Військовий збір для фізосіб: із 1 грудня за новою ставкою!
У газеті «Голос України» від 30.11.2024 опубліковано (остаточно) Закон від 10.10.2024 № 4015-ІХ «Про внесення змін до Податкового кодексу України та інших законів України щодо забезпечення збалансованості бюджетних надходжень у період дії воєнного стану» (далі – Закон № 4015), який набуває чинності з 1 грудня 2024 року. Цим Законом, зокрема, було збільшено ставку військового збору (далі – ВЗ).
У статті розглянемо порядок обкладення ВЗ доходів, які податковий агент виплачує звичайним фізособам (не підприємцям), у тому числі працівникам підприємства.
Сплата військового збору: загальні вимоги
Нагадаємо роботодавцям та іншим податковим агентам правила нарахування та сплати ВЗ.
1. Хто є платником ВЗ?
Платниками ВЗ є особи, зазначені у п. 162.1 Податкового кодексу (далі – ПК) (пп. 3 п. 18 Закону № 4015), зокрема:
- фізособи-резиденти, які отримують доходи походженням із джерела в Україні, а також іноземні доходи;
- фізособи-резиденти, які володіють та/або користуються (орендують (суборендують), на умовах емфітевзису, постійно користуються) земельними ділянками, віднесеними до сільськогосподарських угідь, у частині мінімального податкового зобов'язання;
- фізособи-нерезиденти, які отримують доходи походженням із джерела в Україні, а також податкові агенти.
2. Які доходи обкладаються ВЗ?
Об'єктом обкладення ВЗ є доходи, визначені ст. 163 ПК (пп. 3 п. 18 Закону № 4015).
Так, для фізосіб-резидентів це:
- загальний місячний (річний) оподатковуваний дохід;
- доходи походженням із джерела в Україні, які остаточно оподатковуються під час їх нарахування (виплати, надання);
- іноземні доходи, отримані із джерел за межами України.
Для фізосіб-нерезидентів:
- загальний місячний (річний) оподатковуваний дохід походженням із джерела в Україні;
- доходи походженням із джерела в Україні, які остаточно оподатковуються під час їх нарахування (виплати, надання).
3. Які правила діють при нарахуванні та утриманні ВЗ?
Як і раніше, ВЗ нараховується та утримується з доходів фізичних осіб за правилами, установленими для ПДФО (пп 1.4 п. 161 підрозд. 10 розд. ХХ ПК).
Це означає, що військовим збором:
- обкладаються лише ті доходи, які обкладаються ПДФО;
- не обкладаються ті доходи, які не включаються до загального оподатковуваного доходу фізособи, а отже, не підлягають обкладенню ПДФО, або ж обкладаються ПДФО за нульовою ставкою (пп. 1.7 п. 161 підрозд. 10 розд. ХХ ПК). Виняток становлять доходи, отримані фізособою-резидентом від контрольованої іноземної компанії (КІК), зазначені у пп. 3 та 4 пп. 170.13.1 ПК.
Також не підлягають обкладенню ВЗ у період дії воєнного стану доходи у вигляді грошового забезпечення працівників правоохоронних органів, військовослужбовців та працівників ЗСУ та інших силових структур на період їх безпосередньої участі у здійсненні заходів щодо забезпечення національної безпеки та оборони, відсічі та стримування збройної агресії РФ (пп. 1.7 п. 161 розд. ХХ ПК).
Важливий нюанс! Нагадуємо, що ПДФО та ВЗ сплачують (перераховують) до відповідного бюджету одночасно з виплатою оподатковуваного доходу (пп. 168.1.2 ПК). |
4. Які ставки ВЗ діють із 1 грудня 2024 року?
Нові ставки ВЗ становлять (пп. 3 п. 18 Закону № 4015):
- 5 % – для фізосіб, отримувачів оподатковуваного доходу, зазначених у п. 162.1 ПК. У цьому розмірі ставка діятиме до 1 січня року, що настає за роком закінчення воєнного стану;
- 1,5 % – для військовослужбовців та працівників ЗСУ, СБУ та інших силових структур.
Тобто виплати мобілізованим працівником мають обкладатися ВЗ за ставкою 1,5 %. Але для повної ясності краще дочекатися роз'яснень ДПС.
