів збільшено: чи вплине це на строки давності для перевірок Міністерство юстиції наказом від 14.03.2025 № 748/5 затвердило зміни до Переліку типових документів, що створюють під ...
Нове
11.07.2025
Підстави та наслідки припинення громадянства України
Громадянство України може припинятися лише за визначеними законодавством підставами. Примусове набуття громадянами України, які проживають на ТОТ, громадянства росії, не визнається Україною та не є підставою для втрати українського громадянства. Громадянство України може припинятися лише за визначен...
11.07.2025
Перехід на чотириденний робочий тиждень можливий у мирні часи – Державна служба зайнятості
Поки що чотириденний робочий тиждень в Україні можливий у форматі локальних домовленостей. Говорити про перехід України на чотириденний робочий тиждень під час війни було б дивно. Українці – або у війську, або для війська. Ринок праці також перейшов на військові рейки, ухвалено спеціальний Зак...
10.07.2025
Мінагрополітики запускає проєкт HONOR: агрокооперація малих виробників
Взято курс на інтеграцію з європейським простором і Спільною аграрною політикою ЄС. Кооперативи – одна з перевірених європейських практик сталого розвитку сільських територій, яку ми прагнемо адаптувати до українських реалій. Більше за темою: Створення та реєстрація сільськогосподарськог...
Кращі матеріали