Підписуйся на інформаційну страховку бухгалтера
Розділи:
Підрозділи:
Підрозділи:
Підрозділи:

Огляд Закону № 2325: скасування пільг з ПДВ для імпортних операцій

Із 1 липня 2022 року набув чинності Закон від 21.06.2022 № 2325-IX (далі – Закон № 2325), який скасував ПДВ-пільги і пільги зі сплати митних платежів в разі імпорту товарів (у т. ч. транспортних засобів).


Для платників ЄП за ставкою 2 % – дві новини!

Із 1 липня 2022 року платники єдиного податку (далі – ЄП) за ставкою 2 % не мають права здійснювати імпорт транспортних засобів (далі – ТЗ), а саме: автомобілів легкових, кузовів до них, причепів, напівпричепів, мотоциклів, а також ТЗ, призначених для перевезення 10 і більше осіб і ТЗ для перевезення вантажів (п. 9.3 підрозд. 8 розд. ХХ Податкового кодексу, далі – ПК).

Також з 1 липня 2022 року платники ЄП за ставкою 2 % повинні сплачувати ПДВ і митні платежі в разі імпорту товарів (п. 9.5 підрозд. 8 розд. ХХ ПК). Тобто тепер вони звільнені від сплати ПДВ тільки в разі продажу товарів (послуг) на території України.

Увага! Із 1 липня 2022 року для платників ЄП за ставкою 2 % є дві новини: їм додали ще один заборонений вид діяльності – імпорт ТЗ і у них відібрали пільгу – тепер у разі митного оформлення будь-яких імпортних товарів вони зобов’язані сплачувати ПДВ і всі митні платежі.

Давайте подивимося, з якими проблемами тепер можуть зіткнутися платники ЄП за ставкою 2 %.

Проблема 1. Раніше отримана передоплата від покупця не враховує суми митних платежів

Припустимо, до 1 липня єдинник за ставкою 2 % уклав договір з покупцем ТЗ та отримав від нього передоплату під майбутнє постачання. Зараз скасування пільг з ПДВ призвело до того, що вартість таких ТЗ збільшується (на суму ПДВ і митного збору).

А це означає, що продавець таких товарів – платник ЄП за ставкою 2 % може опинитися у невигідній ситуації. Адже ціну сторони зафіксували в раніше укладеному контракті без огляду на необхідність сплати ПДВ і митного збору. Саме тому виникає запитання:

Чи може продавець товару збільшити його вартість на суму ПДВ і митного збору у зв’язку з тим, що змінилися правила оподаткування згідно із Законом № 2325?

Відповідаючи на це запитання, відштовхуватимемося від правил зміни умов договору, установлених українським законодавством. Так, згідно зі ст. 651 Цивільного кодексу, зміна умов договору допускається тільки за згодою сторін, якщо інше не встановлено договором.

Тому спочатку потрібно заглянути в умови договору – чи не встановлено там «інше». Якщо ні, тоді ціна договору може бути змінена за згодою сторін. У такому разі сторонам слід підписати додаткову угоду до договору, де зазначити, якою буде нова ціна і з якого моменту діє ця угода.

Якщо ж договір передбачає можливість односторонньої зміни ціни договору на вимогу продавця, то у цьому випадку достатньо буде відправити лист покупцеві (зафіксуйте факт надсилання такого листа документально!).

Проблема 2. Товар, увезений у періоді перебування на ЄП за ставкою 2 %, продається після повернення на сплату ПДВ

У цій ситуації єдинник за ставкою 2 % сплатив ПДВ під час митного оформлення товару без права на податковий кредит (адже його ПДВ-реєстрація на той період була призупинена). У разі продажу цього товару після повернення на сплату ПДВ він повинен нарахувати податкові зобов’язання виходячи з контрактної вартості цього товару (п. 188.1 ПК; ЗІР, категорія 101.06).

Приклад

Суб’єкт господарювання (далі – СГ) придбав у нерезидента товар контрактною вартістю 1 000 грн. Товар був увезений до України 04.07.2022, і під час його митного оформлення був сплачений митний збір у сумі 100 грн (1 000 грн х 10 %) і ПДВ у сумі 220 грн (1 000 грн + 100 грн) х 20 %). Із 1 серпня СГ повертається на попередню систему оподаткування зі сплатою ПДВ і продає в Україні товар, увезений у липні.

