Підписуйся на інформаційну страховку бухгалтера
Розділи:
Підрозділи:
Підрозділи:
Підрозділи:

Деякі нюанси камеральної перевірки декларації з податку на прибуток – 2015

Лист № 321 описує порядок камеральної перевірки декларації з податку на прибуток за 2015 рік і є керівництвом до дії для податкових органів у Дніпропетровській області. Але, скоріше за все, такий самий порядок перевірки декларації дотримується місцевими податковими органами і в інших регіонах.

Декларація з податку на прибуток подавалася за 2015 рік за формою, затвердженою наказом Мінфіну від 20.10.15 р. № 897 (далі – декларація). Податкові органи її перевіряють з метою з'ясувати, чи немає заниження доходів і податкового зобов'язання. Зупинимося на основних моментах такої перевірки, розглянутих у Листі № 321. А саме на тому, як податкові органи виявлятимуть зазначені ризики.

  • Ризик заниження доходів. Зіставлятимуться показники рядка 01 декларації та сума показників відповідних рядків форми № 2 (з урахуванням вписуваних рядків). Завважимо, що коли платник податків звітує за формами № 2-м, № 2-мс, то суми доходів порівнюються зі значенням рядка 2280 зазначених форм.
  • Ризик заниження фінансового результату до оподаткування. При зіставленні показників у рядку 02 декларації і в рядку 2290 (2295) форми № 2 або в рядку 2290 форм № 2-м, № 2-мс податківці звертають увагу на заниження такого фінрезультату в рядку 02 декларації. Тобто якщо показник фінрезультату в декларації виявиться вищим, ніж у фінзвітності, то цей факт контролюючі органи не хвилюватиме.
  • Ризик завищення податкової амортизації основних засобів (далі – ОЗ) і нематеріальних активів (далі – НА). Показник у рядку 1.2.1 додатка РІ до декларації звірятиметься з показником графи 5 рядка 1.2.1 додатка АМ до декларації.
  • Ризик заниження бухгалтерської амортизації ОЗ та НА. Показник рядка 1.1.1 додатка РІ звірятиметься з показником рядка 2515 форми № 2. Завважимо, що в рядку 2515 форми № 2 відображаються у тому числі й суми амортизації малоцінних необоротних матеріальних активів (далі – МНМА). Тобто амортизація МНМА бере участь у розрахунку різниць нарівні з амортизацією ОЗ та НА. Цей факт ми брали до уваги, коли давали вам рекомендації щодо заповнення додатків АМ та РІ (див. «БАЛАНС», 2016, № 15-16, с. 39). Якщо платник податків заповнює форму № 2-м або № 2-мс, то сума бухгалтерської амортизації для визначення ризиків розраховується як різниця показників рядка 1012 зазначених форм на кінець і початок звітного року.
  • Ризик завищення суми податкових збитків за минулі звітні роки (ряд. 3.2.4 додатка РІ). Для виявлення такого ризику контролюючі органи звертаються до показників рядка 07 декларації за 2011 та 2014 роки. При цьому, як можна зрозуміти з тексту Листа № 321, у ході перевірки повинен проводитися аналіз звітності з «неадекватними показниками» за 2015 рік. Треба розуміти, у результаті такого аналізу звітність зі збитками-2015 постараються не приймати.
  • Ризик завищеного зменшення нарахованого податку на прибуток. Пильна увага приділяється показнику рядка 16 декларації, де відображається таке зменшення. На думку податківців, податок на прибуток можна зменшити на податок на нерухомість тільки після попереднього зменшення на суму щомісячних авансових внесків. При цьому податок на нерухомість за 2015 рік повинен бути сплачений до бюджету (очевидно, на дату подання декларації). Завважимо, що дніпропетровські податківці не згадують про можливість зменшити податок на прибуток на суму авансових внесків при виплаті дивідендів, які не змогли взяти участь у зменшенні податку в 2014 році та були відображені в рядку 13.5.2 додатка ЗП до декларації-2014. А також про зменшення на суму сплаченого за кордоном податку на прибуток, отриманий з іноземних джерел. Хоча Центральний орган ДФС передбачає можливість такого зменшення в листі від 28.01.16 р. № 2779/7/99-99-19-02-01-17 (див. «БАЛАНС», 2016, № 11-12, с. 26).
Повна версія доступна тільки передплатникам
Підпишіться на онлайн сервіси для бухгалтерів та кадровиків Uteka. Отримайте повний доступ бібліотеки безпечних рішень, які роблять вашу роботу ефективнішою.
Що входить в передплату?
Готові рішення
і приклади
Миттєва активація
доступу
Можливість задати
питання експерту
Щоденні
оновлення
Доступ до ексклюзивних
матеріалів
Відкритий архів
матеріалів c 2015 року
Популярне
05.04.2025
Продовження строку корисного використання повністю замортизованих основних засобів
Ситуація із практики: строк, визначений під час первинного визнання об’єкта основних засобів (далі – ОЗ), уже закінчився, а актив продовжує використовуватися. НП(С)БУ 7 передбачено, що строк корисного використання (експлуатації) об’єкта ОЗ переглядається в разі зміни очікуван...
21.02.2025
Додаток 5 декларації з ПДВ: порядок заповнення та виправлення помилок
Додаток 5 до декларації з ПДВ (далі – декларація) заповнюється платниками ПДВ, які зобов’язані розподіляти вхідний ПДВ відповідно до п. 199.1 Податкового кодексу (далі – ПК) (заповнюють таблиці 1 і 2) та платниками, що застосовують касовий метод обліку ПДВ (заповнюють таблицю 3). ...
11.03.2025
Наказ про встановлення норм витрати палива
Якщо ваше підприємство вирішило вдатися до нормування витрат пального або розмірковує, чи доцільно це робити, постараємося спростити для вас це завдання, навівши в статті: зразок наказу про встановлення норм витрати палива; дві причини, чому на підприємстві необхідний такий наказ. Якщо ваше під...
Нове
21.02.2025
За який період може бути проведено планову податкову перевірку з огляду на призупинення строків давності?
На сьогодні багато платників податків отримують повідомлення про проведення у них планових податкових перевірок. Дивуватися тут нема чому, оскільки з 01.01.2025 органи ДПС призначають планові перевірки за загальними правилами, установленими Податковим кодексом (далі – ПК). Нагадаємо, що вже не...
07.01.2025
Перевірки-2025: коли діє мораторій?
Під час воєнного стану щодо багатьох перевірок діє мораторій. Правила мораторію постійно змінюються через унесення змін до нормативних документів. Тому в 2025 році заборону на багато видів перевірок уже скасовано. У консультації ми розглянемо щодо яких перевірок діє мораторій станом на 01.01.2025 о...
24.12.2024
Податкові перевірки: порядок проведення в умовах воєнного стану
На період воєнного стану на багато перевірок запроваджено мораторій. На податкові перевірки його було встановлено нормами Податкового кодексу (далі – ПК). Правила дії мораторію постійно змінювалися, і сьогодні він стосується лише невеликого кола суб’єктів господарювання. У статті розпові...
Кращі матеріали