Підписуйся на інформаційну страховку бухгалтера
Підписатися

ОСББ: бухгалтерський облік

Ольга Папінова

26.01.2016 4513 0 1

Із цієї статті ви дізнаєтеся: як вести бухгалтерський облік операцій ОСББ у різних ситуаціях.

Що можна зробити на практиці:  користуючись цією статтею, організувати належний облік операцій ОСББ або перевірити правильність обліку своїх операцій.

Як і всі юридичні особи, ОСББ ведуть бухоблік і складають фінансову звітність за тими самими правилами, що й звичайні підприємства (п. 1 ст. 2 Закону від 16.07.99 р. № 996-XIV, далі – Закон № 996). При цьому ОСББ за власним рішенням можуть застосовувати як спрощений План рахунків бухгалтерського обліку, затверджений наказом Мінфіну від 19.04.01 р. № 186, так і звичайний План рахунків, затверджений наказом Мінфіну від 30.11.99 р. № 291.

ОСББ повинні щоквартально подавати фінзвітність із двох форм – Баланс (форма № 1-м) і Звіт про фінансові результати (форма № 2-м) – до органів держстатистики (ст. 11 Закону № 996; п. 2 Порядку, затвердженого постановою КМУ від 28.02.2000 р. № 419).

У процесі своєї діяльності ОСББ доводиться обліковувати як операції, характерні для «звичайних» підприємств, так і операції, типові для неприбуткових організацій, а також для підприємств житлово-комунальної сфери.

Так, зі «звичайних» операцій об'єднання можна назвати:

  • здачу в оренду допоміжних приміщень будинку;
  • нарахування і виплату зарплати найманим працівниками (голові правління ОСББ, бухгалтерові, двірникові та ін.) і сплату супутніх обов'язкових платежів до бюджету (ПДФО, військовий збір, ЄСВ);
  • придбання послуг (робіт) за договорами цивільно-правового характеру (аудиторські послуги, ремонт, вивезення сміття тощо).

Проте в основному ОСББ усе ж таки має справу зі специфічними операціями. Зокрема, об'єднання повинне обліковувати:

  • внески і платежі співвласників багатоквартирного будинку;
  • доходи у вигляді отриманої з бюджету компенсації за надані окремим категоріям громадян пільги на оплату житлово-комунальних послуг і призначені житлові субсидії;
  • нарахування і витрачання коштів ремонтного та резервного фондів тощо.

Перш ніж перейти до бухгалтерського обліку конкретних операцій ОСББ, хотілося б нагадати, що, як випливає зі ст. 4 Закону від 29.11.01 р. № 2866-III (далі – Закон № 2866), основна діяльність об'єднання (та, заради якої і створюється ОСББ) полягає у здійсненні представницьких функцій співвласників і сприянні реалізації ними своїх прав і виконанню обов'язків. Таким чином, ОСББ не надає співвласникам багатоквартирного будинку ніяких послуг. Зокрема, житлово-комунальних послуг (далі – ЖКП) (про це йдеться і в листі Мінрегіонбуду від 26.04.11 р. № 7/15-4687). І, відповідно, співвласники не оплачують об'єднанню його послуги. Вони лише оплачують сумісні витрати ОСББ, наприклад, на утримання будинку і прибудинкової території, на ремонт, які ОСББ здійснює згідно зі статутом і затвердженим кошторисом. Усе це об'єднання робить для співвласників будинку без мети отримання прибутку.

При цьому якщо ОСББ проводить транзитом кошти співвласників за комунальними платежами, то зазвичай воно використовує субрахунок 703 «Дохід від реалізації робіт і послуг» з одночасним використанням субрахунка 704 «Вирахування  з доходу» на ту саму суму. У випадках отримання ОСББ доходу від надання орендних послуг, інших послуг особам, які не є співвласниками, використовуються субрахунки 713 «Дохід від операційної оренди активів», 719 «Інші доходи від операційної діяльності». В операціях, пов'язаних із безплатним отриманням активів, використовується субрахунок 745 «Дохід від безплатно отриманих активів» тощо.

Для обліку операцій за внесками і платежами співвласників, отриманих компенсацій з бюджету, нарахування і витрачання коштів ремонтного, резервного та інших фондів використовується рахунок 48 «Цільове фінансування і цільові надходження». Для нарахування й отримання пільг і субсидій для співвласників можна використовувати субрахунки 645 «Відшкодування пільг споживачам», 646 «Субсидії».

Нагадаємо, що Законом № 2866 не передбачено необхідність для ОСББ приймати будинок на свій баланс. Будинок із усіма його приміщеннями можна обліковувати на забалансовому рахунку 023 «Матеріальні цінності на відповідальному зберіганні».

Висновок

1. Як і всі юридичні особи, ОСББ ведуть бухоблік і складають фінансову звітність за тими самими правилами, що й звичайні підприємства, з відображенням в обліку особливостей своєї діяльності.

2. Якщо ОСББ числиться в Реєстрі № 37 (з ознакою неприбутковості 0012) і при цьому направляє всі свої надходження на виконання своїх статутних завдань, то до 01.01.17 р. таке ОСББ вважається неплатником податку на прибуток.

Коментарі до матеріалу

Оформити передплату на розділ «Комерція»

Найповніша бібліотека безпечних рішень з бухобліку, податків та права

4428 грн. / рік

Купити

Кращі матеріали