Подписывайся на информационную страховку бухгалтера
Подписаться

Выполнение обязательства в пользу третьего лица: возможно ли?

01.03.2024 98 0 0

В хозяйственной практике нередко возникают ситуации, несколько выбивающиеся из схемы стандартных отношений. Например, когда на основании заключенного договора займа должник погашает задолженность не кредитору, а третьему лицу. О том, существуют ли какие-либо запреты и ограничения в таком случае и как прописать этот момент, расскажем в статье.


Когда договор порождает права для третьего лица

При регулировании хозяйственных отношений действует принцип свободы договора, когда стороны могут заключать любой договор, не противоречащий действующему законодательству Украины.

Напомним, договор – это соглашение сторон, направленное на приобретение, изменение или прекращение гражданских прав и обязанностей. Обычно в договоре фигурируют две стороны, например, в договоре займа это заимодавец (кредитор) и заемщик (должник). Договор обязателен для выполнения сторонами (ст. 629 Гражданского кодекса, далее – ГК).

Договор не может создавать обязанности для третьего лица, не являющегося стороной договора (ст. 511 ГК). Так, в договоре займа, заключаемом между двумя юрлицами (заемодавцем и заемщиком), нельзя прописать, что средства заемщику предоставит физлицо, например, директор этого юрлица. Ведь физлицо не является стороной договора и не может иметь обязанности по такому договору.

В то же время договор может порождать для третьего лица права в отношении должника и/или кредитора. Имеются в виду договоры, заключаемые в пользу третьих лиц, то есть договоры, в которых выгодоприобретателем выступают не стороны договора.

Каковы особенности договора в пользу третьего лица

Согласно ст. 636 ГК договором в пользу третьего лица является договор, в котором должник обязан выполнить свою обязанность в пользу третьего лица, установленного или не установленного в договоре.

Например, договор страхования помещения, переданного в аренду, заключается между арендатором (обычно именно на него по условиям договора аренды возлагается такая обязанность) и страховой компанией, но выгодоприобретателем по этому договору является собственник или балансодержатель помещения.

Кроме договоров страхования, к таким договорам относятся:

  • договор дарения (ст. 725 ГК);
  • договор управления имуществом (ст. 1034 ГК);
  • договор банковского вклада (ст. 1063 ГК).

Спецификой договора в пользу третьего лица является то, что такое лицо имеет право самостоятельного требования на основании договора, в заключении которого оно не участвовало.

Например, по договору страхования жизни, в котором страхователь может назначить лицо, которому должна быть выплачена страховая сумма, это лицо получает право требовать выплаты страховых средств в случае наступления страхового случая. Если же третье лицо откажется от права, предоставленного ему по договору, такое право приобретает лицо, заключавшее договор в пользу третьего лица.

Предприятие решило взять заем. Можно ли в договоре займа указать, что должник обязуется вернуть средства не кредитору, а другому лицу?

Да, можно. Стороны, заключая договор займа, могут сразу прописать в нем, что должник обязуется вернуть средства не кредитору, а другому лицу (см. образец договора ниже). Однако такая конструкция может вызвать определенные проблемы для юрлиц – сторон договора в бухгалтерском и налоговом учете, ведь выходит за рамки стандартной операции займа.

Если же договор займа уже заключен, но должник соглашается вернуть средства третьему лицу, на которое укажет заимодавец, то можно заключить дополнительное соглашение к договору, где прописать соответствующие положения о возврате долга третьему лицу.

Еще один вариант оформления такой ситуации – заключение соглашения об уступке права требования, то есть замена кредитора (ст. 512 ГК). Соглашение о замене кредитора заключается в той же форме, что и основное обязательство. Что касается договоров займа, то это простая письменная форма (ст. 1047 ГК).

Образец

Договір позики

м. Дніпро

26.02.2024

Громадянин України Шевченко Олег Юрійович, який діє на підставі власного волевиявлення (далі – Позикодавець), з однієї сторони, і Товариство з обмеженою відповідальністю «Урожай» в особі директора Коцюбинського Степана Гавриловича, який дії на підставі Статуту (далі – Позичальник), з іншої сторони (далі разом – Сторони, а кожна окремо – Сторона), уклали цей договір позики (далі – Договір) про таке:

1. Загальні положення

1.1. У порядку та на умовах, визначених цим Договором, Позикодавець передає у власність Позичальнику грошові кошти в розмірі, визначеному в п. 2.1 цього Договору (далі – позика), а Позичальник зобов’язується повернути позику у визначений цим Договором термін.

