Отримайте доступ до більше 2 мільйонів готових рішень, публікацій та оглядів
Оформити
передплату

Як у 2016 році списати заборгованість підприємства, ліквідованого у 2011 році?

Ситуація
Станом на вересень 2016 року в обліку підприємства – платника податку на прибуток числиться дебіторська заборгованість покупця за товар, яка раніше не визнавалася в обліку ні сумнівною, ні безнадійною. Перед складанням звітності за 9 місяців 2016 року новий бухгалтер підприємства провів інвентаризацію заборгованостей і з'ясував, що покупець товару був оголошений банкрутом і виключений з Єдиного держреєстру юридичних та фізичних осіб ще в 2011 році. За результатами інвентаризації було прийняте рішення списати заборгованість даного покупця в бухобліку.

Запитання. Як правильно оформити списання такої заборгованості? Як таке списання вплине на податковий облік?

Бухгалтерський облік

Покупець ліквідований у 2011 році у зв'язку з тим, що визнаний банкрутом. Як випливає із ч. 5 ст. 45 Закону від 14.05.92 р. № 2343-XII, якщо майна банкрута-боржника виявилося недостатньо, щоб задовольнити вимоги підприємства-кре­дитора, то заборгованість слід уважати погашеною. Таким чином, заборгованість покупця-банкрута слід виключити зі складу активів підприємства ще в 2011 році – і, звичайно, не чекаючи закінчення строку позовної давності.

Не списавши вчасно цю заборгованість, підприємство припустилося помилки. І протягом декількох років порушувало принцип обачності, установлений п. 4 Закону від 16.07.99 р. № 996-XIV і п. 6 розд. III НП(С)БО 1. Згідно з таким принципом не можна завищувати оцінку активів і доходів, а також занижувати оцінку зобов'язань і витрат. У нашій же ситуації сума безнадійної дебіторської заборгованості з 2011 року необґрунтовано завищувала активи підприємства. Її давно треба було списати на витрати.

У періоді виявлення такої помилки її необхідно виправити, а саме: списати в бухобліку суму неіснуючої заборгованості.

Повна версія доступна тільки передплатникам

Кращі матеріали