Що відбуватиметься в економіці у 2025–2027 роки – прогноз НБУ
Під час пресбрифінгу 17 квітня Правління НБУ з монетарних рішень було оприлюднено основні показники оновленого макропрогнозу НБУ на 2025–2027 роки.
НБУ наводить п’ять ключових висновків.
1. Інфляція почне знижуватися влітку й сповільниться до однознакового рівня наприкінці року.
Упродовж І кварталу 2025 року інфляція очікувано зростала та в березні сягнула 14,6 % р/р. Водночас вже влітку зростання цін у річному вимірі почне сповільнюватися за широким спектром товарів і послуг. Цьому посприяють заходи з монетарної політики НБУ, очікуване збільшення врожаїв, поліпшення ситуації з постачанням електроенергії та помірніший тиск з боку ринку праці.
2. Відновлення економіки триватиме, хоч і обмежуватиметься наслідками війни.
У І кварталі 2025 року зростання економіки залишалося стриманим, зокрема через руйнування газової інфраструктури та спричинене цим збільшення потреб в імпорті газу. Загострення торговельних протистоянь у світі наразі не позначилося на українській економіці, проте надалі стримуватиме її відновлення. Ураховуючи зазначені чинники, НБУ дещо погіршив оцінки динаміки економічного відновлення. Очікується, що у 2025 році економіка України зросте на 3,1 %. У 2026–2027 роках зростання реального ВВП пришвидшиться до 3,7–3,9 %.
3. Міжнародна фінансова допомога дасть змогу забезпечити беземісійне фінансування бюджету.
Цього року Україна може отримати суттєвіші, ніж очікувалося раніше, обсяги міжнародної фінансової допомоги за рахунок швидшого перерахування траншів за механізмом ERA Loans. У наступні роки очікується поступове зменшення надходжень від партнерів, однак їх вистачатиме для беземісійного фінансування дефіциту бюджету та підтримання стійкості валютного ринку.
4. НБУ й надалі спрямовуватиме зусилля для забезпечення такої дохідності гривневих депозитів та ОВДП, яка дає змогу захистити збереження громадян від інфляційного знецінення. У березні-квітні спостерігалося збільшення процентних ставок як за державними облігаціями в національній валюті, так і депозитами в гривні на строк понад три місяці. Виважена монетарна політика дасть змогу закріпити цю позитивну тенденцію.
5. Швидкість повернення економіки до нормальних умов функціонування залежатиме від характеру й тривалості бойових дій.
Основні ризики, спричинені російською агресією, залишаються незмінними – це тиск на державні фінанси, наслідки руйнувань інфраструктури, негативні ефекти міграційних процесів. Ці ризики додатково посилюються через зростання геополітичної невизначеності та активізацію деглобалізації, у тому числі загострення торговельних протистоянь. З іншого боку, торговельно-політичні протистояння можуть надати українській економіці й певні переваги, зокрема можливе зниження цін на енергоресурси, збільшення попиту на українські метали і оборонні технології. Зберігається ймовірність реалізації низки інших позитивних сценаріїв: посилення фінансової підтримки партнерів, зусиль міжнародної спільноти із забезпечення справедливого й тривалого миру для України, пришвидшення євроінтеграції.
НБУ
Приєднуйтесь до Uteka у Telegramm
Коментарі до матеріалу