5. Хто відповідальний за сплату ВЗ до бюджету?
Якщо фізособа отримує дохід:
- від податкового агента (юрособи або фізособи-підприємця) – то такий агент утримує та перераховує до бюджету ВЗ під час виплати доходу фізособі;
- від інших фізосіб або з іноземного джерела – тоді отримувач доходу самостійно зобов'язаний обчислити суму ВЗ та своєчасно сплатити збір до бюджету.
Утримання військового збору із зарплати та премій
Для наочності покажемо на числових прикладах, як з 1 грудня 2024 застосовувати на практиці правила утримання ВЗ з доходів фізосіб.
Увага! Доходи платників ВЗ, нараховані їм за результатами податкових періодів до набуття чинності Законом № 4015 (тобто до 1 грудня 2024 року), обкладаються ВЗ за ставкою, що діяла до набуття чинності цим Законом, незалежно від дати їх фактичної виплати (надання), крім випадків, прямо передбачених ПК (п. 2 розд. II Закону № 4015). |
Приклад 1. Зарплата за другу половину листопада
На підприємстві 18 листопада всім працівникам було виплачено аванс. Працівникові Зоріну В. В. було нараховано аванс у сумі 6 000 грн, з якого утримано ПДФО за ставкою 18 % у сумі 1 080 грн та ВЗ за ставкою 1,5 % у сумі 90 грн. На руки працівник отримав 4 830 грн авансу, а його місячний оклад – 12 000 грн.
30 листопада підприємство нарахувало зарплату за другу половину листопада, яку виплачуватиме 5 грудня.
Потрібно розрахувати суми ПДФО та ВЗ за листопад і суму, яку необхідно виплатити працівникові на руки.
Зарплата за листопад 2024 року нарахована в листопаді, тобто до дати набуття чинності Законом № 4015. Тому вся зарплата за листопад (за першу та другу половину місяця) обкладається ВЗ за ставкою 1,5 %.
Загальний дохід працівника Зоріна за листопад – 12 000 грн. Утримання з доходу за цей місяць:
- ПДФО – 2 160 грн (12 000 грн х 18 %);
- ВЗ – 180 грн (12 000 грн х 1,5 %).
Тепер визначимо суму зарплати, яка має бути виплачена працівникові чистими за другу половину листопада:
12 000 грн – 4 830 грн – 2 160 грн – 180 грн = 4 830 грн.
Отже, у день виплати зарплати Зоріну за другу половину листопада, тобто 5 грудня, потрібно утримати і перерахувати до бюджету:
- ПДФО у сумі 1 080 грн (2 160 грн – 1 080 грн);
- ВЗ у сумі 90 грн (180 грн – 90 грн).
Нагадуємо! Під час кожної виплати доходу фізособі до бюджету також має бути перерахований ЄСВ, нарахований за ставкою 22 %. Загальна сума ЄСВ, нарахована на зарплату за листопад працівника Зоріна в нашому прикладі, становить 2 640 грн (12 000 грн х 22 %). |
Приклад 2. Премія за листопад
Варіант 1. Премію за листопад нараховано у листопаді (відображено у бухгалтерському обліку в листопаді) та виплачено у грудні разом із зарплатою.
Оскільки нарахування премії відбулося в листопаді до набуття чинності Законом № 4015, нараховану суму доходу (зарплата + премія) обкладаємо ВЗ за ставкою 1,5 %.
Варіант 2. У грудні працівникові нарахували премію за підсумками роботи за листопад.
Нагадаємо, що базою для нарахування ПДФО та ВЗ є загальний місячний оподатковуваний дохід, який складається із суми оподатковуваних доходів, нарахованих (виплачених, наданих) протягом такого звітного податкового місяця (п. 164.1 ПК). Отже, незалежно від того, за який період нараховано премію, обкладатися ВЗ така сума буде за ставкою 5 % (у складі загального доходу за грудень).
Нагадуємо! В об'єднаній звітності у додатку 4ДФ премія та зарплата відображаються однією сумою з ознакою доходу «101». |
Приклад 3. Квартальна премія, нарахована у грудні
У грудні працівникам підприємства було нараховано та виплачено премію за III та IV квартали 2024 року. За якою ставкою потрібно утримати ВЗ?
