Чи може громадянин, який має судимість, зареєструватися підприємцем?
13.06.2017 3779 0 1
Людина скоїла злочин, за який була засуджена за вироком суду. Чи зможе вона за наявності судимості зареєструватися підприємцем?
Судимість – не перешкода для реєстрації підприємцем. Але в цьому випадку має значення, чим саме планує займатися ця людина як підприємець. Адже за вироком суду його могли позбавити права займатися певною діяльністю протягом якогось часу.
Пояснимо докладніше, спираючись на законодавчі норми.
Право фізособи провадити підприємницьку діяльність передбачене ст. 50 Цивільного кодексу. Обмежити фізособу в зазначеному праві можна тільки у випадках, передбачених Конституцією і законами України.
Особа вважається такою, що має судимість, з дня набуття законної чинності звинувачувального вироку суду і до погашення або зняття судимості. Одним із видів покарань, що накладаються на осіб, які скоїли злочин, є позбавлення права займатися певною діяльністю (ст. 55, ч. 1 ст. 88 Кримінального кодексу, далі – КК).
Судимість має правове значення в разі скоєння нового злочину, а також в інших випадках, передбачених законами України (ч. 2 ст. 88 КК).
Перелік документів, які необхідно подати державному реєстраторові для реєстрації підприємницького статусу, установлений у ч. 1 ст. 18 Закону від 15.05.03 р. № 755-IV (далі – Закон № 755). У цьому переліку не сказано, що фізособа зобов'язана надати відомості про наявність або відсутність у неї судимості. А вимагати у фізособи додаткові документи для проведення реєстраційних дій, крім зазначених у ч. 1 ст. 18 Закону № 755, заборонено (ч. 7 ст. 18 Закону № 755).
Відмовити в держреєстрації підприємцем держреєстратор може виключно за підставами, передбаченими ч. 2 ст. 28 Закону № 755. Перелік таких підстав є вичерпним (ч. 4 ст. 28 Закону № 755). Одна з таких підстав – наявність обмежень на заняття підприємницькою діяльністю.
Завважимо, що раніше ст. 2 Закону від 07.02.91 р. № 698-XII передбачала заборону на реєстрацію підприємцями осіб:
- яким суд заборонив займатися певною діяльністю – до закінчення строку, установленого вироком суду;
- які мають непогашену судимість за крадіжки, хабарництво, інші корисливі злочини.
Проте після набуття чинності Господарського кодексу (з 01.01.04 р.) зазначена норма втратила силу.
Таким чином, зараз фізособа має право зареєструватися підприємцем і за наявності в неї судимості. Проте якщо суд позбавив її права займатися певними видами діяльності, то це рішення суду фізособа зобов'язана виконувати. Тобто при реєстрації підприємцем такій фізособі не можна вибирати заборонений для неї вид діяльності.
Наприклад, працюючи в медичній установі, лікар недбало ставився до своїх професійних обов'язків. Результатом неналежного виконання ним своїх обов’язків стали тяжкі наслідки для пацієнта. Суд визнав цього лікаря винним у скоєнні кримінального правопорушення, передбаченого ч. 1 ст. 140 КК, і призначив йому покарання у вигляді позбавлення права займатися медичною практикою протягом чотирьох років. Людина з такою судимістю має право зареєструватися підприємцем. Проте протягом чотирьох років вона матиме право займатися будь-яким видом господарської діяльності, не забороненим законодавством, крім надання медичних послуг. А повернутися до медичної практики вона зможе тільки після закінчення строку, установленого вироком суду, тобто відбувши покарання.
Коментарі до матеріалу