Помилка при заповненні КОРО – не підстава для штрафу за неоприбуткування готівки: судова практика
23.12.2014 5043 0 0
Аналізуємо ухвалу ВАСУ від 16.10.14 р., джерело – Єдиний державний реєстр судових рішень,
реєстр. № 41151557.
Сторони спору
Позивач – комунальне підприємство (далі – підприємство), відповідач – державна податкова інспекція (далі – ДПІ).
Обставини справи
Працівники підприємства припустилися помилки. Суми готівки, отримані від покупців за реалізовані товари, були проведені через РРО, а фіскальні звітні чеки підклеєні до КОРО. Проте загальну суму, отриману за робочий день, випадково внесли до розділу «Сума готівки» КОРО замість розділу «Сума розрахунків». Через декілька днів працівники підприємства виявили помилку і виправили її.
При перевірці ДПІ виявила непорядок у КОРО і склала акт, у якому зафіксувала порушення п. 2.6 Положення, затвердженого постановою Правління НБУ від 15.12.04 р. № 637 (далі – Положення № 637). Суть порушення: неоприбуткування в КОРО готівкових коштів у день їх фактичного надходження в касу підприємства.
ДПІ не прийняла пояснення про допущену помилку і, діючи на підставі п. 1 Указу Президента від 12.06.95 р. № 436/95 (далі – Указ № 436), нарахувала підприємству штраф у 5-кратному розмірі суми, яку визнала своєчасно неоприбуткованою. Було прийнято податкове повідомлення-рішення про нарахування штрафу.
Підприємство звернулося до адміністративного суду з позовом про скасування цього податкового повідомлення-рішення.
Позиція сторін
Позивач: готівкові кошти, отримані від покупців, були проведені через РРО. І того самого дня їх сума була оприбуткована в КОРО (фіскальні чеки за це число підклеєні). Технічна помилка (випадково переплутали розділ) не може бути підставою для застосування до підприємства штрафу, установленого п. 1 Указу № 436. Адже за фактом гроші були оприбутковані.
Відповідач: підприємство зобов'язане щодня вносити записи про рух готівки і суми розрахунків. Це передбачено п. 7.5 Порядку, затвердженого наказом ДПАУ від 01.12.2000 р. № 614 (далі – Поря-
док № 614, діяв на момент виявлення порушення) і п. 6 гл. 4 розд. II Порядку, затвердженого наказом Міндоходів від 28.08.13 р. № 417 (далі – Порядок № 417, діє дотепер). Форми обліку руху готівки і сум розрахунків, наведені в додатках до Порядків № 417 та № 614, аналогічні. Оприбуткування готівкових коштів не можна вважати своєчасним, якщо відомості в КОРО відображено неправильно.
На чиєму боці суд
Рішення прийнято на користь підприємства. Ухвалою ВАСУ залишено в силі постанову окружного адміністративного суду й ухвалу апеляційного адміністративного суду, якими скасовано податкове повідомлення-рішення ДПІ про накладення на підприємство штрафу.
Аргументи суду
1. Сума готівкових коштів проведена підприємством через зареєстрований та опломбований у встановленому порядку РРО, що підтверджується фіскальними звітними чеками.
2. Підприємство веде КОРО, зареєстровану на РРО. Фіскальні звітні чеки за кожний робочий день підклеєні на відповідних сторінках книги, щодня робляться записи про рух готівкових коштів і суми розрахунків (п. 6 гл. 4 розд. II Порядку № 417; п. 7.5 Порядку № 614, діяв на момент виявлення порушення).
3. У день, про який ідеться, фіскальні звітні чеки на отримані суми були підклеєні до КОРО. На підставі цих чеків того самого дня було зроблено записи в КОРО про отримані суми. Помилка, допущена при внесенні записів до КОРО, не вплинула на процес оприбуткування грошей.
4. У діях підприємства були відсутні ознаки порушення п. 2.6 Положення № 637. Як наслідок – у ДПІ не було підстав для застосування до підприємства штрафу, передбаченого п. 1 Указу № 436.
Висновки
Помилка, допущена при внесенні до КОРО записів про отримані готівкові суми, не є підставою для застосування штрафних санкцій. Але щоб вам не довелося доводити необґрунтованість застосування ДПІ штрафу, не плутайте розділи КОРО.
Коментарі до матеріалу