Підписуйся на інформаційну страховку бухгалтера
Розділи:
Підрозділи:
Підрозділи:
Підрозділи:

Які підприємства мають підтвердити статус критично важливого?

У травні 2025 року Мінекономіки опублікувало та розіслало згідно зі списком лист, який стосується підприємств, визнаних критично важливими для функціонування економіки та забезпечення життєдіяльності населення в особливий період (далі – критично важливі). Цей лист викликав багато запитань як у тих, хто його отримав, так і в інших критично важливих підприємств. У статті ми відповімо на ці запитання.


Про який лист Мінекономіки йдеться?

Лист Мінекономіки від 19.05.2025 № 27-11/37509-07 (далі – Лист № 27) ви можете знайти у нашому розділі «Новини».

У Листі № 27 Мінекономіки інформує, що відповідно до п. 61 Критеріїв та порядку, за якими здійснюється визначення підприємств, установ та організацій, що є критично важливими для функціонування економіки та забезпечення життєдіяльності населення в особливий період, а також критично важливими для забезпечення потреб Збройних Сил, інших військових формувань в особливий період, затверджених постановою КМУ від 27.01.2023 № 76 (далі – Критерии № 76), проводить перевірку відповідності підприємств критеріям, наведеним у п. 2 Критеріїв № 76.

Для цілей проведення такої перевірки Мінекономіки рекомендувало підприємствам, які набули статусу критично важливих, подати на зазначену в Листі № 27 адресу електронної пошти до 28.05.2025:

  • витяг з інформаційної системи органів ДПС щодо статусу розрахунків платника з бюджетом та цільовими фондами за місцезнаходженням філії, представництва іншого відокремленого підрозділу за період з 01.01.2025 до 30.04.2025;
  • документи на право власності або оренду нерухомого майна для підтвердження провадження діяльності на території трьох і більше областей України.

Відповідаємо на ваші запитання

Ми відповідали на всі запитання, які надходять на нашу консультаційну лінію у зв’язку з появою Листа № 27. Але фактично всі їх можна звести до трьох основних запитань, на які ми опублікуємо відповіді у цій статті.

1. Кого саме стосується Лист № 27: усіх підприємств, які мають статус критично важливих, чи тільки тих, щодо яких рішення про надання статусу критично важливого приймало Мінекономіки?

Як видно з тексту Листа № 27 (його шапки), цей лист надсилався конкретним підприємствам, установам та організаціям згідно зі списком (але список у листі не наведено).

Також із контексту листа зрозуміло, що до цього списку потрапили ті підприємства, які мають філії, представництва або інші відокремлені підрозділи, розташовані на території трьох і більше областей.

І, безумовно, до цього списку Мінекономіки включило лише ті підприємства, стосовно яких саме цим міністерством було винесено рішення щодо визначення підприємства критично важливим. Адже згідно з вищезазначеним п. 61 Критеріїв № 76 кожен орган, який прийняв таке рішення, здійснює моніторинг та проводить перевірку відповідності критеріям саме «своїх» підприємств (тобто тих, кому цей орган надав статус критично важливого підприємства).

Нагадаємо, що виносити такі рішення уповноважено не лише Мінекономіки, а й інші держоргани, перелічені у п. 5 Критеріїв № 76.

Тому якщо підприємство набуло статусу критично важливого не в Мінекономіки, а в іншому держоргані (наприклад, у Мінагрополітики), то цього підприємства не буде у списку критично важливих підприємств, яким надсилався Лист № 27.

2. Якщо наше підприємство набуло статусу критично важливого саме в Мінекономіки і ми маємо філії, то ми зобов’язані були подати зазначену в Листі № 27 інформацію до 28.05.2025?

Тільки в тому випадку, якщо ви отримали цей лист на свою адресу.

Як ми з’ясували вище, Лист № 27 розсилався на адреси конкретних підприємств. Якщо ваше підприємство не отримувало такого листа, то й обов’язку подавати до Мінекономіки зазначену інформацію у вас немає.

3. Дуже турбуємося, що, можливо, лист був направлений на нашу адресу, проте загубився на пошті. А ми до 28.05.2025 не направили інформацію до Мінекономіки. Чи не буде цей факт підставою для позбавлення статусу критично важливого?

Ні, не буде.

Як видно з формулювання, у листі підприємствам рекомендується подати зазначені в Листі № 27 документи. Тобто, це не вимога, а рекомендація.

