Отримайте доступ до більше 2 мільйонів готових рішень, публікацій та оглядів
Оформити
передплату

Виїзна податкова перевірка: які документи повинні пред'явити перевіряючі?

Анна Кантерман

26.02.2016 2609 0 0

Податковим кодексом (далі – ПК) установлено перелік документів, які зобов'язані пред'явити перевіряючі перед початком податкової перевірки. Що це за документи, як вони повинні бути оформлені та які обов'язкові реквізити містити, розповімо в цій консультації.

Загальні положення

Вичерпний перелік документів, які зобов'язані пред'явити перевіряючі, наведено в п. 81.1 ПК. До нього увійшли: направлення на перевірку, копія наказу про проведення перевірки, а також службові посвідчення перевіряючих. Звідси випливає, що платник податків не має права вимагати від представників контролюючих органів інші документи.

Розглянемо кожний з названих документів докладніше.

Направлення на перевірку

У направленні повинні бути зазначені:

 • дата видачі та найменування контролюючого органу, що його видав;
 • реквізити наказу про проведення відповідної перевірки;
 • найменування і реквізити суб'єкта (П. І. Б. фізособи – платника податків, яку перевіряють) або об'єкта перевірки;
 • мета і вид перевірки (документальна планова/позапланова або фактична);
 • підстави для проведення перевірки;
 • дата початку і тривалість перевірки;
 • посада і П. І. Б. перевіряючого.

Також направлення має бути підписане керівником контролюючого органу або його заступником і завірене печаткою цього органу.

Зверніть увагу: при отриманні направлення платник податків або його посадова особа розписується у ньому, зазначивши при цьому свої П. І. Б., посаду, дату і час ознайомлення. Якщо платник податків відмовляється підписати направлення, складається акт, який підтверджує цей факт.

Зразок форми направлення на перевірку наведено в додатку 1 до Методрекомендацій, затверджених наказом ДФС від 31.07.14 р. № 22.

Копія наказу про проведення перевірки

Цей документ повинен містити такі відомості:

 • дата видачі та найменування контролюючого органу, що видав його;
 • найменування і реквізити суб'єкта перевірки (П. І. Б. фізособи – платника податків, яка перевіряється), а в разі проведення перевірки в іншому місці – адреса об'єкта, що перевіряється;
 • мета, вид перевірки (документальна плановая/позапланова або фактична);
 • підстави для проведення;
 • дата початку і тривалість перевірки;
 • період діяльності, який перевірятиметься.

Важливий момент: наказ є дійсним тільки за наявності на ньому підпису керівника контролюючого органу або його заступника, а також мокрої печатки цього органу.

Службові посвідчення

Звірте пред'явлені вам службові посвідчення з переліком осіб, зазначених у направленні на перевірку.

Зразки службових посвідчень затверджені наказом ДФС від 23.10.14 р. № 207 «Про службові посвідчення працівників органів ДФС». Обов'язкові реквізити посвідчення: серія і номер, П. І. Б. і посада співробітника, його фото, строк дії посвідчення, а також підпис керівника і печатка контролюючого органу. Зверніть увагу на зазначені в посвідченнях дати, переконайтеся, що вони не прострочені.

Повідомлення про планову перевірку

Ще одним важливим документом для допуску до планової перевірки є повідомлення платника податків про майбутню податкову перевірку (про позапланові перевірки платника податків не інформують).

Не пізніше ніж за 10 календарних днів до планованої дати перевірки податковий орган повинен вручити платникові податків копію наказу (саме наказу, а не направлення) і повідомлення про проведення перевірки під підпис або направити зазначені документи рекомендованим листом з повідомленням про вручення. Недотримання цієї вимоги є законною підставою для відмови в допуску перевіряючих (п. 78.4 ПК).

Актуальні запитання за темою

Якщо на підприємство поширюється мораторій на перевірки, чи потрібно допускати перевіряючих?

Нагадаємо, що Законом від 28.12.14 р. № 71-VIII «Про внесення змін до Податкового кодексу України і деяких законодавчих актів України, що стосуються податкової реформи» на 2015 та 2016 роки був запроваджений мораторій на проведення перевірок суб'єктів господарювання з обсягом доходів до 20 млн грн. за попередній податковий рік. Проте не обійшлося без винятків.

Так, мораторій не поширюється на перевірки:

 • суб'єктів господарювання, які ввозять на митну територію України, та/або виготовляють, та/або реалізують підакцизні товари;
 • дотримання норм законодавства з питань наявності ліцензій;
 • повноти нарахування та сплати ПДФО та ЄСВ;
 • відшкодування ПДВ;
 • дотримання порядку застосування РРО (єдинниками другої та третьої (фізособами-підприємцями) груп, крім платників податків, які ведуть діяльність на ринках, продають товари у дрібнороздрібній торговельній мережі через засоби пересувної мережі).

Якщо платник податків належить до тих, на кого поширюється мораторій, він має повне право не допускати перевіряючих до перевірки.

Чим загрожує незаконна відмова в допуску до перевірки?

Безпідставна відмова в допуску до проведення перевірки чревата:

накладенням адміністративного арешту на майно платника податків (пп. 94.2.3 ПК);

застосуванням адміністративної відповідальності до посадових осіб платника податків, передбаченої ст. 1633 КУпАП (невиконання законних вимог посадових осіб органів ДФС), у вигляді штрафу в розмірі від 5 до 10 НМДГ (від 85 до 170 грн.), а при повторному здійсненні цього правопорушення протягом року – у розмірі від 10 до 15 НМДГ (від 170 до 255 грн.).

Нагадуємо, у разі відмови платника податків (його посадових осіб) у допуску перевіряючих обов'язково складається акт, що підтверджує факт такої відмови (п. 81.2 ПК).

Зверніть увагу! Якщо до вас прийшли перевіряючі без наявності законних підстав, то в цілях захисту ваших інтересів краще не допустити їх до проведення перевірки, ніж потім оскаржувати її результати. Як випливає з усталеної судової практики, якщо перевіряючих допустили до перевірки (нехай навіть і незаконної), то суд не візьме це до уваги, якщо в ході перевірки були виявлені порушення податкового законодавства.

При виявленні в ході перевірки правопорушень предметом оскарження в судовому порядку може бути тільки суть виявлених порушень. Такої ж думки дотримується і ДФС (див. лист від 12.09.14 р. № 4352/7/99-99-10-02-02-17 «Про узагальнення судової практики ВАСУ та ВСУ з питань оскарження наказів на проведення перевірок та актів перевірок».

Висновки

Податковим законодавством установлено перелік документів, які перевіряючі повинні пред'явити платникові податків перед початком перевірки. До цього переліку увійшли: направлення на перевірку, копія наказу про проведення перевірки, а також службові посвідчення перевіряючих.

Крім того, перед початком планової перевірки представники контролюючого органу зобов'язані вручити (направити поштою) платникові податків повідомлення про майбутню перевірку.

За незаконну відмову в допуску посадових осіб контролюючого органу до проведення перевірки чинним законодавством передбачена адміністративна відповідальність.

 

 

Коментарі до матеріалу

Оформити передплату на розділ «Комерція»

Надійні рішення з бухобліку, податків та права

2592 грн. / рік

Купити

Кращі матеріали