• Швидкий пошук надійних рішень
    і практичної інформації

Uteka

Я шукаю...

Де шукати:

розширений пошук
Отримайте доступ до більше 2 мільйонів готових рішень, публікацій та оглядів
Оформити
передплату

Як єдиннику уникнути ризиків, пов'язаних із відсутністю первинних документів на товар

Що відбувається на практиці: підприємець-єдинник (далі – єдинник) придбаває за плату різні товари для використання у своїй господарській діяльності, але не завжди зберігає документи, що підтверджують понесені витрати.

У чому ризики підприємця: при перевірці бездокументні товари можуть уважати безплатно отриманими, а це загрожує великими неприємностями.

Чому виникає проблема: існує думка, що єдиннику не обов'язково мати і зберігати первинні документи про придбання товару, адже для визначення розміру єдиного податку, що підлягає сплаті до бюджету, має значення дохід єдинника, а не його витрати. Ця думка підкріплюється тим, що прямої норми законодавства, яка зобов'язує єдинників мати і зберігати первинні документи, немає.

Давайте розберемося, чи потрібно єдиннику мати первинні документи, що підтверджують придбання товару та понесені у зв'язку із цим витрати.

Які загальні правила податкового обліку?

За загальним правилом платники податків незалежно від того, яку систему оподаткування вони застосовують, зобов'язані:

- вести облік доходів, витрат та інших показників, пов'язаних із визначенням об'єкта оподаткування та/або податкових зобов'язань, на підставі первинних та інших документів із нарахування та сплати податків і зборів, ведення яких передбачене законодавством (п. 44.1 Податкового кодексу, далі – ПК);

- забезпечити зберігання документів, зазначених у п. 44.1 ПК, а також документів, пов'я­заних із виконанням вимог законодавства, контроль за дотриманням якого покладено на органи ДФС, не менше 1 095 днів із дня подання податкової звітності, для складання якої використовуються ці документи, а у випадку її неподання – із дня закінчення граничного строку подання такої звітності (п. 44.3 ПК).

Як ведуть податковий облік єдинники?

Для ведення податкового обліку єдинники використовують:

- Книгу обліку доходів – платники єдиного податку першої, другої і третьої груп, що не є платниками ПДВ (пп. 296.1.1 ПК);

- Книгу обліку доходів і витрат – платники єдиного податку третьої групи, що є платниками ПДВ (пп. 296.1.2 ПК).

Форми Книг обліку та Порядки їх ведення затверджені наказом Мінфіну від 19.06.15 р. № 579 (далі – Наказ № 579).

На підставі даних Книг обліку єдинники складають податкові декларації платників єдиного податку. Формувати показники декларацій, використовуючи дані, не підтверджені цими книгами, заборонено (п. 8 кожного з Порядків, затверджених Наказом № 579, п. 44.1 ПК).

Дані Книг обліку повинні підтверджуватися первинними документами. Такий висновок випливає з п. 44.1 ПК, оскільки виходячи з даних цих книг єдинник визначає суму єдиного податку, що підлягає сплаті до бюджету.

Чи може орган ДФС перевіряти єдин­ників?

Орган ДФС має право проводити документальні перевірки платників податків незалежно від того, на якій системі оподаткування вони перебувають (пп. 20.1.4 ПК). Перевіряючі мають право запитувати та вивчати первинні документи, використовувані в податковому обліку, звітність, пов'язану з нарахуванням і сплатою податків, зборів, платежів, виконанням вимог законодавства, контроль над дотриманням якого покладено на органи ДФС (пп. 20.1.6, п. 41.1 ПК).

При документальній перевірці єдинника представники органу ДФС обов’язково перевірять не тільки наявність і правильність ведення Книг обліку, але й дотримання порядку визначення доходів на підставі первинних документів, а також їх склад, тобто вимоги ст. 292 ПК.

Чи захистить єдинника мораторій на перевірки?

