Підписуйся на інформаційну страховку бухгалтера
Підписатися

Облік операцій за договорами позички об’єктів основних засобів у 2015 році

Ситуація: об'єкт основних засобів, що числиться на балансі підприємства, переданий у користування іншому підприємству за договором позички. Розглянемо, як відобразити операцію в бухобліку і які податкові наслідки виникають у сторін.

Правові нюанси

За договором позички одна сторона (позичкодавець) безоплатно передає або зобов'язується передати другій стороні (користувачеві) річ для користування протягом установленого строку (ч. 1 ст. 827 Цивільного кодексу, далі – ЦК).

У цілому до договору позички слід застосовувати положення гл. 58 «Наймання (оренда)» ЦК (ч. 3 ст. 827 ЦК). Проте між орендою і позичкою є відмінності:

  • безоплатність – це основна ознака, яка відрізняє відносини сторін за договором позички від відносин за договором оренди;
  • статус користувача – юрособа – суб'єкт підприємницької діяльності не може передавати річ у безплатне користування особі, яка є його засновником, учасником, керівником, членом його органу управління або контролю (ч. 2 ст. 829 ЦК). В орендних відносинах подібних обмежень немає;
  • умови повернення майна – користувач зобов'язаний повернути річ позичкодавцеві у такому ж стані, у якому вона була на момент передачі в користування (ч. 2 ст. 833 ЦК). Орендар же за угодою з орендодавцем може поліпшити передану йому річ (ст. 778 ЦК).

Повна версія доступна тільки передплатникам

Кращі матеріали