Підписуйся на інформаційну страховку бухгалтера
Підписатися

Виконання зобов’язання на користь третьої особи: чи можливо?

01.03.2024 98 0 0

У господарській практиці нерідко виникають ситуації, які дещо вибиваються зі схеми стандартних відносин. Наприклад, коли на підставі укладеного договору позики боржник погашає заборгованість не кредитору, а третій особі. Про те, чи існують якісь заборони й обмеження в такому разі та як прописати цей момент, розповімо в статті.


Коли договір породжує права для третьої особи

При регулюванні господарських відносин діє принцип свободи договору, коли сторони можуть укладати будь-який договір, що не суперечить чинному законодавству України.

Нагадаємо, договір – це угода сторін, спрямована на набуття, зміну або припинення цивільних прав та обов'язків. Зазвичай у договорі фігурують дві сторони, наприклад, у договорі позики це позикодавець (кредитор) та позичальник (боржник). Договір є обов’язковим для виконання сторонами (ст. 629 Цивільного кодексу, далі – ЦК).

Договір не може створювати обов'язки для третьої особи, яка не є стороною договору (ст. 511 ЦК). Так, у договорі позики, що укладається між двома юрособами (позикодавцем і позичальником), не можна прописати, що кошти позичальнику надасть фізособа, наприклад, директор цієї юрособи. Адже фізособа не є стороною договору та не може мати обов’язки за таким договором.

Водночас договір може породжувати для третьої особи права щодо боржника та/або кредитора. Маються на увазі договори, що укладаються на користь третіх осіб, тобто договори, в яких вигодонабувачем виступають не сторони договору.

Які особливості договору на користь третьої особи

Відповідно до ст. 636 ЦК договором на користь третьої особи є договір, в якому боржник зобов'язаний виконати свій обов'язок на користь третьої особи, яка встановлена або не встановлена в договорі.

Наприклад, договір страхування приміщення, переданого в оренду, укладається між орендарем (зазвичай саме на нього за умовами договору оренди покладається такий обов’язок) і страховою компанією, але вигодонабувачем за цим договором є власник або балансоутримувач приміщення.

Окрім договорів страхування, до таких договорів відносяться:

  • договір дарування (ст. 725 ЦК);
  • договір управління майном (ст. 1034 ЦК);
  • договір банківського вкладу (ст. 1063 ЦК).

Специфікою договору на користь третьої особи є те, що така особа має право самостійної вимоги на підставі договору, в укладенні якого вона не брала участі.

Наприклад, за договором страхування життя, у якому страхувальник може призначити особу, якій має бути виплачена страхова сума, ця особа отримує право вимагати виплати страхових коштів у разі настання страхового випадку. Якщо ж третя особа відмовиться від права, наданого їй за договором, таке право набуває особа, яка укладала договір на користь третьої особи.

Підприємство вирішило взяти позику. Чи можна в договорі позики зазначити, що боржник зобов’язується повернути кошти не кредитору, а іншій особі?

Так, можна. Сторони, укладаючи договір позики, можуть відразу прописати в ньому, що боржник зобов’язується повернути кошти не кредитору, а іншій особі (див. зразок договору нижче). Проте така конструкція може спричинити певні проблеми для юросіб – сторін договору в бухгалтерському та податковому обліку, адже виходить за межі стандартної операції позики.

Якщо ж договір позики вже укладено, але боржник погоджується повернути кошти третій особі, на яку вкаже позикодавець, то можна укласти додаткову угоду до договору, де прописати відповідні положення про повернення боргу третій особі.

Ще один варіант оформлення такої ситуації – укладання угоди про відступлення права вимоги, тобто заміна кредитора (ст. 512 ЦК). Угода про заміну кредитора укладається у тій самій формі, що й основне зобов’язання. Що стосується договорів позики, то це проста письмова форма (ст. 1047 ЦК).

Зразок

Договір позики

м. Дніпро

26.02.2024

Громадянин України Шевченко Олег Юрійович, який діє на підставі власного волевиявлення (далі – Позикодавець), з однієї сторони, і Товариство з обмеженою відповідальністю «Урожай» в особі директора Коцюбинського Степана Гавриловича, який дії на підставі Статуту (далі – Позичальник), з іншої сторони (далі разом – Сторони, а кожна окремо – Сторона), уклали цей договір позики (далі – Договір) про таке:

1. Загальні положення

1.1. У порядку та на умовах, визначених цим Договором, Позикодавець передає у власність Позичальнику грошові кошти в розмірі, визначеному в п. 2.1 цього Договору (далі – позика), а Позичальник зобов’язується повернути позику у визначений цим Договором термін.