Оскільки нарахування премії відбулося у грудні, ця сума належить до доходу грудня. Тому за підсумками місяця визначаємо загальний оподатковуваний дохід (зарплата + премія) грудня та розраховуємо із цієї суми ПДФО за ставкою 18 % та ВЗ за ставкою 5 % незалежно від того, за який період виплачується така премії.
Приклад 4. Розрахунки зі звільненим працівником
Варіант 1. Працівник звільнився 29 листопада, в останній день роботи йому було нараховано розрахункові суми (зарплата та компенсація за невикористану відпустку), але через фінансові проблеми виплатити цю суму підприємство планує у грудні.
Розрахункову суму було нараховано працівникові в листопаді, тобто до набуття чинності Законом № 4015. Тому незалежно від дати її передбачуваної виплати така сума обкладається ВЗ за ставкою 1,5 %.
Важливий нюанс! Якщо роботодавець при звільнені працівника несвоєчасно провів із ним повний розрахунок, тоді згідно зі ст. 117 КЗпП доведеться виплатити працівникові його середній заробіток за весь час затримки по день фактичного розрахунку. Така сума вже обкладатиметься ВЗ за ставкою 5 %, оскільки буде нарахована після 1 грудня (після дати набуття чинності Законом № 4015). |
Варіант 2. Працівника було звільнено 29 листопада, але при остаточному розрахунку йому забули нарахувати компенсацію за невикористану відпустку. Таку компенсацію йому нарахували у грудні. За якою ставкою потрібно утримати ВЗ із суми компенсації?
У цьому випадку сума компенсації обкладатиметься за ставкою ВЗ 5 %, оскільки її нарахування відбулося після 1 грудня 2024 року.
Приклад 5. Виплати за цивільно-правовими договорами (далі – ЦПД)
Підприємство уклало із фізособою ЦПД на надання послуг, згідно з яким факт їх надання підтверджується актом, підписаним сторонами.
Варіант 1. У листопаді сторонами був підписаний акт про надання послуг та нарахований дохід фізособі. Виплата грошової винагороди виконавцеві планується на січень 2025 року. Які ставки ВЗ застосовувати при нарахуванні та виплаті цього доходу?
Повторимо ще раз: доходи платників ВЗ, нараховані їм за результатами податкових періодів до набуття чинності Законом № 4015, обкладаються ВЗ за ставкою, яка діяла до набуття чинності цим Законом, незалежно від дати їх фактичної виплати (надання), крім випадків, прямо передбачених ПК (п. 2 розд. ІІ Закону № 4015).
Тому якщо фізособі нараховано дохід у листопаді, то з нарахованої суми утримують ВЗ за ставкою 1,5 % незалежно від дати майбутньої виплати цього доходу.
Нагадуємо! Якщо оподатковуваний дохід був нарахований податковим агентом, але не виплачений платникові податків, то податок, що підлягає утриманню з такого нарахованого доходу, підлягає перерахуванню до бюджету у строки, установлені для місячного податкового періоду (пп. 168.1.5 ПК). Тобто якщо дохід було нараховано у листопаді і не виплачено, то ПДФО та ВЗ (за ставкою 1,5 %) потрібно сплатити до бюджету не пізніше 30 грудня 2024 року. |
Варіант 2. Договір на надання послуг було укладено із фізособою на період з 1 червня до 31 грудня 2024 року. У грудні було підписано акт виконаних робіт та нараховано винагороду за ЦПД. За якою ставкою утримувати із суми винагороди ВЗ?
Винагороду фізичній особі за надання послуг за ЦПД нараховано у грудні, коли вже діяла нова ставка ВЗ. Отже, ставка ВЗ становить 5 % від суми доходу – незалежно від того, у який період було нараховано цей дохід.
Отже! Ставка ВЗ у розмірі 5 % застосовується до доходів фізосіб, нарахованих починаючи з 1 грудня 2024 року. До доходів, нарахованих фізособам до 1 грудня 2024 року, застосовується ставка ВЗ 1,5 %. Тобто немає значення, за який період нараховано дохід. Важливо те, коли дохід нараховано. |
Коментарі до матеріалу