Учасники ТОВ мають право відступити свою частку – це прямо передбачене законодавством. Як оформити таку операцію, які документи при цьому знадобляться та хто кому повинен здійснити виплати – ці та інші запитання розглянемо в даній консультації.
Визначення відступлення частки в законодавстві немає. Хоча сама операція з відступлення частки передбачена законодавством для ТОВ і здійснюється на підставі ст. 147 Цивільного кодекса України від 16.01.03 р. № 435-IV (далі – ЦК) і ст. 53 Закону № 1576. Виходячи із практики, що склалася, відступлення частки можна визначити як передачу учасником своєї частки в статутному капіталі (далі – СК) госптовариства іншій особі або декільком особам на підставі цивільно-правового договору (далі – ЦПД): купівлі-продажу, дарування, міни.
Основні відмітні ознаки цієї операції такі:
На практиці багато хто плутає відступлення частки в ТОВ з виходом учасника з ТОВ. Правова суть та облік цих двох операцій сильно відрізняються, хоча зовні дуже схожі: в обох випадках відбувається зміна учасників у ТОВ. Але якщо при відступленні частки розрахунки здійснюються між учасниками цивільно-правового правочину, то при виході всі виплати учаснику, який виходить, здійснює товариство у встановлені законодавством строки.
Щоб дотриматися всіх вимог законодавства при відступленні частки, потрібно дотримуватися декількох вимог законодавства. Розглянемо кожну з них докладніше. Але спочатку зазначимо, що власник може відступити свою частку іншим учасникам товариства, самому товариству або третім особам. Однак у двох останніх випадках потрібно врахувати ряд законодавчих обмежень та вимог.