Підписуйся на інформаційну страховку бухгалтера
Розділи:
Підрозділи:
Підрозділи:
Підрозділи:

Виплата дивідендів понад частку в статутному капіталі обкладається ПДФО за ставкою 18 %

06.05.2020

Суть спору

За результатами документальної планової виїзної перевірки сільгосптовариства з обмеженою відповідальністю управління ДПС в області виявило факт неправильного оподаткування доходу, отриманого фізособами у вигляді дивідендів за 2016 та 2017 роки. Тому податкова винесла податкове повідомлення-рішення (далі – ППР) про збільшення суми грошового зобов’язання (основний платіж із ПДФО та штрафні санкції). На думку податкової, дохід фізособам виплачено непропорційно до їхніх часток. Різниця між сумою виплачених дивідендів та сумою, що має бути виплачена згідно із часткою в статутному капіталі (далі – СК), підлягає оподаткуванню за ставкою 18 % відповідно до пп. 170.5.3 ПК.

Сільгосптовариство (далі – Позивач) не погодилося з рішенням облуправління ДПС (далі – Відповідач) та звернулося до суду із позовом про визнання протиправним та скасування ППР, а також рішення про розгляд скарги в адміністративному порядку.

Суд першої інстанції одразу розв’язав питання в другій частині позовних вимог – ухвалою закрито провадження у справі щодо визнання протиправним та скасування рішення податкової про результати розгляду скарги. До апеляційного суду щодо оскарження цього питання ніхто не звертався.

Надалі суди першої та другої інстанцій відмовили в задоволенні решти позову. Тобто ППР залишилось у силі, його не визнано протиправним та не скасовано. Тоді Позивач звернувся до Верховного Суду із касаційною скаргою, в якій просить скасувати попередні рішення судів та прийняти нове, яким задовольнити позов у повному обсязі.

Висновки суду

Верховний Суд дійшов висновку про відсутність підстав для задоволення скарги Позивача. Тож скаргу залишено без задоволення, а рішення суду першої інстанції та постанову апеляції – без змін. Винесене проти Позивача ППР залишилось чинним (Постанова Верховного Суду від 28.11.19 р., ЄДРСР, реєстр. № 86000138).

Суд погодився із висновками попередніх судів, що виплата дивідендів повинна здійснюватися згідно з частками фізосіб у СК. При виплаті дивідендів понад частку кожної фізособи Позивач мав утримати з різниці ПДФО за ставкою 18 %.

Коментар

Цей спір виник через питання оподаткування виплаченого фізособам доходу, який перевищує їхню частку в СК ТОВ. Дивіденди виплачуються учасникам товариства пропорційно до розміру їх часток (ч. 1 ст. 26 Закону від 06.02.18 р. № 2275-VIII). Аналогічний пункт міститься в статуті Позивача. Отже, чинним законодавством та статутом передбачено ідентичний порядок розподілу дивідендів між учасниками – пропорційно до частки кожного.

Дивіденди, нараховані платникові за акціями або іншими корпоративними правами, що мають статус привілейованих або інший статус, який передбачає виплату фіксованого розміру дивідендів чи суми, що перевищує суму виплат, розраховану за будь-яку іншу акцію (корпоративне право), для цілей оподаткування прирівнюються до виплати зарплати з відповідним оподаткуванням. Тобто в разі виплати учаснику ТОВ суми понад ту, яка належить йому до виплати згідно з його часткою у СК, її слід обкладати ПДФО за ставкою 18 %.

Натомість у справі з’ясовано, що Позивач нарахував дивіденди у більшому розмірі, ніж визначено частками в СК, та утримав податки за меншою ставкою. Так вийшло, коли у 2016 та 2017 роках на загальних зборах учасників було вирішено виплатити дивіденди тільки двом із трьох учасників, а останньому здійснити виплату наступного року. Це призвело до перевищення відповідного відсотка частки кожного з двох учасників.

Отже, із суми, що перевищує нормативну ставку учасника товариства, слід було утримати ПДФО за ставкою 18 %.

Коментарі до матеріалу
Швидка реєстрація
Будьте в курсі змін і актуальних тем, задавайте питання.
Популярне
18.07.2025
Тракторист-машиніст в сільському господарстві: як правильно прописати посаду?
У штатному розписі сільськогосподарського підприємства є посада «тракторист-машиніст». Відповідний запис зроблено у трудовій книжці працівника. Чи є правильною ця назва і чи матиме працівник право на пільгову пенсію? А як бути, якщо працівник, у трудовій книжці якого зроблено неточний з...
27.06.2025
Агропідприємство заправляє техніку підрядників: як уникнути акцизних ризиків
В даній консультації розглянемо, якими чином агропідприємтва можуть заправляти техніку підрядників,  щоб такі дії не визнали реалізацією пального. Досить часто для виконання тих або інших сільськогосподарських робіт агропідприємства вимушені залучати до роботи підрядників. Згідно із Цивільним к...
27.05.2025
На підприємстві змінився директор: 7 запитань із практики
У статті розглянуто питання, що виникають у підприємства у разі зміни директора. Запитання стосуються оформлення трудових відносин, реєстрації зміни директора в ЄДР, інформування податкового органу, контрагентів та оформлення електронного підпису. Акценти цієї статті: Чи потрібно реєструвати інфо...
Нове
16.07.2025
Знову подаємо статзвітність: яка відповідальність за її неподання?
У статті розглянуто, з якої дати відновився обов'язок суб'єктів господарювання подавати статистичну звітність та які заходи відповідальності можуть бути застосовані за її неподання. У липні 2025 року у законодавстві відбулися зміни щодо подання статистичної та фінансової звітності до органів статист...
30.06.2025
Проведення позапланової перевірки у зв’язку з вимогою платника податків про перегляд результатів перевірки
У статті розглянемо, коли орган ДПС зобов’язаний призначити позапланову перевірку на вимогу платника податків. Якщо платник податків не згоден із результатами перевірки через те, що податківці під час перевірки не дослідили всі наявні обставини, він має право подати скаргу про перегляд результ...
25.06.2025
Оплату за внутрішнім договором отримано в інвалюті: яка відповідальність загрожує підприємству?
У статті розглянуто, чи можуть платежі за внутрішнім договором здійснюватися в іноземній валюті та чи є відповідальність за такі розрахунки. Підприємство виконує будівельні роботи за договором підряду. Договір укладено з резидентом України – фізособою, будівельні роботи провадяться на територі...
Кращі матеріали