Підписуйся на інформаційну страховку бухгалтера
Підписатися

Зарядка електромобілів: який це КВЕД і чи потрібна ліцензія?

11.05.2023 2171 1 4

Ситуація. Підприємство планує зайнятися новим видом діяльності: надаватимемо послуги із зарядки електромобілів, для цього купуємо електрозарядну станцію. Виникло кілька організаційних запитань.


Запитання – відповіді

1. Яким нормативним документом регламентується такий вид діяльності?

Основні поняття наведено в Законі від 24.02.2023 № 2956-IX «Про деякі питання використання транспортних засобів, оснащених електричними двигунами, та внесення змін до деяких законів України щодо подолання паливної залежності і розвитку електрозарядної інфраструктури та електричних транспортних засобів» (далі – Закон № 2956).

Зокрема, згідно зі ст. 1 цього закону, станція зарядки електромобілів (електрозарядна станція) – це пристрій (пересувний або стаціонарний), призначений для зарядки систем акумулювання електричної енергії (акумуляторних батарей) електромобілів, вантажних електромобілів, електромобілів легкових, автомобілів плагін-гібридних, електробусів та інших електричних колісних транспортних засобів.

2. Який КВЕД має бути у підприємства для надання послуг із зарядки електромобілів?

Нагадаємо, що всі види діяльності, якими займається суб’єкт господарювання (далі – СГ), мають бути наведені в Єдиному державному реєстрі юридичних осіб, фізичних осіб – підприємців та громадських формувань (далі – ЄДР). Така інформація фіксується в ЄДР під час реєстрації новоствореного СГ, а надалі нові види діяльності додаються.

Наразі діє Класифікація видів економічної діяльності ДК 009:2010, затверджена наказом Держспоживстандарту від 11.10.2010 № 457 (далі – КВЕД).

У КВЕД ми не знаходимо безпосередньо послуг із зарядки електромобілів. Тому потрібно шукати назву діяльності, найближчу по суті. На наш погляд, найвідповіднішим буде вид діяльності з кодом 45.20 «Технічне обслуговування та ремонт автотранспортних засобів».

Зверніть увагу! Код 35.14 «Торгівля електроенергією» не підходить, оскільки в нашому випадку немає постачання електроенергії у розумінні Закону від 13.04.2017 № 2019-VIII «Про ринок електричної енергії» (далі – Закон № 2019). Так, з 23.03.2023 у ч. 5 ст. 58 Закону № 2019 з’явилися зміни, унесені Законом № 2956. І тепер там прямо зазначено, що надання послуг із заряджання систем акумулювання електроенергії (акумуляторних батарей) електромобілів за допомогою електрозарядних станцій є споживанням електроенергії та не є постачанням електроенергії в розумінні Закону.

3. Які документи потрібні підприємству для додавання нового КВЕД до ЄДР?

Для внесення змін до ЄДР потрібно підготувати та подати держреєстратору пакет документів, передбачених ч. 4 ст. 17 Закону від 15.05.2003 № 755-IV «Про державну реєстрацію юридичних осіб, фізичних осіб – підприємців та громадських формувань» (далі – Закон № 755), а саме:

  • заяву про держреєстрацію змін до відомостей про юрособу, що містяться в ЄДР (форма 2, затверджена наказом Мін’юсту від 18.11.2016 № 3268/5);
  • примірник оригіналу (нотаріально посвідчену копію) рішення уповноваженого органу управління юрособи (наприклад, протокол загальних зборів учасників ТОВ). Дійсність підписів осіб, які брали участь у голосуванні, має бути нотаріально посвідчена;
  • установчий документ юрособи у новій редакції (у разі, якщо ви додаєте новий вид діяльності до статуту підприємства);
  • документ, що підтверджує сплату адміністративного збору. Розмір адмінзбору, визначений відповідно до ст. 36 Закону № 755, у цьому випадку становить 0,3 прожиткового мінімуму для працездатних осіб, установленого на 1 січня року, у якому подаються документи, округленого до найближчих 10 грн. Цього року збір становить 810 грн (2 684 грн х 0,3 = 805,20 грн).

Крім того, якщо СГ є платником єдиного податку (далі – ЄП), то йому також потрібно буде внести зміни до реєстру платників ЄП. Адже невиконання цієї вимоги тягне за собою втрату статусу єдинника (пп. 7 пп. 298.2.3 Податкового кодексу, далі – ПК).

Для внесення відомостей про новий вид діяльності до Реєстру платників ЄП потрібно подати до податкового органу за місцем свого обліку заяву за формою, затвердженою наказом Мінфіну від 16.07.2019 № 308.

4. А єдинники мають право надавати послуги із зарядки електромобілів?

Так, таке право є у єдинників другої та третьої груп (п. 291.4 ПК).

Нагадаємо, що заборонені для єдинників види діяльності наведені у п. 291.5 ПК, але там немає надання послуг із зарядки електромобілів.

Щоправда, під забороною для єдинників продаж підакцизних товарів (пп. 3 пп. 291.5.1 ПК), а електроенергія належить до підакцизних товарів (п. 215.1 ПК). Однак, як ми вже з’ясували вище, надання послуг із зарядки електромобілів не є постачанням електроенергії (ч . 5 ст. 58 Закону № 2019). Тому нашого випадку ця заборона не стосується.

Важливий нюанс! Єдиникам другої групи слід пам’ятати, що вони мають право надавати послуги тільки платникам ЄП та/або населенню.

5. Чи потрібно отримувати ліцензію для надання послуг із зарядки електромобілів?

Ні, ліцензія у цьому випадку не потрібна. Пояснимо чому.

У цьому питанні слід керуватися насамперед Законом від 02.03.2015 № 222-VIII «Про ліцензування видів господарської діяльності» (далі – Закон № 222).

На п. 5 ч. 1 ст. 7 Закону № 222 зазначено, що ліцензуванню підлягає діяльність у сфері електроенергетики, що ліцензується з огляду на особливості, визначені Законом № 2019.

У свою чергу, згідно зі ст. 8 Закону № 2019, господарська діяльність з виробництва, передачі, розподілу електричної енергії, постачання електроенергії споживачам, зберігання електроенергії, трейдерська діяльність, здійснення функцій оператора ринку та гарантованого покупця провадиться на ринку електроенергії за умови отримання відповідної ліцензії, якщо інше не передбачено Законом.

Але ми з вами вже з’ясували, що надання послуг із зарядки систем акумулювання електроенергії (акумуляторних батарей) електромобілів за допомогою електрозарядних станцій є споживанням електроенергії та не є постачанням електроенергії у розумінні Закону № 2019.

Таким чином, вид діяльності, про який ми говоримо, не підлягає ліцензуванню відповідно до Закону № 2019.

До речі! Зміни до Закону № 2019 набули чинності, як ми вже сказали, з 23.03.2023. Однак і до цієї дати ліцензія для зазначеного виду діяльності не була потрібна – див. роз’яснення на сайті Національної комісії, що здійснює державне регулювання у сферах енергетики та комунальних послуг (далі – НКРКУ).

У своєму роз’ясненні НКРКУ, ґрунтуючись ще на старих нормах законодавства, робила висновок, що зарядка електромобілів не потребує ліцензії, оскільки цей вид діяльності є споживанням електроенергії. Тепер це положення чітко закріплене в Законі № 2019.

Коментарі до матеріалу

Відсортовано: по часу за популярністю

Всього коментарів 1

Оформити передплату на розділ «Агро»

Найповніша бібліотека безпечних рішень з бухобліку, податків та права для с/г галузі

4680 грн. / рік

Купити

Кращі матеріали