Чи є приводом для перевірки продавця порушення кримінальної справи стосовно покупця
Позапланова перевірка
Стосовно одного з наших покупців порушено кримінальну справу. Чи може податкова прийти до нас із позаплановою перевіркою на підставі постанови слідчого?
Ні, не може. Пояснимо чому.
Податковим кодексом (далі – ПК) установлено правила проведення позапланових перевірок (ст. 78) та особливості проведення позапланових невиїзних перевірок (ст. 79 ПК).
Звичайно, про позапланову перевірку платника податків заздалегідь не попереджають. Проте перед початком будь-якої перевірки контролери повинні пред’явити платникові податків документи, передбачені ст. 81 ПК, а саме:
- направлення на перевірку;
- службові посвідчення;
- копію наказу про проведення перевірки.
І в наказі повинна фігурувати підстава для проведення перевірки.
Нагадаємо, що позапланові перевірки призначаються тільки за підставами, названими в п. 78.1 ПК. Наразі в цьому пункті не передбачено проведення позапланової перевірки на підставі постанови слідчого. Раніше позапланова перевірка могла призначатися на підставі отриманого судового рішення суду (слідчого судді) про призначення перевірки (пп. 78.1.11 ПК). Проте 23.05.20 р. зазначена норма була виключена з ПК Законом від 16.01.20 р. № 466-IX (далі – Закон № 466). Тобто тепер орган ДПС не має права проводити позапланову перевірку СГ ні на підставі постанови слідчого, ні за рішенням суду про призначення перевірки.
Також нагадаємо, що карантин в Україні продовжено до 31.10.20 р. (постанова КМУ від 26.08.20 р. № 760). А згідно з п. 522 підрозд. 10 розд. ХХ ПК мораторій на податкові перевірки встановлено на період з 18 березня 2020 року по останній календарний день місяця (включно), у якому завершується дія карантину. Тобто мораторій на проведення перевірок діє до 31.10.20 р. (якщо карантин не буде продовжено). Ця заборона встановлена для документальних і фактичних перевірок.
Водночас у вищезгаданому пункті ПК наведено перелік перевірок, на які мораторій не поширюється (тобто їх можна проводити і в період карантину), це:
1. Документальні позапланові перевірки за підставами, визначеними пп. 78.1.8 ПК.
2. Фактичні перевірки, що стосуються порушення вимог законодавства в частині:
- обліку, ліцензування, виробництва, зберігання і транспортування пального, спирту етилового, алкогольних напоїв і тютюнових виробів;
- цільового використання пального і спирту етилового платниками податків;
- обладнання акцизних складів лічильниками-витратомірами та/або лічильниками-рівнемірами;
- здійснення функцій, визначених законодавством у сфері виробництва та обороту спирту етилового, алкогольних напоїв і тютюнових виробів, пального, на підставах, визначених пп. 80.2.2, 80.2.3 та 80.2.5 ПК.
Як бачите, до 31.10.20 р. органи ДПС можуть призначити позапланову перевірку тільки за підставою, яка передбачена пп. 78.1.8 ПК. А саме якщо платником подано декларацію, у якій заявлено до відшкодування з бюджету ПДВ (і при цьому для перевірки є підстави, визначені в розд. V ПК) та/або від’ємне значення з ПДВ становить більше 100 тис. грн. Така перевірка проводиться виключно на предмет законності декларування заявленого до відшкодування з бюджету ПДВ та/або від’ємного значення з ПДВ у сумі більше 100 тис. грн.
Коментарі до матеріалу