Купівля-продаж автомобіля: чи потрібна довідка про військовий облік транспортного засобу
Запитання – відповіді
Підприємство купує автомобіль у фізособи. У сервісному центрі МВС при перереєстрації автомобіля на нового власника зажадали довідку з позначкою територіального центру комплектування і соціальної підтримки (далі – терцентр) про зняття з військового обліку транспортного засобу (далі – ТЗ). Наскільки правомірна ця вимога? І як отримати таку довідку?
У цьому випадку сервісний центр не повинен вимагати від підприємства таку довідку, оскільки продавець автомобіля – фізособа.
Пояснимо докладніше.
Питання перереєстрації автомобілів у разі їх купівлі-продажу регламентуються Порядком державної реєстрації (перереєстрації), зняття з обліку автомобілів, автобусів, а також самохідних машин, сконструйованих на шасі автомобілів, мотоциклів усіх типів, марок і моделей, причепів, напівпричепів, мотоколясок, інших прирівняних до них транспортних засобів та мопедів, затвердженим постановою КМУ від 07.09.1998 № 1388 (далі – Порядок № 1388).
Перелік документів, які потрібно подати для перереєстрації автомобіля на нового власника, наведений у п. 8 Порядку № 1388. Завважимо, що перелік досить широкий, у ньому враховано різні ситуації, що виникають на практиці. А все-таки серед зазначених у цьому переліку документів ми не знаходимо довідки, про яку йдеться.
Але чи означає це, що вимога сервісного центру МВС незаконна?
Ні, оскільки крім Порядку № 1388 є й інші нормативні акти, у яких закріплено вимогу про подання такої довідки.
Звернемося до Закону від 21.10.1993 № 3543-XII «Про мобілізаційну підготовку та мобілізацію» (далі – Закон № 3543). Статтею 6 цього Закону запроваджено військово-транспортний обов’язок підприємств, установ, організацій, який поширюється, зокрема, на органи виконавчої влади, місцевого самоврядування, підприємства, установи та організації, що забезпечують експлуатацію ТЗ. Порядок виконання військово-транспортного обов’язку визначається КМУ.
А в ст. 21 Закону № 3543 зазначено, що в разі реєстрації (перереєстрації) або зняття з обліку ТЗ, які можуть бути призначені для доукомплектування ЗСУ та інших військових формувань в особливий період, підприємства зобов’язані подавати до органів, що здійснюють реєстрацію та облік ТЗ, документи з відміткою районного (міського) територіального центру комплектування і соціальної підтримки про взяття таких ТЗ на військовий облік (зняття з військового обліку).
Порядок виконання підприємствами цих вимог конкретизовано у Положенні про військово-транспортний обов’язок, затвердженому постановою КМУ від 28.12.2000 № 1921 (далі – Положення № 1921). Так, у п. 11 цього Положення зазначено, що для держреєстрації та зняття з обліку ТЗ (крім ТЗ, власниками яких є громадяни) серед інших документів подається довідка (її форма визначається Міноборони) з відміткою керівника терцентру про постановку ТЗ на військовий облік або зняття з такого обліку.
Майте на увазі! Для перереєстрації автомобіля на нового власника потрібна довідка з відміткою терцентру про зняття автомобіля з військового обліку і взяття на військовий облік у новому терцентрі. Вимога про подання такої довідки передбачена законодавством, але не поширюється на фізосіб. |
Отже, розберемося, кого ж стосуються ці вимоги.
У п. 11 Положення № 1921 зазначено, що довідку потрібно подати для перереєстрації ТЗ, крім випадків, коли власником ТЗ є фізособа.
Це наш випадок – підприємство купує автомобіль у фізособи. Тому вимога сервісного центру подати довідку про зняття автомобіля з військового обліку з відміткою терцентру не є правомірною. Ще раз підкреслимо: військово-транспортний обов’язок не поширюється на фізосіб.
А ось при купівлі автомобіля в юрособи без такої довідки не обійтися.
