• Швидкий пошук надійних рішень
    і практичної інформації

Uteka

Я шукаю...

Де шукати:

розширений пошук
Отримайте доступ до більше 2 мільйонів готових рішень, публікацій та оглядів
Оформити
передплату

Повідомлення про прийняття на роботу: практичні ситуації

Оксана Спивак

31.03.2016 1583 0 2

03.07.15 р. вступила в дію постанова КМУ від 17.06.15 р. № 413 (далі – Постанова № 413), яка зобов’язує роботодавця повідомляти орган ДФС, де він перебуває на обліку як платник ЄСВ, про прийняття працівника на роботу за формою, наведеною у додатку до цієї постанови (далі – Повідомлення). Керуючись Постановою № 413, а також роз’ясненнями Мінсоцполітики й Держпраці, наведемо в таблиці відповіді на найпоширеніші запитання роботодавців щодо заповнення й подання Повідомлення до органів ДФС.

1

 

2

 

3

 


п/п

 

Запитання

Відповідь, роз’яснення

1

 

2

3

1

 

Чи потрібно подавати Повідомлення, якщо з фізособою укладено договір цивільно-правового-характеру (далі – ЦПД)?

Ні, на цивільно-правові відносини не поширюється дія Постанови № 413.

Адже її прийнято на виконання ч. 3 ст. 24 КЗпП, яка висуває вимоги до укладання й оформлення тільки трудових договорів

2

 

Чи треба подавати Повідомлення про прийняття на роботу на 0,5 ставки сумісника?

Так, треба, оскільки на роботі за сумісництвом укладається окремий трудовий договір, юридично не пов'язаний з роботою за основним місцем роботи (лист Мінсоцполітики від 28.09.11 р. № 697/18/155-11)

 

3

 

Працівника прийняли на роботу на період щорічної відпустки іншого працівника. Чи слід надавати Повідомлення до податкової?

Так, слід. Адже у цьому випадку укладається строковий трудовий договір, а ч. 3 ст. 24 КЗпП поширюється на всі трудові договори, що укладаються з фізособами

 

4

 

Чи треба повідомляти органи ДФС про студентів, які проходять стажування на підприємстві?

 

Не треба, якщо зі студентом укладено договір про стажування й оплату йому здійснюють на підставі акта прийняття-здавання робіт, тому що це, по суті, ЦПД (Мінсоцполітики визнає це в листі від 22.05.13 р. № 413/039/97-13).

Треба, якщо зі студентом укладають трудовий договір і приймають на посаду з похідною назвою «стажист»

5

 

Чи поширюються на роботодавцівпідприємців положення Постанови № 413?

 

Так. Підприємці, що приймають працівників, зобов’язані надавати Повідомлення до органів ДФС.

Нагадаємо, що підприємці укладають із працівниками трудовий договір у письмовій формі (ч. 1 ст. 24 КЗпП). При цьому Мінсоцполітики в листі від 30.03.15 р. № 191/06/187-15 наголошує, що фізособи-підприємці повинні оформлювати також і локальний акт (наказ, розпорядження) при прийнятті на роботу працівника. Його реквізити вони і мають вказати у Повідомленні

6

 

За якою процедурою діяти під час прийняття на роботу, щоб дотриматися вимог Постанови № 413?

 

У разі прийняття працівників роботодавець має діяти у такій послідовності:

– видати наказ (розпорядження) про прийняття на роботу;

– подати до органу ДФС повідомлення;

– допустити до роботи;

– внести запис у трудову книжку

7

 

Які дати проставляти у графах 8 і 9 форми Повідомлення?

 

У гр. 8 вказують дату видання наказу (розпорядження) про прийняття на роботу, а в гр. 9 – дату початку роботи, яка є датою прийняття на роботу (вона відповідає даним реквізиту 11 таблиці 5 форми № Д4) й зазначається у трудовій книжці. Дані граф 8 і 9, як правило, не збігаються (лист Мінсоцполітики від 04.08.15 р. № 432/13/155-15)

8

 

Чи може бути вказана однакова дата прийняття на роботу та дата початку роботи?

Так, така ситуація можлива. Адже наказ про прийняття працівника може бути виданий у той самий день, коли працівник стане до роботи. Головне, щоб Повідомлення було направлено до органу ДФС – до початку роботи (робочої зміни) працівника

9

 

Чи можна направити Повідомлення до органу ДФС поштою?

 

Постановою № 413 подання Повідомлення поштою не передбачено (лист Мінсоцполітики від 19.08.15 р. № 1069/13/84-15). Хоча Держпраці, яка має перевіряти дотримання вимог Постанови № 413, вважає це можливим (лист Мінсоцполітики від 03.08.15 р. № 1364/24/21/01/2298-15, далі – Лист № 1364)

На нашу думку, повідомлення краще відправляти засобами електронного зв’язку або віднести особисто

10

 

Підприємство видало наказ про
прийняття на роботу працівника 02.10.15 р., повідомило про це орган ДФС, до роботи працівник мав приступити 05.10.15 р., але він передумав і не вийшов на роботу. Як бути в цій ситуації?

У цьому випадку підприємство має подати до органу ДФС Повідомлення з типом «скасовуюче», щоб скасувати раніше подані дані про прийняття на роботу

 

11

 

Які штрафні санкції загрожують роботодавцю за неподання Повідомлення чи подання із запізненням?

 

За допуск працівника до роботи без повідомлення ДФС передбачено штраф у розмірі 1 мінімальної зарплати (далі – МЗП) (абзац п’ятий ч. 2 ст. 265 КЗпП) та адмінштраф у розмірі від 510 до 1 700 грн. (ч. 1 ст. 41 КУпАП). Але Держпраці у Листі № 1364 вважає повідомлення ДФС про прийняття на роботу працівника частиною укладання трудового договору, а за порушення під час його укладання застосовується штраф у 30-кратному розмірі МЗП та адмінштраф від 8 500 до 17 000 грн. (абзац другий ч. 2 ст. 265 КЗпП, ч. 3 ст. 41 КУпАП). Ми вважаємо, що для застосування таких значних штрафів немає підстав, тому висновок Держпраці можна оспорювати

 

Коментарі до матеріалу

Оформити передплату на розділ «Комерція»

Надійні рішення з бухобліку, податків та права

2268 грн. / рік

Купити

Кращі матеріали

Повідомлення про прийняття на роботу: практичні ситуації