Марафон-2023: разом до Перемоги!
Завершується цей важкий для України 2022 рік. І, звісно, зараз усі наші думки – про Перемогу та Мир! Кожен українець робить кроки до цього на своєму місці. Бухгалтери – не виняток. А те, як вони працюють в умовах війни, подекуди під обстрілами, без світла, вдень і вночі, викликає повагу та захоплення.
До того ж, крім виконання щоденної роботи, пошуку фінансових можливостей для функціонування своїх підприємств, бухгалтери мають ще й відстежувати важливі законодавчі нововведення. А через воєнний стан було внесено рекордну кількість змін до нормативно-правових актів щодо оподаткування, трудових відносин, відповідальності тощо.
Тож можна сказати, що зараз економіка тримається на плечах не лише бізнесу, але й бухгалтерів, які є його надійним тилом.
А Uteka і надалі залишається вірним помічником бухгалтерів і розпочинає щорічний Марафон.
У найближчі тижні читайте в Uteka про:
- трудові відносини під час воєнного стану;
- податкові особливості воєнного стану;
- блокування ПН/РК: як уникнути та захиститися;
- воєнні особливості обліку та оподаткування майна та коштів;
- перевірки та відповідальність;
- зміни та очікування — 2023.
І ще на вас чекають подарунки! Підписуйтеся на розсилку та отримуйте від нас корисні листи й публікації.
Марафон-2023 несе вам знання та підтримку від Uteka для набуття впевненості та рішучості в новому році!
Тема 1. Трудові відносини під час воєнного стану
Цьогоріч бухгалтерам довелось терміново вирішувати чимало трудових та зарплатних питань: когось переводити не дистанційну роботу, когось відправляти у щорічну відпустку чи у відпустку за власний рахунок, з кимось призупинити трудовий договір до кращих часів.
Якщо підприємство чи структурний підрозділ опинилися у зоні бойових дій, або не в змозі працювати через відсутність електроенергії, то доводилося оформлювати простій або переводити працівників на інше підприємство.
Зважаючи на ситуацію, законодавці прийняли низку змін, аби покращити становище та полегшити оформлення трудових відносин під час воєнного стану. Все це звісно відбилося на оплаті праці та зарплатній звітності.
Тому, аби ви з легкістю знайшли необхідну інформацію залежно від вашої ситуації, ми зібрали для вас консультації фахівців.
Тема 2. Зміни та очікування 2023 року
Початок кожного року ми починаємо із вивчення змін, які впливатимуть на порядок оподаткування, відображення операцій в бухобліку, трудові відносини й розрахунки. 2023-й не є винятком. Адже попри те, що протягом минулого року до нормативно-правових актів було внесено чимало змін, законодавці залишили певні новації на 2023-й, а деякі раніше прийняті правила застосовуються саме з початку нового року.
Аби ви не розгубилися та не пропустили важливі зміни, ми підготували для вас огляди, розібралися в нормах, надали рекомендації, порахували базові показники щодо кожного напрямку.
Бажаємо вам легкої роботи та корисного читання!
Тема 3. Податкові особливості воєнного стану
Воєнний стан запровадив низку особливостей щодо оподаткування певних операцій, пов’язаних із підтримкою ЗСУ, підприємництва, економіки та життєдіяльності в Україні.
Зміни вносилися відповідно до викликів, які поставали у зв’язку зі збройною агресією рф проти нашої країни. Це і передання допомоги на потреби оборони, і запровадження пільг на генератори та Starlink, виникнення непередбачуваних заборгованостей, перебування активів на непідконтрольних територіях, мобілізація та відчуженя майна, отримання грантів і міжнародної технічної допомоги, запровадження єдиного податку за ставкою 2 % тощо.
Всі ці зміни та поради щодо оптимізації операцій ми зібрали для вас у черговій темі.
Сподіваємося, що у вирі завдань, які покладаються наразі на бухгалтера, ми допоможемо вам якнайлегше впоратися з професійними викликами.
Тема 4. Блокування ПН/РК: попередити та захиститися
З поновленням роботи Єдиного реєстру податкових накладних після запровадження військового стану на території України відновилося і блокування реєстрації податкових накладних та розрахунків коригування (далі – ПН/РК).