І пам’ятайте: коли підприємство стане власником цього автмобиля, воно буде зобов’язане поставити автомобіль на військовий облік у терцентрі.
У ст. 21 Закону № 3543 сказано, що довідка подається стосовно ТЗ, які можуть бути призначені для доукомплектування ЗСУ та інших військових формувань. Про які саме ТЗ ідеться?
На жаль, ні Закон № 3543, ні Положення № 1921 відповіді на це запитання не дають. А отже, вимога про подання такої довідки може стосуватися будь-якого автомобіля, що належить підприємству.
Як можна отримати таку довідку, якщо продавцем автомобіля виступає юрособа?
Для того щоб вам видали таку довідку, ТЗ має перебувати на військовому обліку в терцентрі. Це вимога п. 15 Положення № 1921.
Так, керівники підприємств подають терцентрам щорічно до 20 червня і до 20 грудня інформацію про наявність ТЗ і техніки, їхній технічний стан, а також про громадян, які працюють на підприємстві на таких ТЗ і техніці.
На замітку! Така інформація подається за формою, наведеною в додатку 1 до Положення № 1921. |
Роз’яснення Міноборони із цього питання можна знайти в п. 3 листа від 24.05.2016 № 322/2/2836. У листі зазначено, що вимога п. 15 Положення № 1921 поширюється на всі підприємства, установи й організації незалежно від форми власності за наявності на обліку у цих підприємств ТЗ і техніки або змін у їх якісному або кількісному складі. Тобто підприємства повинні подавати таку інформацію про свої ТЗ і в разі їх купівлі, і в разі їх продажу.
Більше того: у роз’ясненні Міноборони, наведеному в листі від 22.07.2015 № 322/2/6598, узагалі зазначено, що інформація про ТЗ і техніку подається в установлені Положенням № 1921 строки незалежно від змін в облікових даних ТЗ і техніки, а також громадян, які на них працюють.
Іншими словами, не має значення, були у підприємства у звітному періоді придбання і продажі автомобілів, а також зміни в кадровому складі водіїв чи не було. Якщо у підприємства є на балансі ТЗ, інформацію про них потрібно подавати двічі на рік.
Тому якщо підприємство, яке продає автомобіль, не подавало інформацію про цей автомобіль до терцентру, йому доведеться спочатку подати цю інформацію, а потім уже воно зможе отримати довідку про зняття автомобіля з військового обліку.
На замітку! Інформацію про те, які документи будуть потрібні для переоформлення автомобіля на нового власника, можна знайти на сайті Сервісного центру МВС. |
Чи є відповідальність за неподання інформації про автомобілі, що є у підприємства?
Так, у цьому випадку посадових осіб підприємства (перш за все – керівника) можуть притяги до адміністративної відповідальності на підставі ст. 2101 КУпАП.
Цією статтею встановлено відповідальність за порушення законодавства про оборону, мобілізаційну підготовку і мобілізацію. У нашому випадку підприємство, що не подало інформацію про свої автомобілі, порушує саме таке законодавство – Закон № 3543 і Положення № 1921.
Штраф, передбачений ст. 2101 КУпАП, становить від 200 до 300 НМДГ (від 3 400 до 5 100 грн). У разі повторного порушення, допущеного протягом року або під час особливого періоду, штраф буде вже більший: від 300 до 500 НМДГ (від 5 100 до 8 500 грн). Застосовувати цей штраф уповноважені терцентри (ст. 235 КУпАП).
Майте на увазі! Той факт, що за подібні порушення застосовується адмінштраф на підставі ст. 2101 КУпАП, підтверджується судовою практикою. |
Наприклад, можете ознайомитися:
- з рішенням Богунського районного суду м. Житомира від 13.09.2022 (ЄДРСР, реєстр. № 106625404);
- рішенням Дрогобицького міськрайонного суду Львівською обл. від 09.09.2022 (ЄДРСР, реєстр. № 106376930).
Коментарі до матеріалу