Підписуйся на інформаційну страховку бухгалтера
Підписатися

Чи можна змінити рішення щодо розподілу дивідендів

03.04.2023 743 0 2

Ситуація: Розподіляючи у 2021 році чистий прибуток 2020 року, учасники вирішили спрямувати 30% на виплату дивідендів, а решту – на розвиток товариства. Таке рішення оформлено протоколом.

Чи можуть вони зараз змінити рішення і 70% за 2020 рік спрямувати на виплату дивідендів? Чи не скажуть податківці, що це вже не дивіденди? Адже було рішення спрямувати ці 70% на розвиток підприємства, тобто розподіл уже відбувся… Хоча заходів, пов’язаних з розвитком, ще й не було.


Вважаємо, що у засновників є право змінити раніше ухвалене рішення щодо пропорцій розподілу чистого прибутку (звісно, якщо такий прибуток ще не розподілений повністю).

Як вирішується доля чистого прибутку?

Відповідно до ст. 116 Цивільного кодексу (далі – ЦК) учасники господарського товариства мають право, зокрема, брати участь у розподілі прибутку товариства й одержувати його частину (дивіденди).

Відповідно до ст. 26 Закону від 06.02.2018 № 2275-VIII «Про товариства з обмеженою та додатковою відповідальністю» (далі – Закон № 2275) виплата дивідендів здійснюється:

  • за рахунок чистого прибутку товариства особам, які були учасниками товариства на день прийняття рішення про виплату дивідендів, пропорційно до розміру їхніх часток;
  • у строк, що не перевищує шість місяців з дня прийняття рішення про їх виплату, якщо інший строк не встановлений статутом товариства або рішенням загальних зборів учасників.

Отже, ключовим підґрунтям спрямування чистого прибутку на виплату дивідендів є рішення про їх виплату. Таке рішення ухвалюють учасники товариства на загальних зборах.

Саме до компетенції загальних зборів належать питання розподілу чистого прибутку товариства, прийняття рішення про виплату дивідендів (пп. 12 ч. 2 ст. 30 Закону № 2275).

Чи є ці 70%, які спочатку вирішено спрямувати на розвиток підприємства, уже розподіленим чистим прибутком?

По-перше, «дивіденди» за попередні роки, не розподілені раніше, дивідендами не вважаються, оскільки немає рішення про їх виплату. Тобто ці 70% чистого прибутку у 2021 році «дивідендами» не були.

Однак вони залишаються нерозподіленим прибутком (якщо таким ще залишаються), який витратити на виплату дивідендів зараз ризиковано, хоча б тому, що відповідно до ст. 26 Закону № 2275 виплата дивідендів здійснюється за рахунок чистого прибутку, а не за рахунок нерозподіленого прибутку минулих років.

Імовірність того, що податківці цим нюансом скористаються, існує. Адже, визнавши, що виплачені з нерозподіленого прибутку кошти є не дивідендами, а іншим доходом учасників, податківці вимагатимуть сплати ПДФО у розмірі не 5% (чи 9%, якщо платник єдиного податку), а 18%.

Пригадаймо, що згідно з Інструкцією про застосування Плану рахунків бухгалтерського обліку активів, капіталу, зобов’язань і господарських операцій підприємств і організацій, затвердженою наказом Мінфіну від 30.11.1999 № 291, на рахунку 44 «Нерозподілені прибутки (непокриті збитки)» ведеться облік нерозподілених прибутків чи непокритих збитків поточного та минулих років, а також використаного в поточному році прибутку.

 Тобто нерозподілений прибуток – це «згорнуте» значення чистих прибутків та збитків за попередні роки та розподілу прибутку. У розрізі фінзвітності за кожен конкретний період судити про чистий прибуток ми можемо за Звітом про фінансові результати – ряд. 2350 ф. № 2, № 2-м чи № 2-мс. А ось про нерозподілений прибуток (непокритий збиток) на конкретну дату – з даних Балансу – ряд. 1420 ф. № 1, № 1-м чи № 1-мс.

За кредитом рахунку 44 відображається збільшення прибутку від усіх видів діяльності, за дебетом – збитки та використання прибутку. До того ж, за субрахунками окремо ведемо 441 як прибуток нерозподілений і 442 – непокритий збиток. І розподіл фіксуємо як Дт 441 – Кт 443 – як прибуток використаний (зокрема, і під час нарахування дивідендів).

Рахунок 44 за дебетом кореспондує з рахунком 67 «Розрахунки з учасниками», призначеним для узагальнення інформації про розрахунки з учасниками та засновниками підприємства, пов’язані з розподілом власного капіталу (дивіденди, повернення часток тощо).

Виходить, що з чистого прибутку за 2020 р. використано лише 30% (у 2021 році ухвалено рішення спрямувати на виплату дивідендів). А ось чи використано решту 70%, чи залишився ще чистий прибуток за 2020 рік, щоб говорити про можливість його розподілу?

Річ у тім, що підприємство могло створити резерв на розвиток, тобто за Дт 441 – Кт 443 і Дт 443 – Кт 43 «Резервний капітал». У такому разі чистий прибуток розподілено і 70% пішли на створення резерву… Тож чистого прибутку вже й немає за 2020 р. – усе розподілено.

Якщо ж засновники «абстрактно» висловилися про спрямування на розвиток, а жодних заходів з використання не було (резерв на розвиток не створювався), то, виходить, є ще невикористаний залишок чистого прибутку-2020 (ці 70%).

Чи можна змінити рішення загальних зборів, ухвалене раніше?

Прямої заборони Закон № 2275 не містить. Тобто, якщо спочатку вирішили спрямувати на дивіденди 30% чистого прибутку 2020 року, а решту – на розвиток, а через два роки передумали, і все ж вирішили не на розвиток, а на виплату дивідендів, то змінити рішення можна, за умови що чистий прибуток за 2020 рік ще «залишився» (не спрямовано на розвиток, зокрема через резервний капітал).

Важливо: йдеться про внесення змін до попереднього рішення учасників ТОВ про розподіл чистого прибутку. Зміни полягатимуть в тому, що учасники вирішили спрямувати на виплату дивідендів не 30%, а, наприклад, 80% чистого прибутку (тобто ще 50%), і лише 20% (а не 70%, як було раніше) залишити на розвиток. Бо, якщо не змінювати попереднє рішення, а просто ухвалити нове – щодо спрямування на дивіденди, скажімо, 50% чистого прибутку за 2020 рік, то контролери можуть зауважити, що весь чистий прибуток уже розподілено за той рік, то й нічого розподіляти «повторно» (відповідно, виплати не будуть дивідендами, бо ж вони не з чистого прибутку). Тобто існуватиме податковий ризик. Тому логічно вдатися саме до зміни рішення, ухваленого раніше загальними зборами.

До речі: якщо засновники змінилися з того часу, то на дивіденди можуть розраховувати ті учасники, які є такими саме на дату ухвалення рішення (тож «дорозподілені» зараз дивіденди отримуватимуть сьогоднішні учасники, а не колишні).

У такому разі слід правильно та уважно скласти протокол загальних зборів учасників товариства, враховуючи, зокрема, і вимогу ст. 26 Закону № 2275 щодо виплати дивідендів за рахунок чистого прибутку, і ст. 27 цього Закону щодо випадків, які забороняють нарахування та виплату дивідендів.

Коментарі до матеріалу

Оформити передплату на розділ «Агро»

Найповніша бібліотека безпечних рішень з бухобліку, податків та права для с/г галузі

4680 грн. / рік

Купити

Кращі матеріали