2. Розмір і термін надання позики

2.1. Розмір позики становить 20 000 грн (двадцять тисяч грн 00 коп.). Термін надання – з 26 лютого 2024 року до 31 грудня 2024 року.

2.2. Термін позики розпочинається з моменту набрання чинності цим Договором і закінчується 31 грудня 2024 року.

2.3. Термін, визначений у п. 2.1 цього Договору, може бути продовжений за домовленістю Сторін.

3. Порядок надання позики

3.1. Позика передається повною сумою в готівковій формі, про що Позичальник надає відповідну розписку.

3.2. Позика є безвідсотковою.

4. Порядок повернення позики

4.1. Позичальник зобов'язується повернути позику рівними частинами за таким графіком: до 10-го числа кожного місяця починаючи з 01.08.2024. Останній день повернення позики – 31.12.2024.

4.2. Сторони домовились, що Позичальник повертає позику третій особі – громадянці України Шевченко Ірині Володимирівні (ID паспорт № 111111111, виданий 14.01.2022, орган видачі ХХХХ), оформлюючи з нею відповідні розписки про повернення коштів.

4.3. Позика повертається в готівковій формі, про що Позикодавець надає відповідну розписку.

4.4. Позикодавець має право вимагати повернення позики або її частини до закінчення терміну позики, попередивши про це письмово Позичальника за двадцять календарних днів.

4.5. Позичальник має право достроково повернути позику.

4.6. За порушення терміну повернення позики Позичальник несе відповідальність відповідно до ст. 1050 Цивільного кодексу України.

5. Дія договору

5.1. Цей Договір вважається укладеним і набирає чинності з моменту передання позики Позичальникові.

5.2. Строк цього Договору починає свій перебіг у момент, визначений у п. 5.1 Договору та закінчується 31 грудня 2024 року.

5.3. Сплив строку цього Договору не звільняє Сторони від відповідальності за його порушення, яке мало місце під час дії цього Договору.

5.4. Зміни до цього Договору можуть бути внесені тільки за домовленістю Сторін, які оформлюються додатковою угодою до цього Договору.

5.5. Цей Договір може бути розірваний тільки за домовленістю Сторін, якщо інше прямо не передбачено чинним законодавством, що оформлюється додатковою угодою до цього Договору.

6. Прикінцеві положення

6.1. Цей Договір підписується Сторонами.

6.2. Усі правовідносини, що виникають із цього Договору або пов'язані з ним, у тому числі пов'язані з дійсністю, укладанням, виконанням, зміною та припиненням цього Договору, тлумаченням його умов, визначенням наслідків недійсності або порушення Договору, регламентуються цим Договором і відповідними нормами чинного в Україні законодавства, а також застосованими до таких правовідносин звичаями ділового обороту на підставі принципів добросовісності, розумності та справедливості.

6.3. Після підписання цього Договору всі попередні переговори за ним, листування та будь-які інші усні або письмові домовленості Сторін із питань, що так чи інакше стосуються цього Договору, утрачають силу, але можуть братися до уваги при тлумаченні умов цього Договору.

6.4. Сторони несуть відповідальність за правильність вказаних ними в цьому Договорі реквізитів та зобов'язуються своєчасно в письмовій формі повідомляти іншу Сторону про їх зміну, а в разі неповідомлення несуть ризик настання пов'язаних із цим негативних наслідків.

6.5. Відступлення права вимог та/або переведення боргу за цим Договором однією зі Сторін до третіх осіб допускається виключно за умови письмового погодження цього з іншою Стороною.

6.6. Додаткові угоди та додатки до цього Договору є його невід'ємними частинами і мають юридичну силу в разі, якщо вони викладені в письмовій формі, підписані сторонами та скріплені їхніми печатками (за наявності).

6.7. Усі виправлення за текстом цього Договору мають силу та можуть братися до уваги виключно за умови, що в кожному окремому випадку вони датовані, засвідчені підписами Сторін та скріплені їхніми печатками (за наявності).

6.8. Цей Договір складено при повному розумінні Сторонами його умов і термінології українською мовою, у двох автентичних примірниках, які мають однакову юридичну силу, по одному для кожної із Сторін.

Реквізити та підписи сторін:

<...>

Договір позики. Зразок.doc
Скачать

Комментарии к материалу

Оформить подписку на раздел «Агро»

Самая полная библиотека безопасных решений по бухучету, налогам и праву для с/х отрасли

4680 грн. / год

Купить

Лучшие материалы