• Швидкий пошук надійних рішень
    і практичної інформації

Uteka

Я шукаю...

Де шукати:

розширений пошук
Отримайте доступ до більше 2 мільйонів готових рішень, публікацій та оглядів
Оформити
передплату

Чи робити перерахунок декретних у зв’язку зі збільшенням максимальної бази нарахування ЄСВ?

Оксана Спивак

21.03.2016 312 0 0

У грудні 2015 року працівниці підприємства були нараховані декретні за період із 7 грудня 2015 по 10 квітня 2016 року й було застосоване максимальне обмеження розміру декретних на місяць – 23 426 грн. Чи потрібно переглядати суми декретних за місяці 2016 року у зв’язку зі збільшенням із січня 2016 року максимальної величини бази нарахування ЄСВ до 34 450 грн?

Ні, робити перерахунок суми декретних за місяці 2016 року не треба. Пояснимо чому, виходячи із законодавчих норм, роз’яснень ДФС та позиції Мінсоцполітики.

Нагадаємо, схожа ситуація була, коли підвищили прожитковий мінімум і відповідно максимальну величину бази нарахування ЄСВ з 1 вересня 2015 року (з 20 706 грн. до 23 426 грн.) Тоді ДФС у листі від 27.10.15 р. № 39474/7/99-99-17-03-01-17 наголошувала, що платники єдиного внеску, які нарахували ЄСВ за майбутні місяці (починаючи з вересня 2015 року), застосувавши максимальну величину, яка діяла до 1 вересня 2015 року, повинні зробити перерахунок ЄСВ. Тож, без сумніву, й тепер податківці дотримуватимуться такої самої позиції. Але виконати цей припис на практиці – неможливо.

Під час нарахування декретних бухгалтер перевіряє, чи не перевищує середньоденна зарплата максимального її розміру, визначеного за останній місяць розрахункового періоду (п. 4 Порядку, затвердженого постановою КМУ від 26.09.01 р. № 1266, далі – Порядок № 1266). При цьому сума декретних у розрахунку на місяць не повинна перевищувати максимальну величину, з якої сплачувалися страхові внески (ч. 2 ст. 26 Закону від 23.09.99 р. № 1105-XIV, далі – Закон № 1105). Спеціалісти Мінсоцполітики вважають, що ключове слово у цій нормі – «сплачувалися» (дієслово в минулому часі). Тому робити перерахунок декретних у зв’язку із підвищенням максимальної величини – не потрібно.

Крім того, суму ЄСВ обчислюють на підставі бухгалтерських та інших документів, що підтверджують нарахування доходу, який обкладається єсв (ч. 2 ст. 9 Закону від 08.07.10 р. № 2464-VI). Тому роботодавець на підставі листка непрацездатності, наданого в грудні 2015 року, повинен був нарахувати допомогу по вагітності та пологах і нарахувати на цю суму ЄСВ (утримати із неї).

Ані Закон № 1105, ані Порядок № 1266 не вимагають проводити перерахунок декретних у зв’язку з підвищенням максимальної бази нарахування ЄСВ. Той факт, що перерахунок декретних у цьому випадку не провадиться, підтверджує й ситуація 4 із Прикладів, затверджених наказом Мінсоцполітики від 21.10.15 р. № 1022. У ній проілюстровано, як застосовувати максимальну величину в разі нарахування у вересні 2015 року доходу за майбутні місяці. І якщо не буде донарахованого доходу за січень – квітень 2016 року, то не може йти мови й про донарахування ЄСВ у межах нової максимальної величини (34 450 грн.).

Більше того, у схожій ситуації з перехідними відпустковими ДФС доходить висновку, що перехідні відпусткові, нараховані у 2015 році за період, який припадає на січень 2016 року, не підлягають перерахунку у зв’язку зі зміною ставок ЄСВ (лист ДФС від 22.01.16 р. № 2074/7/99-99-17-03-01-17). За аналогією, так само має бути і з оплатою декретної відпустки.

Підсумуємо все вищесказане. Декретні нараховують у місяці, коли оформлений листок непрацездатності було надано до бухгалтерії. І застосовують ставки ЄСВ і максимальну базу нарахування ЄСВ саме ті, що діяли в цьому місяці. У нашому випадку базою нарахування ЄСВ є сума декретних, зазначена в розрахунковій відомості за грудень 2015 року. Тому підстав для перерахунку частини декретних за місяці 2016 року не виникає.

 

Коментарі до матеріалу

Оформити передплату на розділ «Комерція»

Надійні рішення з бухобліку, податків та права

2268 грн. / рік

Купити

Кращі матеріали

Чи робити перерахунок декретних у зв’язку зі збільшенням максимальної бази нарахування ЄСВ?