Підписуйся на інформаційну страховку бухгалтера
Підписатися

Чи може підприємець займатися дропшиппінгом

19.03.2021 788 0 3

Запитання – відповіді

Підприємець-єдинник планує продавати меблі через Інтернет й організувати процес так, щоб товар покупцеві відправляли зі складу виробника. Як документально оформити таку торгівлю?

Пряме постачання, або дропшиппінг (від англ. dropshipping) – це спосіб продажу, при якому посередник здійснює роздрібну торгівлю без проміжного зберігання товарів на своєму складі. Товари відвантажуються покупцеві зі складу виробника, ділера або оптового торговця, тобто з «чужого» складу.

У цьому випадку має місце посередництво. Роздрібний торговець (посередник) забезпечує «вітрину» на сайті інтернет-магазину, рекламу товарів, приймає замовлення від кінцевих покупців, оформляє правочини, приймає оплату від покупців. Компанія-виробник (оптовик) бере на себе пакування і пересилання товару покупцеві від імені роздрібного торговця. У цьому випадку роздрібний торговець отримує прибуток у сумі різниці між оптовою і роздрібною ціною або у вигляді комісійних, що виплачуються оптовим продавцем.

Оптимальний варіант оформлення відносин з виробником (оптовиком) – укласти договір комерційного посередництва (агентський договір), згідно з яким виробник (принципал) доручає підприємцеві (агентові) продати його товар, а підприємець діє від імені та за рахунок виробника.

Зверніть увагу! До істотних умов такого договору належать, зокрема: повноваження агента, територія, у межах якої діє агент (якщо не зазначено – то вся Україна), порядок надання послуг агентом, права й обов’язки сторін, умови і розмір винагороди агента, відповідальність сторін.

Первинними документами, що підтверджують факт надання агентом послуги, будуть акт приймання-передачі та звіт. Іноді ці документи об’єднують в єдиний акт-звіт. У такому акті-звіті наводиться перелік проданих товарів, їх ціна і загальна сума, а також документально підтверджена сума витрат агента, здійснених у рамках виконання своїх обов’язків за договором, і розрахунок суми винагороди.

Єдинникам не заборонено займатися посередницькою діяльністю у сфері торгівлі. Але оскільки єдинник надає агентські послуги, його контрагентом за договором може бути:

  • теж єдинник – юрособа або фізособа (для агентів з другої групи єдинників) (пп. 2 п. 291.4 Податкового кодексу, далі – ПК);
  • будь-який суб’єкт господарювання (для агентів з третьої групи єдинників) (пп. 3 п. 291.4 ПК).

Заборонено працювати за агентськими договорами єдинникам першої групи (пп. 1 п. 291.4 ПК)!

Що стосується вибору КВЕД із Класифікатора ДК 009:2010, то в цьому випадку підійде код 46.1 «Оптова торгівля за винагороду або на основі контракту». Ця група, зокрема, включає:

  • діяльність комісіонерів, товарних брокерів і будь-яких інших посередників у торгівлі, які торгують товарами від імені або за рахунок інших осіб або компаній;
  • діяльність, пов’язану із зведенням продавців і покупців, здійсненням комерційних операцій від імені замовника (у т. ч. через Інтернет).

Залежно від виду товарів можна вибрати відповідний клас – від 46.11 до 46.19.

Яка сума визнається доходом агента?

Доходом агента-єдинника буде тільки сума винагороди (п. 292.4 ПК). При цьому бажано, щоб винагорода виплачувалася окремим платежем, а не утримувалася із суми, що надійшла агентові від покупців. Якщо винагорода утримується із транзитних сум – це може бути розцінено при перевірці як негрошова форма розрахунку, яка єдинникам заборонена (п. 291.6 ПК).

Коментарі до матеріалу

Оформити передплату на розділ «Комерція»

Найповніша бібліотека безпечних рішень з бухобліку, податків та права

4428 грн. / рік

Купити

Кращі матеріали