2. Розмір і термін надання позики

2.1. Розмір позики становить 20 000 грн (двадцять тисяч грн 00 коп.). Термін надання – з 26 лютого 2024 року до 31 грудня 2024 року.

2.2. Термін позики розпочинається з моменту набрання чинності цим Договором і закінчується 31 грудня 2024 року.

2.3. Термін, визначений у п. 2.1 цього Договору, може бути продовжений за домовленістю Сторін.

3. Порядок надання позики

3.1. Позика передається повною сумою в готівковій формі, про що Позичальник надає відповідну розписку.

3.2. Позика є безвідсотковою.

4. Порядок повернення позики

4.1. Позичальник зобов'язується повернути позику рівними частинами за таким графіком: до 10-го числа кожного місяця починаючи з 01.08.2024. Останній день повернення позики – 31.12.2024.

4.2. Сторони домовились, що Позичальник повертає позику третій особі – громадянці України Шевченко Ірині Володимирівні (ID паспорт № 111111111, виданий 14.01.2022, орган видачі ХХХХ), оформлюючи з нею відповідні розписки про повернення коштів.

4.3. Позика повертається в готівковій формі, про що Позикодавець надає відповідну розписку.

4.4. Позикодавець має право вимагати повернення позики або її частини до закінчення терміну позики, попередивши про це письмово Позичальника за двадцять календарних днів.

4.5. Позичальник має право достроково повернути позику.

4.6. За порушення терміну повернення позики Позичальник несе відповідальність відповідно до ст. 1050 Цивільного кодексу України.

5. Дія договору

5.1. Цей Договір вважається укладеним і набирає чинності з моменту передання позики Позичальникові.

5.2. Строк цього Договору починає свій перебіг у момент, визначений у п. 5.1 Договору та закінчується 31 грудня 2024 року.

5.3. Сплив строку цього Договору не звільняє Сторони від відповідальності за його порушення, яке мало місце під час дії цього Договору.

5.4. Зміни до цього Договору можуть бути внесені тільки за домовленістю Сторін, які оформлюються додатковою угодою до цього Договору.

5.5. Цей Договір може бути розірваний тільки за домовленістю Сторін, якщо інше прямо не передбачено чинним законодавством, що оформлюється додатковою угодою до цього Договору.

6. Прикінцеві положення

6.1. Цей Договір підписується Сторонами.

6.2. Усі правовідносини, що виникають із цього Договору або пов'язані з ним, у тому числі пов'язані з дійсністю, укладанням, виконанням, зміною та припиненням цього Договору, тлумаченням його умов, визначенням наслідків недійсності або порушення Договору, регламентуються цим Договором і відповідними нормами чинного в Україні законодавства, а також застосованими до таких правовідносин звичаями ділового обороту на підставі принципів добросовісності, розумності та справедливості.

6.3. Після підписання цього Договору всі попередні переговори за ним, листування та будь-які інші усні або письмові домовленості Сторін із питань, що так чи інакше стосуються цього Договору, утрачають силу, але можуть братися до уваги при тлумаченні умов цього Договору.

6.4. Сторони несуть відповідальність за правильність вказаних ними в цьому Договорі реквізитів та зобов'язуються своєчасно в письмовій формі повідомляти іншу Сторону про їх зміну, а в разі неповідомлення несуть ризик настання пов'язаних із цим негативних наслідків.

6.5. Відступлення права вимог та/або переведення боргу за цим Договором однією зі Сторін до третіх осіб допускається виключно за умови письмового погодження цього з іншою Стороною.

6.6. Додаткові угоди та додатки до цього Договору є його невід'ємними частинами і мають юридичну силу в разі, якщо вони викладені в письмовій формі, підписані сторонами та скріплені їхніми печатками (за наявності).

6.7. Усі виправлення за текстом цього Договору мають силу та можуть братися до уваги виключно за умови, що в кожному окремому випадку вони датовані, засвідчені підписами Сторін та скріплені їхніми печатками (за наявності).

6.8. Цей Договір складено при повному розумінні Сторонами його умов і термінології українською мовою, у двох автентичних примірниках, які мають однакову юридичну силу, по одному для кожної із Сторін.

Реквізити та підписи сторін:

<...>

Договір позики. Зразок.doc
Завантажити

Коментарі до матеріалу

Оформити передплату на розділ «Агро»

Найповніша бібліотека безпечних рішень з бухобліку, податків та права для с/г галузі

4680 грн. / рік

Купити

Кращі матеріали