Підписуйся на інформаційну страховку бухгалтера
Розділи:
Підрозділи:
Підрозділи:
Підрозділи:

Іпотечний кредит: банкірам розв`язують руки

26.10.2016

Українські банки чимраз частіше вигадують нові й нові «велосипеди» для того, аби в обхід так званого мораторію на відчуження іпотечного житла відбирати його в громадян іншими способами. Кілька тижнів тому банкірам вирішив підсобити не абихто, а сам Верховний Суд України, що постановив при розгляді справи шокуючу нісенітницю: представникам фінустанови достатньо лише звернутися до реєстратора, зареєструвати своє право власності або взагалі продати майно, якщо це передбачено в договорі іпотеки.

Конституція — це “для слабаків”

Таке рішення ВСУ (тобто його трактування) не на жарт перелякало юридичну спільноту Україну, особливо тих правників, які продовжують боротися разом із валютними іпотекоотримувачами проти свавілля банків. Що ж тепер чекає на українців, які свого часу брали валютні іпотечні кредити на купівлю нерухомості і не змогли вчасно розрахуватися з банками? Скільки триватиме ганебна практика з відбирання заставного майна?

Слід спершу зазначити, що ця правова позиція суду як мінімум обмежує право на захист. Таке судове рішення неабияк суперечить чинному законодавству — Конституції України та 16 ст. Цивільного кодексу. Саме останній документ ретельно виписує те, що способи захисту порушеного права є необмеженими і судова система повинна захищати їх.

Тобто наша Феміда має пильно захищати священне право будь-якого громадянина на його житло. Зокрема, саме в цьому питанні немає меж для засобів захисту від незаконних посягань. Більше того, якщо уважно почитати статті Цивільного кодексу, можна збагнути, що суд має відстоювати права громадян, надаючи їм широкі можливості у відсудженні матеріальної та моральної шкоди, що були будь-ким заподіяні.

Проте, здається, для ВСУ й Цивільний кодекс, і Конституція — то таке, як кажуть, “для слабаків”. Верховний Суд України й цього разу не знехтував трактуванням суто під банки, винісши навдивовижу обурливе рішення. А те, чому люди не мають змогу сплатити за кредитами, в чому полягає причина цього (до речі, абсолютно об`єктивна: різке падіння курсу нацвалюти по відношенню до долара та євро), нікого не хвилює.

Юридичний нонсенс

Не можна жодним чином узагалі відчужувати іпотечне житло, хоча б уже через те, що в Україні діє мораторій:

Це просто юридичний нонсенс. Але враховуючи свавілля банків та Верховного Суду України, яким їм став підігрувати, таке відбирання іпотечних квартир та будинків уже є даністю. Звісно, що це не на користь звичайним клієнтам банків. Та й останні не дуже мають бажання боротися далі, щоб оскаржити такі дії. Тобто тепер можна ще швидше заволодіти майном валютних іпотечних позичальників.

І, дійсно, хіба не було раніше прикрих випадків такого знущання над іпотечними кредитоотримувачами?!  Практично все іпотечне житло,що було в заставах, банки передали так званим факторинговим або колекторським компаніям. Ці фірми почали справно займатися «вибиванням» боргів у валютних іпотекоотримувачів. І слід особливо зазначити, що роблять вони це вперто й доволі успішно. Автор статті знає особисто декілька жахливих прикладів цього. Так, у першому з них, колектори прийшли до оселі іпотекоотримувача, який, до речі, вже розпочав сумлінно сплачувати свої борги за договором іпотеки, й о третій ночі намагалися його з родиною просто виштовхнути з оселі! Дуже добре, що господар родини мав постійний зв’язок зі своїм адвокатом (який працював на нього та на сотні інших таких іпотекоотримувачів безкоштовно). Той приїхав і такий конфлікт вдалося владнати. А якби в бідолахи такого адвоката не було б?! Питання риторичне.

Другий приклад: за іпотечні борги в розмірі 206 тисяч гривень, людину викинули на вулицю «іпотечні тітушки», яким колекторська компанія заплатила 5 тисяч доларів. Погодьтеся, що куш того вартував.

Щось не скажу, а щось змовчу

Треба сказати, що хитрі банки, укладаючи з клієнтами договори про надання іпотеки, чимало що замовчували й замовчують, не доказують та не роз’яснюють.

Чи стане практика відбирання майна саме в такий спосіб — звернення банку чи колектору до державного реєстратора із проханням перереєструвати іпотечне житло на них — масовішою? Експерти вважають, мабуть, що так. Проте, як ми бачимо, в банків та їхніх впливових “помічників” — колекторів — і так чимало в чому розв’язані руки.

Докладніше дивись за посиланням: http://ckp.in.ua/analytics/13320

Коментарі до матеріалу
Швидка реєстрація
Будьте в курсі змін і актуальних тем, задавайте питання.
Популярне
01.07.2025
Топ-20 новин минулого тижня
Найбільш цікаві новини минулого тижня Унесено зміни до переліку територій бойових дій і ТОТ (текст наказу від 16.06.2025) Грошова компенсація за невикористані щорічні відпустки У Резерв+ з’являться нові можливості отримати автоматичну відстрочку Уряд затвердив зміни до Порядку нарахування Є...
20.05.2025
Актуальні рахунки для сплати податків
Інформація про реквізити рахунків, відкритих для зарахування податків, а також для сплати єдиного внеску Більше за темою: Нова форма ТТН: огляд змін Мікро, мале, середнє чи велике: навіщо треба визначати розмір підприємства Затверджуємо та оновлюємо штатний розпис: правила та нюанси Сп...
17.04.2025
З 16.04.2025 почали діяти терміни зберігання документів щодо військового обліку
Більше за темою: Накази та розпорядження: основні терміни, види і строки зберігання Строки зберігання первинних документів збільшено: чи вплине це на строки давності для перевірок Міністерство юстиції наказом від 14.03.2025 № 748/5 затвердило зміни до Переліку типових документів, що створюють під ...
Нове
02.07.2025
Мінрозвитку презентувало липневу добірку грантових програм
Міністерство розвитку громад та територій спільно з проєктом «Відновлення для всіх» (RFA) презентує липневу добірку грантових програм у форматі щомісячних Каталогів можливостей. Міністерство розвитку громад та територій спільно з проєктом «Відновлення для всіх» (RFA) презенту...
02.07.2025
Дайджест судової практики з трудових спорів за II квартал 2025 року
У НААУ підготували дайджест судової практики з трудових спорів за II квартал 2025 року. Більше за темою: Випадки повної матеріальної відповідальності працівників Чи має право на щорічну основну відпустку працівник, трудовий договір з яким призупинено? Заява про згоду на тимчасове переведення на і...
02.07.2025
Як подати заяву на списання коштів в ІКП
У приватній частині ІКС «Електронний кабінет» запроваджено електронний сервіс, із використанням якого платники мають можливість списати кошти, які обліковуються в інтегрованих картках. Головне управління ДПС у Волинській області нагадує, що у приватній частині ІКС «Електронний кабі...
Кращі матеріали