У 2016 році продовжує діяти мораторій на перевірки суб'єктів господарювання, дохід яких за попередній (тобто 2015-й) календарний рік не перевищив 20 млн грн. (п. 3 розд. II Закону від 28.12.14 р. № 71-VIII). Це значить, що єдинникам податкові перевірки поки що не загрожують, адже встановлена для них п. 291.4 ПК межа річного доходу не досягає зазначеної величини.

Однак у будь-якого правила є винятки. Передбачені вони і в частині застосування мораторію. Так, єдинників можуть перевіряти (п. 3 розд. II Закону від 28.12.14 р. № 71-VIII):

- із дозволу КМУ;

- за заявю самого єдинника;

- за рішенням суду;

- відповідно до вимог Кримінального процесуального кодексу;

- щодо дотримання норм законодавства з питань наявності ліцензій;

- повноти нарахування та сплати ПДФО і ЄСВ;

- відшкодування ПДВ (стосується єдинників третьої групи – платників ПДВ);

- застосування РРО (стосується єдинників другої і третьої груп, крім тих, хто здійснює свою діяльність на ринках, продає товари в дрібнооптовій торговельній мережі через засоби пересувної торгівлі);

- із підстав, передбачених пп. 78.1.1 і 78.1.4 ПК (позапланові перевірки здебільшого стосуються єдинників третьої групи – платників ПДВ). Питання нарахування та сплати ПДВ, як і раніше, знаходиться під пильною увагою фіскальної служби, і найчастіше якраз перевіряється дотримання платниками податків законодавства, що стосується ПДВ).

Крім того, після закінчення строку дії мораторію перевірки єдинників відновляться і питання про наявність первинних документів, що відносяться до перевірюваного періоду, знову стане актуальним.

У чому полягає ризик у разі відсутності документів на товар?

Одним із видів доходів, який включається до складу доходів єдинника, є вартість безплатно отриманих ним товарів (п. 292.3 ПК). Нагадаємо, безплатно отриманими вважаються товари (роботи, послуги), надані платнику єдиного податку згідно з письмовими договорами дарування та іншими письмовими договорами, укладеними відповідно до законодавства, щодо яких не передбачена грошова або інша компенсація вартості таких товарів (робіт, послуг) чи їх повернення, а також товари, передані єдиннику на відповідальне зберігання та використані ним.

Якщо первинні документи, що підтверджують платне придбання товару, відсутні, то перевіряючі, швидше за все, визнають цей товар безплатно отриманим (немає затрат, значить, отриманий безплатно). Із такою логікою важко погодитися, адже, як зазначено вище, п. 292.3 ПК передбачає необхідність документального підтвердження, зокрема письмовими договорами, безплатного одержання єдинником товару.

Проте на практиці представники фіскальної служби в разі відсутності первинних документів на
товар указують на це в акті перевірки і включають вартість таких товарів у дохід єдинника.

Що загрожує єдиннику за відсутність документів на товар?

Якщо перевіряючі відображають в акті факт відсутності в підприємця документів на придбаний товар, то наслідком цього є застосування встановленого ст. 121 ПК штрафу в розмірі (ЗІР, категорія 107.11):

- 510 грн., якщо порушення вчинено вперше;

- 1 020 грн., якщо протягом року на єдинника вже накладався штраф за аналогічне порушення.

Якщо в результаті перевірки орган ДФС дійде висновку, що загальний обсяг доходу, отриманого єдинником протягом календарного року (з урахуванням вартості товару, на який немає первинних документів та одержання якого перевіряючі визнали безплатним), перевищив обмеження, уведене п. 291.4 ПК, то йому буде донараховано єдиний податок у розмірі 15 % суми перевищення. У разі незгоди підприємець може оскаржити дії перевіряючих в адміністративному або судовому порядку.

Щоб зменшити ризики, пов'язані зі сплатою донарахованих у результаті перевірки штрафів та єдиного податку, й уникнути судових розглядів за результатами перевірок, зберігайте первинні документи, що підтверджують придбання товару.

 

Коментарі до матеріалу

Оформити передплату на розділ «Комерція»

Надійні рішення з бухобліку, податків та права

2268 грн. / рік

Купити

Кращі матеріали

Як єдиннику уникнути ризиків, пов'язаних із відсутністю первинних документів на товар