А після змін, які були внесені до Порядку зупинення реєстрації податкової накладної/розрахунку коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних, затвердженого постановою КМУ від 11.12.2019 № 1165, та набули чинності з 14.10.2022 року, кількість випадків блокування ПН/РК значно збільшилася.
Процес розблокування забирає багато часу та нервів у бухгалтерів, тому ми підготували матеріали, які допоможуть у цій нелегкій справі та скоротять час на підготовку пакетів документів.
Також ми проаналізували останні зміни у процес блокування ПН/РК, які набули чинності з 11 січня 2023 року та результати яких ми спостерігатимемо на практиці найближчим часом.
Бажаємо вам уникнути блокування ПН/РК, а якщо це сталося, сподіваємось, що наші матеріали вам допоможуть.
Тема 5. Майно та кошти: воєнні особливості
Один із фундаментальних принципів бухгалтерського обліку – принцип безперервності діяльності. Він передбачає, що компанія продовжуватиме свою діяльність в осяжному майбутньому. Однак в умовах воєнного стану багато підприємств хоча б на певний період оголошували простій. У деяких навіть після повернення до роботи частина необоротних активів так і не експлуатується. На жаль, є суб’єкти господарювання, активи яких частково втрачено (пошкоджено) або доступ до них обмежений. Ці процеси впливають і на бухгалтерський облік.
У цьому випуску ми зібрали поради, що робити з активами (виробничими запасами, товарами, незавершеним виробництвом, основними засобами тощо), які опинилися на непідконтрольних територіях, якщо саме підприємство продовжує свою діяльність; як відобразити в обліку простій, консервацію необоротних активів, відчуження та вилучення майна, а також інші пов’язані операції.
Крім того, розповідаємо, як вплинув воєнний стан на розрахунки з контрагентами та кредиторами. А також як показати в обліку гранти, фіндопомогу та інші надходження, отримані для підтримки бізнесу тощо.
Тема 6. Перевірки та відповідальність в умовах воєнного стану
Норми законодавства щодо дозволених під час воєнного стану перевірок і відповідальності змінюються так часто, що важко їх відстежувати. Спершу були заборонені всі перевірки та діяв суцільний мораторій щодо штрафних санкцій за податкові порушення (оскільки було призупинено відлік усіх строків – подання звітності, сплати податків, реєстрації ПН/РК тощо).
Кардинально змінився підхід 27.05.2022. Згідно із Законом від 12.05.2022 № 2260-ІХ платників податків було умовно поділено на групи залежно від можливості (неможливості) виконувати свої податкові обов’язки. Деякі перевірки відновили, і почала діяти загальна відповідальність, з усією суворістю (до того ж, карантинний мораторій під час воєнного стану не звільняє від відповідальності, якщо порушення виявлять податківці в ході перевірки).
А далі були численні зміни-поправки щодо дат виконання обов’язків, призупинення відліку одних строків і поновлення перебігу інших, пропуск яких є штрафонебезпечним.
Останні (станом на 02.02.2023, тобто на дату виходу добірки, наведеної нижче) зміни до перехідних правил п. 69 підрозділу 10 розд. ХХ Податкового кодексу вніс Закон від 13.12.2022 № 2836-IX (див. «Огляд Закону № 2836: податкова відповідальність, зберігання пального для електрогенераторів» та «Чи нараховувати самоштраф у разі самостійного виправлення помилок воєнного періоду»).
Але продовжуємо відстежувати зміни, бо очевидно, що «далі буде». На підпис Президенту направлено Закон № 2876-ІХ (законопроєкт № 8079 від 27.09.2022, картка законопроєкту). Якщо Президент підпише його, то після опублікування, зокрема, істотно зміняться розміри штрафів за несвоєчасну реєстрацію ПН/РК.
Але це ще не все!
Перевірте свої знання та виграйте приз!
Про умови читайте на сторінці Марафону.
Ім’я переможця оголошуємо наступного дня після публікації теми на головній сторінці Марафону.
Не зволікай та будь першим з Uteka!
Вітаємо переможців!
Тема 1. Анастасія Семенова
Тема 2. Анжела
Тема 3.
Максимчук Валентина Петрівна
Шинкарик Світлана Павлівна
Кармазин Тетяна Миколаївна
Тема 4
Лілія Шевчук
Ірина Громова
Денис Фоменко
Тема 5
Елена Гаврищак
Тема 6
Олена Валеріївна Ткаченко
Коментарі до матеріалу