Підписуйся на інформаційну страховку бухгалтера
Підписатися

Краудфандінг: як зібрати гроші для стартапу

Редакція

28.09.2016 1550 0 0

Світовий банк прогнозує, що до 2025-го року щорічні інвестиції в краудфандінгові платформи зростуть до 93 мільярдів доларів! Як українським стартаперам швидко та безпечно отримати інвестиції для своїх проектів? Та чи потрібно платити податки від зібраних коштів?

З миру по нитці

«Фінансування громадою» – саме так перекладається цей термін. Суть краудфандінгу полягає в тому, що ви відкрито збираєте кошти на реалізацію свого проекту в інтернеті.

Дедалі більше молоді винахідники та підприємці звертаються до краудфайдінгу. Для цього існують спеціальні платформи, де спонсори обирають інноваційні та перспективні стартапи для фінансування. Через простоту та безпечність сьогодні краудфандінг визнано одним із найефективніших механізмів залучення інвестицій. Його популярність серед амбіційних підприємців та творчих стартаперів кожного року чимраз зростає. Адже краудфандинг дуже добре зарекомендував себе у провідних країнах світу.

За кількістю реалізованих стартапів найбільшою краудфандінговою платформою у світі вважається Kickstarter. В Україні ж найбільш відомою стала платформа Спільнокошт (Велика Ідея). Саме тут автори бізнес-ідей можуть знайти гроші для запуску свого проекту. Це може бути будь-що: бізнес, винахід, соціальний проект, фільм або музичний диск. Як то кажуть – на кожен товар можна знайти свого покупця.

Як це працює?

Функціонують такі платформи досить просто та зручно. Є декілька схем краудфандінгу:

1. Благодійна пожертва (спонсори віддають гроші на реалізацію вашого стартапу без жодних зобов’язань)

2. Нефінансова винагорода (спонсор отримує диск або книгу, якщо фінансує їх випуск, за таким принципом працює Kickstarter)

3. Фінансування за певну грошову винагороду

Отже, як потрапити на платформу? Ви реєструєтеся, при цьому обов’язково вказуєте суму, що необхідна для реалізації вашого задуму.

    Важливий момент! Виплата автору стартапу здійснюється лише в тому випадку, якщо вся ця сума буде зібрана, якщо ж повна сума не збирається – кошти повертаються спонсорам, автор ідеї не отримує нічого. Виводити на подібні платформи слід лише ті проекти, які є цікавими та оригінальними, тоді шансів отримати необхідну суму у вас буде значно більше.

Окрім цього, обов’язково вказуйте конкретну ціль збору коштів та підкріплюйте її усіма можливими доказами, це зробить вашу пропозицію привабливішою серед інших.

Проте, майте на увазі, якщо ж уся необхідна сума буде зібрана – вам доведеться заплатити комісії та податки. Так, наприклад, найпопулярніша платформа Kickstarter візьме з вас комісію в розмірі 5% від загальної суми, ще 2.9% + 0.30 доларів із кожної пожертви менше 10 доларів доведеться сплатити банку. Експерти радять формувати бюджет, що необхідний для реалізації ідеї, з урахуванням усіх комісій.

Як краудфандінг регулюється українським законом?

Доказом того, що краудфандінг і справді допомагає залучити інвестиції для бізнесу, є приклади успішно реалізованих ідей. Так, наприклад, американець Ганс Фекс кілька років тому зібрав більше 1 мільйона доларів від 5 тисяч людей на свій проект, а письменник Роб Томас – близько 5 мільйонів доларів на екранізацію свого твору.

Є серед успішних стартапів, що були реалізовані за рахунок спільних пожертв, і українські. Наприклад, більше 250 тисяч доларів було зібрано вітчизняними стартаперами на пристрій для дистаційного спостереження за домашніми тваринами Petcube та універсальний годинник Lametric.

Не грошима єдиними

Водночас залучення інвестицій – не єдине, що може запропонувати краудфандінг українським стартаперам. Адже цей механізм дає можливість аналізувати попит на створюваний продукт та навіть піаритися. Чим більше коштів вам вдається залучити до свого проекту – тим більше спонсорів про вас дізнається.

Чи є ризики?

Для тих, хто бажає віддати свої кошти, основним ризиком краудфандінгу є шахрайство. Оскільки під виглядом благодійної ініціативи або цікавого проекту може бути організований збір коштів, що не дійдуть до адресата, а потраплять до рук зловмисників, які вирішили збагатитися таким чином. А тим, хто отримує такі «інвестиції», варто пам’ятати, що потрібно вчасно задекларувати свої прибутки та сплатити податки, інакше на вас чекає адміністративна або навіть кримінальна відповідальність (залежно від обсягів несплати), а також штрафи і пеня.

Отже, краудфандінг без перебільшень можна назвати ідеальним способом отримати стартовий капітал та реалізувати свій проект. Тож, якщо ви маєте класну ідею, і єдине, що вам заважає її втілити, – це гроші, час подумати про участь в одній із таких платформ.

Джерело: http://ckp.in.ua/articles/12476

Коментарі до матеріалу

Кращі матеріали