Крім того, згідно з п. 61 Критеріїв № 76 позбавити підприємство статусу критично важливого (винести відповідне рішення) держорган має право лише в тому випадку, якщо підприємство не відповідає критеріям, зазначеним у п. 2 Критеріїв № 76, або не виконує вимог, визначених абзацом третім п. 8 Порядку бронювання військовозобов’язаних на період мобілізації та на воєнний час, який також затверджено постановою КМУ від 27.01.2023 № 76 (ідеться про виконання підприємством «зарплатного» критерію).

Серед цих критеріїв та вимог ви не знайдете такої підстави для позбавлення статусу критично важливого, як ненадання відповіді на лист держоргану. Тому хвилюватися щодо втрати статусу критично важливого у цьому випадку не варто. Проте й ігнорувати отримані від міністерства запити не слід. Тому регулярно перевіряйте свою поштову кореспонденцію, а також електронну пошту, адресу якої ви зазначили під час оформлення статусу критично важливого підприємства.

До речі! Як ми вже сказали, Лист № 27 був направлений на адреси конкретних підприємств (вони мали подати до Мінекономіки запитану інформацію та документи). Проте такі запити можуть надалі надходити й іншим підприємствам – не від Мінекономіки, а від держорганів, якими підприємству був наданий статус критично важливого. Підставою цього є п. 61 Критеріїв № 76.

Висновки

Лист № 27 стосується лише тих підприємств, яким його направили згідно зі списком.

Факт неподання інформації, зазначеної у Листі № 27, не є підставою для позбавлення підприємства статусу критично важливого.

Коментарі до матеріалу
Статті за темою
02.06.2025
Припинення дії ліцензії на зберігання пального, роздрібну торгівлю алкоголем і тютюновими виробами: підстави та порядок оскарження
У статті розповімо, в якому порядку та за яких умов орган ДПС може припинити дію ліцензій на зберігання пального, роздрібну торгівлю алкогольними напоями та тютюновими виробами. Орган ДПС може ухвалити рішення про припинення дії ліцензії на зберігання пального, роздрібну торгівлю алкогольними напоям...
Популярне
18.07.2025
Тракторист-машиніст в сільському господарстві: як правильно прописати посаду?
У штатному розписі сільськогосподарського підприємства є посада «тракторист-машиніст». Відповідний запис зроблено у трудовій книжці працівника. Чи є правильною ця назва і чи матиме працівник право на пільгову пенсію? А як бути, якщо працівник, у трудовій книжці якого зроблено неточний з...
27.06.2025
Агропідприємство заправляє техніку підрядників: як уникнути акцизних ризиків
В даній консультації розглянемо, якими чином агропідприємтва можуть заправляти техніку підрядників,  щоб такі дії не визнали реалізацією пального. Досить часто для виконання тих або інших сільськогосподарських робіт агропідприємства вимушені залучати до роботи підрядників. Згідно із Цивільним к...
27.05.2025
На підприємстві змінився директор: 7 запитань із практики
У статті розглянуто питання, що виникають у підприємства у разі зміни директора. Запитання стосуються оформлення трудових відносин, реєстрації зміни директора в ЄДР, інформування податкового органу, контрагентів та оформлення електронного підпису. Акценти цієї статті: Чи потрібно реєструвати інфо...
Нове
16.07.2025
Знову подаємо статзвітність: яка відповідальність за її неподання?
У статті розглянуто, з якої дати відновився обов'язок суб'єктів господарювання подавати статистичну звітність та які заходи відповідальності можуть бути застосовані за її неподання. У липні 2025 року у законодавстві відбулися зміни щодо подання статистичної та фінансової звітності до органів статист...
30.06.2025
Проведення позапланової перевірки у зв’язку з вимогою платника податків про перегляд результатів перевірки
У статті розглянемо, коли орган ДПС зобов’язаний призначити позапланову перевірку на вимогу платника податків. Якщо платник податків не згоден із результатами перевірки через те, що податківці під час перевірки не дослідили всі наявні обставини, він має право подати скаргу про перегляд результ...
25.06.2025
Оплату за внутрішнім договором отримано в інвалюті: яка відповідальність загрожує підприємству?
У статті розглянуто, чи можуть платежі за внутрішнім договором здійснюватися в іноземній валюті та чи є відповідальність за такі розрахунки. Підприємство виконує будівельні роботи за договором підряду. Договір укладено з резидентом України – фізособою, будівельні роботи провадяться на територі...
Кращі матеріали