Підприємство, що володіє основними засобами (далі – ОЗ) час від часу змушено підтримувати їх в робочому стані (бухгалтери звикли до слова “ремонт”, тож тут ми використовуватимемо його).
При цьому, ледь не найбільше турботи у бухгалтера: включиш ремонт до складу витрат – перевірка органу ДФС зменшить такі витрати і нарахує штраф; включиш до первісної вартості ОЗ (капітальні інвестиції, далі – КІ) – незадоволеним може виявитися власник/керівник. Але бухгалтер має пам’ятати, що бухгалтерський облік ведеться відповідно до норм законодавства, а не від забаганок ревізорів, чи керівника. Тож, у даній статті ми з Вами дізнаємося як розрізнити що є ремонтом, а що КІ.
Розподіл понять за законодавством.
Як Вам відомо, дефініція ОЗ для цілей оподаткування викладена у п.п.14.1.138 ПК. А у п.п.134.1.1 ПК визначено, що об’єктом оподаткування податком на прибуток підприємств є прибуток, який визначається шляхом коригування фінансового результату до оподаткування (прибутку або збитку), визначеного у фінансовій звітності підприємства відповідно до національних П(С)БО або МСФЗ, на різниці, які виникають відповідно до положень ПК.
Отже, щоб визначати, чи здійснені роботи є ремонтом або КІ, необхідно звернутися то П(С)БО № 7 «Основні засоби» та до П(С)БО № 16 «Витрати».
У п.4 П(С)БО № 7 визначено, що капітальні інвестиції в необоротні матеріальні активи - витрати на будівництво, реконструкцію, модернізацію (інші поліпшення, що збільшують первісну (переоцінену) вартість), виготовлення, придбання об'єктів матеріальних необоротних активів (у т.ч. тих, що призначені для заміни діючих, і устаткування для монтажу), що здійснюються підприємством.