Підписуйся на інформаційну страховку бухгалтера
Розділи:
Підрозділи:
Підрозділи:
Підрозділи:

Що знає НБУ про кредитові та дебетові перекази

Аналітика
28.11.2024

Упродовж дев’яти місяців 2024 року кредитові та дебетові перекази активно використовувалися бізнесом і населенням. Загалом за цей період здійснено понад 2,7 млрд платіжних операцій, ініційованих із застосуванням кредитового трансферу та прямого дебету. 

Статистичні дані про кредитові та дебетові перекази

В Україні послуги з виконання платіжних операцій, ініційованих із застосуванням кредитового трансферу та прямого дебету, населенню та бізнесу надають усі 62 банки та одна небанківська фінансова установа.

Так, за дев’ять місяців 2024 року вони здійснили 1,2 млн платіжних операцій, ініційованих із застосуванням прямого дебету, на суму 27,26 млрд грн.

Більш розповсюдженими є платіжні операції, ініційовані із застосуванням кредитового трансферу, за дев’ять місяців цього року їх здійснено: 

  • в межах України – 2 718,8 млн операцій на суму майже 30 823 млрд грн;
  • в Україну – 3,80 млн на суму 50,84 млрд дол. США в екв.;
  • з України – 0,92 млн на суму 54,82 млрд дол. США в екв. 

Операції в межах України

За дев’ять місяців 2024 року найбільша кількість платіжних операцій у межах України, ініційованих із застосуванням кредитового трансферу, виконана з рахунків фізичних осіб: 2 344,6 млн, або 86,24 % від загальної кількості відповідних платіжних операцій.

Водночас за сумою найбільше таких платіжних операцій здійснено з рахунків суб'єктів господарювання: 27 841,71 млрд грн, або 90,33 % від загальної суми. 

Транскордонні операції

На користь фізичних осіб в Україну з-за кордону за цей період надійшло 55,21 % від загальної кількості платіжних операцій, здійснених із застосуванням кредитового трансферу. Водночас за сумою також лідирує бізнес – 93,96 % від загальної суми платіжних операцій, ініційованих із використанням кредитового трансферу, надійшло на користь суб'єктів господарювання (за зовнішньоекономічними контрактами). Найбільше коштів в Україну надходило з країн ЄС (44,70 %), Швейцарії (22,14 %), Сполучених Штатів Америки (11,75 %).

Найбільший обсяг платіжних операцій з України, ініційованих із застосуванням кредитового трансферу, здійснено бізнесом (за зовнішньоекономічними контрактами): 0,80 млн на суму 54,69 млрд дол. США в екв. Це становить 87,1 % та 99,75 % від загальної кількості та суми таких платіжних операцій відповідно. Географічно найбільше коштів надійшло до країн ЄС (60,75 %), Швейцарії (10,29 %) та Китаю (5,12 %).

Нагадаємо, що НБУ розпочав публікацію інформації про обсяги використання таких платіжних інструментів, як кредитовий трансфер та прямий дебет, збір якої запроваджено з минулого року.

З їх використанням бізнес та населення здійснюють як перекази коштів у межах України, так і транскордонні (в Україну та за її межі) розрахунки, у тому числі для здійснення міжнародної торгівлі (експорт / імпорт товарів та послуг).

Запровадження такої звітності відповідає підходам Європейського центрального банку та інших провідних центральних банків світу. Це дає змогу імплементувати в українській платіжній сфері сучасні європейські підходи до оцінки обсягів платіжних операцій [як з використанням платіжних карток, так й ініційованих безпосередньо з рахунків користувачів без використання платіжних карток (тобто кредитовий трансфер та прямий дебет)].  

Довідково. Закон від 30.06.2021 № 1591-IX «Про платіжні послуги», введений у дію 1 серпня 2022 року, визначає використання таких видів платіжних інструментів:

  • кредитовий трансфер – з його використанням виконується розпорядження платника на переказ коштів з його рахунку (кредитовий переказ), у межах банку / небанківської фінансової установи або між банками / небанківськими фінансовими установами;
  • прямий дебет – з його використанням виконується списання коштів із рахунку платника на підставі розпорядження отримувача коштів (дебетовий переказ), у межах банку / небанківської фінансової установи або між банками / небанківськими фінансовими установами;
  • електронні платіжні засоби (переважно звичні нам платіжні картки).

НБУ


Приєднуйтесь до Uteka у Telegramm

Коментарі до матеріалу
Швидка реєстрація
Будьте в курсі змін і актуальних тем, задавайте питання.
Популярне
13.05.2025
Топ-20 новин минулого тижня
Найбільш цікаві новини минулого тижня Держстат планує припинити ЄДРПОУ: розпочато обговорення Внесено зміни до Порядку проведення призову громадян на військову службу під час мобілізації ДПС відповідає на актуальні запитання платників податків: лист від 02.05.2025 Працівникам планують надати прав...
27.02.2025
Зберігання та використання пального на підприємстві у 2025 році: облік, податки та документальне оформлення
Марафон-2025: головні бухгалтерські акценти року У суб'єктів господарювання, які використовують у своїй діяльності транспортні засоби, інші машини та механізми, що споживають пальне, постійно виникають запитання, пов'язані з обліком і документальним оформленням операцій з таким пальним, а також зі з...
05.03.2025
Опубліковано постанову КМУ, якою спрощено процедуру бронювання військовозобов’язаних
Більше за темою: Бронювання працівників: покрокові дії Анулювання бронювання військовозобов’язаних: підстави та умови Звітність із військового обліку та бронювання 5 лютого на сайті Кабміну опубліковано постанову від 28.02.2025 № 233, якою внесено зміни до порядку бронювання війсь...
Нове
16.05.2025
Зовнішня торгівля України товарами за І квартал 2025 року
За І квартал 2025 року експорт товарів становив 9 952,7 млн дол. США, або 93,1 % порівняно із І кварталом 2024 року, імпорт – 18 467,5 млн дол. США, або 114,7 %. Негативне сальдо склало 8 514,8 млн дол. США (за І квартал 2024 року також негативне – 5 399,1 млн дол. США).  ...
16.05.2025
Як реформи в сфері захисту довкілля вплинуть на бізнес
«Зелений» перехід, сталі рішення та впровадження найкращих доступних технологій – це не перешкоди для роботи економіки, а вимога часу та нові можливості розвитку. Міністр захисту довкілля та природних ресурсів України Світлана Гринчук обговорила найбільш гострі питання з представни...
16.05.2025
Стратегія розвитку фінансового сектору: Рада з фінансової стабільності схвалила зміни
Рада з фінансової стабільності (далі – РФС) на засіданні 13 травня зосередилася на підготовці до восьмого перегляду програми розширеного фінансування з Міжнародним валютним фондом та ухвалила низку рішень.  По-перше, РФС схвалила зміни до Стратегії розвитку фінансового сектору України, з...
Кращі матеріали