Підписуйся на інформаційну страховку бухгалтера
Розділи:
Підрозділи:
Підрозділи:
Підрозділи:

Кого і на яких умовах погоджуються кредитувати українські банки

20.05.2016

Ознаки кредитування, які, здавалося б, намітилися на початку 2016 р. не закріпилися. Якщо в першому кварталі обсяг розмір кредитного портфеля банківської системи зріс з 981,6 млн грн до 1017,9 млн. грн., то вже за підсумками квітня він знову скотився вниз - до 991,6 млрд. грн.

Кредитування загальмувалося як в роздробі, так і корпоративному сегменті. Хоча раніше показувало позитивну динаміку: головним чином, за рахунок одиничних кредитів, які видавали державні банки великим державним корпораціям (НАК "Нафтогаз", Укрзалізниця). А також реструктуризацій раніше наданих позик.

Навіть за рахунок перекредитування складно показати зростання цифр. Є маса клієнтів у яких зависли гроші в банках з тимчасовою адміністрацією. Знаю одного щасливця, якому контрагенти повинні 120 млн грн., але їх гроші підвисали в проблемних банках. Як він може працювати? Заліки провести не можна, до судів звертатися не має сенсу.

Сьогодні, відзначають банкіри, багато переговорів щодо повернення старих боргів або перекредитування закінчуються проханнями клієнтів про допомогу в вилучення грошей з якогось іншого банку. Тільки після цього вони готові продовжувати обговорення щодо погашення або нових позиках.

Застави більше не важливі

Загальна кредитна картина, станом на травень 2016-ого, не змінилася: гроші для кредитування у банків є, потреба клієнтів у кредитах присутня. А стимули для активізації кредитування навіть посилилися після того, як НБУ звузив можливості заробітку на його сертифікатах. Але і страх потрапити на новий неякісний актив, особливо по великих позиках, у фінансистів теж нікуди не подівся.

Банки боялися кредитувати і бояться зараз. Але логіка бізнесу змушує відновити активний пошук нових позичальників. Шукаємо баланс між бажанням знову розміщувати гроші і страхом їх втратити. І цей баланс підштовхує до дуже виборчого підходу.

Вибірковість не стосується тільки старих клієнтів. Їх тривале співробітництво, зрозумілі принципи ведення бізнесу та прогнозована платіжна дисципліна дозволяє розраховувати навіть на поступки банків.

Незважаючи на високу ціну залучених ресурсів, ми готові запропонувати таким клієнтам ставку, яка буде для нього не просто посильною. За такого клієнта банк, як правило, готовий навіть недоотримати прибуток, пропонуючи більш вигідні умови.

Але щоб сьогодні видати кредит новим позичальникам, загальний портрет яких банки малюють як сверхзакредітованних суб'єктів, одержувач грошей повинен обов'язково мати кредитну історію, прозору бізнес-модель і якісну заставу. Відсутність будь-якої зі складових автоматично знижує ймовірність задоволення кредитної заявки.

Раніше застава вважалася гарною страховкою. Сьогодні справа не тільки в заставах, а в платоспроможності клієнта і його порядності. Застави нічого не гарантують при нашій судовій системі. Оцінка клієнта - дуже складний процес. Скажу так - повинна прийти людина, якій ми зможемо дати кредит.

Бажання банків розуміти, як може повести себе позичальник при нестандартних ситуаціях, перевело для них вимогу наявності кредитної історії, як такої, з розряду однієї з вимог до категорії вагомих аргументів для кредитування. Фінансисти готові говорити не просто з "чистим" клієнтом, а з тим, хто вже c ними співпрацював.

Докладнішу інформацію можна знайти за посиланням: http://ubr.ua/

Коментарі до матеріалу
Швидка реєстрація
Будьте в курсі змін і актуальних тем, задавайте питання.
Популярне
01.07.2025
Топ-20 новин минулого тижня
Найбільш цікаві новини минулого тижня Унесено зміни до переліку територій бойових дій і ТОТ (текст наказу від 16.06.2025) Грошова компенсація за невикористані щорічні відпустки У Резерв+ з’являться нові можливості отримати автоматичну відстрочку Уряд затвердив зміни до Порядку нарахування Є...
20.05.2025
Актуальні рахунки для сплати податків
Інформація про реквізити рахунків, відкритих для зарахування податків, а також для сплати єдиного внеску Більше за темою: Нова форма ТТН: огляд змін Мікро, мале, середнє чи велике: навіщо треба визначати розмір підприємства Затверджуємо та оновлюємо штатний розпис: правила та нюанси Сп...
17.04.2025
З 16.04.2025 почали діяти терміни зберігання документів щодо військового обліку
Більше за темою: Накази та розпорядження: основні терміни, види і строки зберігання Строки зберігання первинних документів збільшено: чи вплине це на строки давності для перевірок Міністерство юстиції наказом від 14.03.2025 № 748/5 затвердило зміни до Переліку типових документів, що створюють під ...
Нове
02.07.2025
Мінрозвитку презентувало липневу добірку грантових програм
Міністерство розвитку громад та територій спільно з проєктом «Відновлення для всіх» (RFA) презентує липневу добірку грантових програм у форматі щомісячних Каталогів можливостей. Міністерство розвитку громад та територій спільно з проєктом «Відновлення для всіх» (RFA) презенту...
02.07.2025
Дайджест судової практики з трудових спорів за II квартал 2025 року
У НААУ підготували дайджест судової практики з трудових спорів за II квартал 2025 року. Більше за темою: Випадки повної матеріальної відповідальності працівників Чи має право на щорічну основну відпустку працівник, трудовий договір з яким призупинено? Заява про згоду на тимчасове переведення на і...
02.07.2025
Як подати заяву на списання коштів в ІКП
У приватній частині ІКС «Електронний кабінет» запроваджено електронний сервіс, із використанням якого платники мають можливість списати кошти, які обліковуються в інтегрованих картках. Головне управління ДПС у Волинській області нагадує, що у приватній частині ІКС «Електронний кабі...
Кращі матеріали