Підписуйся на інформаційну страховку бухгалтера
Підписатися

Без податкового кредиту: ДФС знайшов новий привід для відмови

Редакція

18.01.2018 342 0 0

Після того, як з 1 січня 2018 року було тимчасово (на два місяці) скасована система блокування податкових накладних, в ГФС зробили платникам новий «подарунок».

Згідно з офіційним повідомленням від 5 січня, податківці відмовляються визнавати податковий кредит за податковими накладними, заблокованими до 1 грудня, але щодо яких на цю дату ще не подані пояснення/не розпочато процедура оскарження.

Скориставшись тим, що в Податковому кодексі прямо не передбачено, що відбувається з такими податковими накладними, Фіскальна служба написала, що за ним документи взагалі не можуть бути подані. Це означає, що суми ПДВ по ним фактично губляться.

Як податківці читають Кодекс

Незважаючи на норми про припинення блокування податкових накладних та обов'язки органів УКРІНФОРМ зареєструвати заблоковані раніше документи, багато НН залишилися заблокованими після 2 січня 2018 року, не дивлячись на те, що виконані всі необхідні законом умови.

Нагадаємо, останні зміни в Податковому кодексі (закон №2245 від 7 грудня 2017 року) передбачають, що:

    податкові накладні, заблоковані до 1 грудня 2017 року, повинні бути зареєстровані не пізніше 2-го січня 2018 року (крім податкових накладних, пояснення за якими або адмінжалоби/судові позови за станом на 1 грудня 2017 роки не були подані);

    податкові накладні, заблоковані після 1 грудня 2017 року і до 1 січня 2018 року, за якими подаються пояснення/копії документів, реєструються в загальному порядку, що діяв до внесення в НК даних змін.

Податківці пишуть, що пояснення та копії документів до накладних та розрахунків коригування, реєстрація яких була зупинена до 1 грудня, платниками не подаються. Тому платники ПДВ, які намагалися в січня 2018 року подати документи для розблокування НН/РК, вже отримали відмову.

При цьому, фактично в таку ж ситуацію потрапили податкові накладні, за якими було розпочато процедуру оскарження з подачею скарг/позовів, але які канцелярія в ГФС так і не встигла обробити.

Дуже багато податкових накладних та коригувань було заблоковано саме в останні дні листопада (після змін критеріїв ризиковості 17 листопада 2017 року).

Цілком очевидно, стверджую, як практик, що зібрати і подати документи для розблокування - справа не швидка!

До сих пір пункт 201.16 НК включав ряд підпунктів по порядку блокування податкових накладних. У новій редакції ці підпункти прибрали, написавши, що порядок блокування розробить Кабмін. При цьому з Податкового кодексу не викреслили посилання на вже не існуючі підпункти в п. 201.16.

У перехідних положеннях прописали, що робити з заблокованими НН до і після 1 грудня 2017 року. Але не вказали, як бути з тими, хто не встиг подати всі документи.

Нова редакція п.201.16 НК, яка тепер передбачає, що реєстрація ПН/РК в ЄРПН може бути припинена в порядку і на підставах, визначених Кабміном.

Дана процедура поки фактично не діє, але повинна запрацювати після появи порядку блокування, який Кабмін повинен розробити до 1 березня 2018 року.

Як стверджують експерти, це тепер мало не єдина можливість виправити ситуацію.

Вся надія на Кабмін

Можна звичайно подати скаргу в ГФС про бездіяльність їх співробітників. Або звернутися з позовом до суду, щоб розблокувати накладні, але вже не по ст. 201.16, а за фактом бездіяльності податківців або перешкоджання веденню госпдіяльності підприємства.

Але, як стверджують експерти, найшвидший спосіб вирішити проблему - прописати процедуру розблокування в новій постанові КМУ.

У підготовку постанови КМУ це питання буде врегульовано. Там буде вписано право платника подати документи, як і раніше. Тому поки єдина порада, яку можна дати бухгалтерам - почекати виходу цієї постанови.

Після того, як воно буде прийнято і оприлюднено, на впровадження дається ще 14 днів. Це означає, що якщо навіть на наступному тижні документ приймуть, то діяти він почне лише на початку лютого. Коли платники зможуть подавати пояснювальні документи.

На етапі винесення на Кабмін будуть враховані всі побажання бізнесу і нинішні правки щодо вирішення проблеми реєстрації ПН, заблокованих до 1 грудня 2017 року залишаться незмінними. Звичайно, погано, що доводиться вдосконалювати систему такими точеними рішеннями, а не комплексом чітко виписаних правил.

Зараз проект урядової постанови ще знаходиться на доопрацюванні в ГФС, так як поки його нинішня редакція не влаштовує бізнес по ряду інших питань, пов'язаних з адмініструванням ПДВ і системою блокування НН.

Було б добре перенести до постанови «Про затвердження порядку визначення підстав і механізмів зупинки реєстрації ...» всі колишні норми п.201.16.

Поки пропонується вписати в документ право платників, у яких реєстрацію ПН призупинили ще до 1 грудня, подати на розгляд комісії письмові пояснення та/або копії документів відповідно до підпункту в) пункту 12 нового порядку блокування.

Джерело: https://ubr.ua/ 

Коментарі до матеріалу

Кращі матеріали