Підписуйся на інформаційну страховку бухгалтера
Розділи:
Підрозділи:
Підрозділи:
Підрозділи:

Іпотечний кредит: банкірам розв`язують руки

26.10.2016

Українські банки чимраз частіше вигадують нові й нові «велосипеди» для того, аби в обхід так званого мораторію на відчуження іпотечного житла відбирати його в громадян іншими способами. Кілька тижнів тому банкірам вирішив підсобити не абихто, а сам Верховний Суд України, що постановив при розгляді справи шокуючу нісенітницю: представникам фінустанови достатньо лише звернутися до реєстратора, зареєструвати своє право власності або взагалі продати майно, якщо це передбачено в договорі іпотеки.

Конституція — це “для слабаків”

Таке рішення ВСУ (тобто його трактування) не на жарт перелякало юридичну спільноту Україну, особливо тих правників, які продовжують боротися разом із валютними іпотекоотримувачами проти свавілля банків. Що ж тепер чекає на українців, які свого часу брали валютні іпотечні кредити на купівлю нерухомості і не змогли вчасно розрахуватися з банками? Скільки триватиме ганебна практика з відбирання заставного майна?

Слід спершу зазначити, що ця правова позиція суду як мінімум обмежує право на захист. Таке судове рішення неабияк суперечить чинному законодавству — Конституції України та 16 ст. Цивільного кодексу. Саме останній документ ретельно виписує те, що способи захисту порушеного права є необмеженими і судова система повинна захищати їх.

Тобто наша Феміда має пильно захищати священне право будь-якого громадянина на його житло. Зокрема, саме в цьому питанні немає меж для засобів захисту від незаконних посягань. Більше того, якщо уважно почитати статті Цивільного кодексу, можна збагнути, що суд має відстоювати права громадян, надаючи їм широкі можливості у відсудженні матеріальної та моральної шкоди, що були будь-ким заподіяні.

Проте, здається, для ВСУ й Цивільний кодекс, і Конституція — то таке, як кажуть, “для слабаків”. Верховний Суд України й цього разу не знехтував трактуванням суто під банки, винісши навдивовижу обурливе рішення. А те, чому люди не мають змогу сплатити за кредитами, в чому полягає причина цього (до речі, абсолютно об`єктивна: різке падіння курсу нацвалюти по відношенню до долара та євро), нікого не хвилює.

Юридичний нонсенс

Не можна жодним чином узагалі відчужувати іпотечне житло, хоча б уже через те, що в Україні діє мораторій:

Це просто юридичний нонсенс. Але враховуючи свавілля банків та Верховного Суду України, яким їм став підігрувати, таке відбирання іпотечних квартир та будинків уже є даністю. Звісно, що це не на користь звичайним клієнтам банків. Та й останні не дуже мають бажання боротися далі, щоб оскаржити такі дії. Тобто тепер можна ще швидше заволодіти майном валютних іпотечних позичальників.

І, дійсно, хіба не було раніше прикрих випадків такого знущання над іпотечними кредитоотримувачами?!  Практично все іпотечне житло,що було в заставах, банки передали так званим факторинговим або колекторським компаніям. Ці фірми почали справно займатися «вибиванням» боргів у валютних іпотекоотримувачів. І слід особливо зазначити, що роблять вони це вперто й доволі успішно. Автор статті знає особисто декілька жахливих прикладів цього. Так, у першому з них, колектори прийшли до оселі іпотекоотримувача, який, до речі, вже розпочав сумлінно сплачувати свої борги за договором іпотеки, й о третій ночі намагалися його з родиною просто виштовхнути з оселі! Дуже добре, що господар родини мав постійний зв’язок зі своїм адвокатом (який працював на нього та на сотні інших таких іпотекоотримувачів безкоштовно). Той приїхав і такий конфлікт вдалося владнати. А якби в бідолахи такого адвоката не було б?! Питання риторичне.

Другий приклад: за іпотечні борги в розмірі 206 тисяч гривень, людину викинули на вулицю «іпотечні тітушки», яким колекторська компанія заплатила 5 тисяч доларів. Погодьтеся, що куш того вартував.

Щось не скажу, а щось змовчу

Треба сказати, що хитрі банки, укладаючи з клієнтами договори про надання іпотеки, чимало що замовчували й замовчують, не доказують та не роз’яснюють.

Чи стане практика відбирання майна саме в такий спосіб — звернення банку чи колектору до державного реєстратора із проханням перереєструвати іпотечне житло на них — масовішою? Експерти вважають, мабуть, що так. Проте, як ми бачимо, в банків та їхніх впливових “помічників” — колекторів — і так чимало в чому розв’язані руки.

Докладніше дивись за посиланням: http://ckp.in.ua/analytics/13320

Коментарі до матеріалу
Швидка реєстрація
Будьте в курсі змін і актуальних тем, задавайте питання.
Популярне
06.05.2025
Топ-20 новин минулого тижня
Найбільш цікаві новини минулого тижня Прийнято закон щодо обміну інформацією та призупинення дії трудового договору Класифікатор професій та кваліфікаційні характеристики об'єднали з Реєстром кваліфікацій: підписано Закон До ДПС будуть подавати інформацію про банківські рахунки не тільки СГД, а та...
10.02.2025
У Верховній Раді зареєстровано законопроєкт про підвищення мінімальної зарплати, пенсій та прожиткового мінімуму
Більше за темою: Мінімальна зарплата та прожитковий мінімум – 2025: які розміри та на що вплинуть Розмір мінімальної заробітної плати Парламентарі подали законопроєкт № 12462, яким передбачається підвищення прожиткового мінімуму, мінімальної зарплати та мінімальної пенсії за віком у 202...
27.02.2025
Зберігання та використання пального на підприємстві у 2025 році: облік, податки та документальне оформлення
Марафон-2025: головні бухгалтерські акценти року У суб'єктів господарювання, які використовують у своїй діяльності транспортні засоби, інші машини та механізми, що споживають пальне, постійно виникають запитання, пов'язані з обліком і документальним оформленням операцій з таким пальним, а також зі з...
Нове
09.05.2025
Оподаткування доходів ФОП, який одночасно провадить незалежну професійну діяльність
Яким чином нараховується та сплачується ПДФО з доходів, що одночасно отримуються ФОП від діяльності на загальній системі оподаткування та від провадження незалежної професійної діяльності? Відповідно до норм Податкового кодексу (далі – ПК) фізична особа, яка здійснює незалежну професійну діял...
08.05.2025
Як подати заявку на гранти для переробних підприємств: нагадує Мінекономіки
Грантові програми від Мінекономіки та Держслужби зайнятості: як подати, які строки та кого це стосується? Більше за темою: Бюджетні гранти: як застосовувати різниці з податку на прибуток Мінекономіки погодило ще 21 заявку за програмою «Гранти для переробних підприємств». Після виконання...
08.05.2025
ДПС розроблює підходи щодо врахування особливості ведення господарської діяльності в різних регіонах
Про умови ведення бізнесу, податкове навантаження та ветеранську політику говорили голова ДПС Руслан Кравченко та представники понад 60 підприємств і бізнес-асоціацій. До діалогу також долучився народний депутат Марʼян Заблоцький.  Учасники обговорили стандартні питання від бізнесу – бло...
Кращі матеріали