Карантин продовжили до 28 лютого 2021 року
На позачерговому засіданні Кабміну 09.12.20 р. було прийняте рішення про продовження карантину до 28.02.21 р. (текст рішення ще не опубліковано). Крім того, на 16 днів (з 8 по 25 січня) буде запроваджено жорсткий локдаун. У цей період буде заборонена діяльність культурних і розважальних закладів, спортивних і фітнес-залів, басейнів, установ освіти (крім дитсадків) тощо.
Вжито заходів із підтримки бізнесу
Щоб підтримати бізнес під час локдауну, Верховна Рада прийняла два закони, спрямовані на соціальну підтримку застрахованих осіб і суб’єктів господарювання (далі – СГ) на період здійснення обмежувальних протиепідемічних заходів, пов’язаних із розповсюдженням COVID-19 (набули чинності з 10.12.20 р.). Так, Законом від 04.12.20 р. № 1071-ІX (далі – Закон № 1071) передбачено надання:
- одноразової матеріальної допомоги в розмірі 8 000 грн найманим працівникам, які втратили частину зарплати внаслідок запровадження карантину, і фізособам-підприємцям, які втратили частину доходу через карантин. Не отримають допомогу підприємці, які зареєстровані менше ніж за 3 місяці до набуття чинності цього закону; які в 2020 році сплатили ЄСВ за себе менше ніж за 3 місяці, а також ті, вид діяльності яких не підпадає під карантинні обмеження;
- разової компенсації СГ із метою відшкодування витрат, здійснених на сплату ЄСВ у розмірі середньомісячної суми внеску за останні 10 місяців. Але за відсутності заборгованості з ЄСВ!
Законом від 04.12.20 р. № 1072-ІX передбачено низку податкових стимулів для громадян, малого і середнього бізнесу у зв’язку із запровадженням карантину, зокрема:
- звільнення єдинників першої групи від сплати цього податку за грудень 2020 року і січень – травень 2021-го;
- списання податкового боргу платникам за умови, що сукупний розмір боргу за всіма податками і зборами не перевищує 3 060 грн;
- відстрочення до 29 грудня 2021 року погашення податкового боргу платників податків – фізосіб, у тому числі самозайнятих осіб, загальна сума якого не перевищує 6 800 грн.
Скасовано мораторій на планові перевірки
Законом № 1071 з 10.12.20 р. скасовано мораторій на проведення планових перевірок. Так, абзацами першим і другим пп. 6 п. 2 розд. II Закону № 1071 із Закону від 17.03.20 р. № 530-IX (далі – Закон № 530) виключено норму, яка забороняла планові перевірки у сфері господарської діяльності на період карантину. Водночас заборону на проведення планових перевірок також установлено в п. 3 розд. II Закону від 17.03.20 р. № 533-IX, і вона поки що продовжує діяти. У цьому пункті зазначено, що на період карантину забороняється проведення органами державного нагляду (контролю) планових перевірок у сфері госпдіяльності, крім нагляду (контролю):
- за СГ із високим ступенем ризику від провадження госпдіяльності (відповідно до затверджених КМУ критеріїв оцінки ступеня ризику);
- дотриманням вимог із формування, установлення та застосування державних регульованих цін;
- у сфері санітарного та епідемічного благополуччя населення.
Виходить, що планові перевірки можуть проводитися тільки у вищезгаданих випадках. А якщо, наприклад, ідеться про СГ із середнім або незначним ступенем ризику, то до них не можуть завітати з плановою перевіркою. Також у найближчому майбутньому може бути знятий мораторій на податкові перевірки. Законопроєктом від 15.09.20 р. № 4101 пропонується скасувати мораторій на проведення документальних і фактичних перевірок органами ДПС (див. докладніше за посиланням).
Коментарі до матеріалу