Валюта ціни відрізняється від валюти платежу: тонкощі бухобліку
У чому полягає проблема: суб'єкти ЗЕД досить часто встановлюють у контракті різні валюти для ціни товарів (послуг) і для розрахунків із постачальником за ці товари (послуги). Мета – мінімізувати валютні ризики в умовах нестабільності курсу основних валют. У свою чергу, бухгалтер часто не впевнений у правильності розрахунку суми заборгованості за операцією з нерезидентом. А помилка в розрахунку може обернутися штрафами.
Чим допоможе стаття: умовні числові приклади і конкретні рекомендації допоможуть бухгалтерові розрахувати суму заборгованості за ЗЕД-контрактом і курсові різниці в ситуаціях, коли валюта ціни контракту відрізняється від валюти платежу.
Згідно із чинним валютним законодавством строк для розрахунків за ЗЕД-контрактам становить 365 днів. Це досить великий проміжок часу, і на практиці може виявитися, що на момент розрахунків із нерезидентом український суб'єкт ЗЕД отримає непередбачені збитки. Причина: зміна курсу валюти договору до гривні. Причому резидент бачить: якби це була інша інвалюта, збитків могло б не бути.
Або, наприклад, у вітчизняного імпортера є валюта в доларах, а контракт із нерезидентом передбачає постачання товарів з оплатою в євро. Валютообмін для імпортера – це додаткові витрати. Так, можливо, нерезидент погодиться на оплату в доларах?
Ось такі ситуації і змушують суб'єктів ЗЕД установлювати для платежів іншу валюту, ніж валюта ціни (договору). Причому курс перерахунку або прямо фіксується в договорі, або прив'язується до будь-яких умов (дати платежу тощо).
А в бухгалтера при погляді на такий контракт неминуче виникає запитання: як це правильно оформити і відобразити в бухгалтерському та податковому обліку? Про це і поговоримо. І не просто поговоримо, а покажемо облік у різних ситуаціях на прикладах.
Повна версія доступна тільки передплатникам
Підпишіться на онлайн сервіси для бухгалтерів та кадровиків Uteka. Отримайте повний доступ бібліотеки безпечних рішень, які роблять вашу роботу ефективнішою.
Що входить в передплату?
і приклади
доступу
питання експерту
оновлення
матеріалів
матеріалів c 2015 року