Згідно з п. 188.1 ПК, базою оподаткування є договірна (не митна!) вартість товару, але не нижча за ціну його придбання. Тобто в нашому прикладі – не менше 200 грн (1 000 грн х 20 %). Таким чином, СГ сплатить податків на суму 520 грн.

Для порівняння у зіставних умовах – якби:

  • пільга зі сплати митних платежів збереглася, то мінімальна сума податкових зобов’язань мала б становити 200 грн;
  • на момент митного оформлення товарів СГ був платником ПДВ – тоді сума податкових зобов’язань мала б становити б 520 грн і сума податкового кредиту 220 грн.

Отже! Імпортерам наразі не вигідно бути платниками ЄП за ставкою 2 %.

Якщо ви не встигли самостійно відмовитися від цієї системи оподаткування до 1 липня, зробити це вдасться тільки з 1 серпня. Адже самостійно покинути ЄП за ставкою 2 % можна тільки з 1-го числа місяця, що настає за місяцем, у якому прийняте таке рішення (п. 9.9 підрозд 8 розд. ХХ ПК).

Нагадаємо: для того щоб самостійно піти з ЄП за ставкою 2 %, потрібно подати заяву про застосування спрощеної системи оподаткування (форма затверджена наказом Мінфіну від 16.07.2019 № 308; ідентифікатор форми J/F 0102003). Подати її потрібно не пізніше останього місяця, що передує переходу. Якщо говорити про дату 1 серпня, то крайній термін подання заяви – 29.07.2022 (31.07.2022 – неділя).

Імпорт транспортних засобів населенням – без митних пільг!

Із 1 липня 2022 року скасовано також пільги зі сплати митних платежів і в разі ввезення ТЗ громадянами.

Купівля електромобілів – без сплати пенсійного збору!

У разі купівлі автомобілів, оснащених одним або декількома електродвигунами, не потрібно сплачувати пенсійний збір (п. 7 ст. 1 Закону від 09.07.2003 № 1058-IV).

Співавтор
Зінаїда Омельницька

Коментарі до матеріалу
Популярне
05.04.2025
Продовження строку корисного використання повністю замортизованих основних засобів
Ситуація із практики: строк, визначений під час первинного визнання об’єкта основних засобів (далі – ОЗ), уже закінчився, а актив продовжує використовуватися. НП(С)БУ 7 передбачено, що строк корисного використання (експлуатації) об’єкта ОЗ переглядається в разі зміни очікуван...
21.02.2025
Додаток 5 декларації з ПДВ: порядок заповнення та виправлення помилок
Додаток 5 до декларації з ПДВ (далі – декларація) заповнюється платниками ПДВ, які зобов’язані розподіляти вхідний ПДВ відповідно до п. 199.1 Податкового кодексу (далі – ПК) (заповнюють таблиці 1 і 2) та платниками, що застосовують касовий метод обліку ПДВ (заповнюють таблицю 3). ...
11.03.2025
Наказ про встановлення норм витрати палива
Якщо ваше підприємство вирішило вдатися до нормування витрат пального або розмірковує, чи доцільно це робити, постараємося спростити для вас це завдання, навівши в статті: зразок наказу про встановлення норм витрати палива; дві причини, чому на підприємстві необхідний такий наказ. Якщо ваше під...
Нове
09.12.2024
Зміни у валютному законодавстві з 20.11.2024: на що звернути увагу?
Як відомо, на час воєнного стану НБУ запровадив значні обмеження на проведення валютних операцій спеціальною постановою Правління НБУ від 24.02.2022 № 18 (далі – Постанова № 18). З моменту прийняття цієї постанови до її тексту було внесено чимало змін, спрямованих як на пом’якшення, так ...
09.10.2024
Посередницькі послуги у сфері ЗЕД
Бути посередником можна як при експорті товарів, робіт, послуг, так і при їх імпорті. Посередником може бути резидент або нерезидент. У статті розглянемо особливості документального оформлення, валютного регулювання, обліку та оподаткування операцій з надання посередницьких послуг нерезиденту і прид...
09.09.2024
Переробка давальницької сировини для нерезидентів: митні процедури, облік та оподаткування
Про що стаття? Підприємство надає послуги з перероблення для нерезидентів: ввозить сировину нерезидента, а потім вивозить готову продукцію замовникові за межі митної території України (далі – МТУ). Розглянемо особливості оформлення, обліку та оподаткування цих операцій у підприємства-переробни...
Кращі матеріали