Чи треба нотаріально посвідчувати договір позички автомобіля, укладений із фізособою?
Практична ситуація
Підприємство хоче оформити договори позички із фізособами, щоб в одному випадку взяти, а в другому – передати у безплатне користування автомобіль. Чи треба посвідчувати нотаріально такі договори?
Питання спірне і неоднозначне.
Згідно з ч. 4 ст. 828 Цивільного кодексу, необхідно звернутися до нотаріуса, якщо однією зі сторін договору позички транспортного засобу (далі – ТЗ) є фізособа. Цією ж нормою передбачений виняток: договір не потребує нотаріального посвідчення, якщо його предметом є наземний самохідний ТЗ.
Проте! Питання, чи належить автомобіль до наземних самохідних ТЗ, залишається неврегульованим, оскільки законодавство не містить визначення цього поняття. |
Цим пропуском у законодавстві користуються перевіряючі, які оспорюють дійсність договорів позички, укладених із фізособою без участі нотаріуса. Тому якщо ви не посвідчили нотаріально такий договір, вам треба бути готовими відстоювати свої права в суді.
Завважимо, що суди стають на бік суб’єктів господарювання і визнають, що автомобіль належить до наземних самохідних ТЗ. Тому відсутність підпису нотаріуса на договорах позички автомобіля за участю фізособи не свідчить про недійсність таких договорів (див. постанову Другого апеляційного адміністративного суду від 05.09.2022, ЄДРСР, реєстр. № 106064668).
Наша порада. Щоб уникнути спорів з податковою, краще посвідчити договір у нотаріуса. Якщо ви цього не зробили, тоді у разі виникнення спору посилайтеся на аргументи, наведені в судових рішеннях (див. посилання вище). |
Коментарі до матеріалу