Підписуйся на інформаційну страховку бухгалтера
Розділи:
Підрозділи:
Підрозділи:
Підрозділи:

Уносимо зміни до статуту та відомостей про ТОВ до ЄДР


Закон № 2275 (набув чинності з 17.06.18 р.) установив ряд вимог до змісту статуту ТОВ і перехідний період для приведення статуту у відповідність із його нормами. У консультації розповімо, коли та як потрібно вносити зміни до статуту, що загрожує товариству, якщо воно не оновить статут, як внести зміни до відомостей, які містяться в Єдиному державному реєстрі юридичних осіб, фізичних осіб – підприємців і громадських формувань (далі – ЄДР).


Приведення статуту у відповідність із вимогами Закону № 2275

Закон № 2275 установив, що до 17.06.19 р. госптовариства повинні привести свої установчі документи у відповідність із його вимогами. До зазначеної дати положення статуту ТОВ, що не відповідають Закону № 2275, є дійсними в частині, яка відповідає законодавству станом на день набуття чинності Закону № 2275 (п. 3 гл. VIII цього Закону). Після внесення змін до статуту дана норма не застосовується.

Крім того, згідно з п. 8 ч. 1 ст. 15 Закону № 755 положення статуту юрособи повинні відповідати законодавству.

Обов’язкові відомості статуту

Статут ТОВ повинен містити ряд обов’язкових відомостей, а саме (ст. 88 ЦК, ч. 5 ст. 11 Закону № 2275):

  • повне та скорочене (при наявності) найменування товариства;
  • органи управління товариством, їх компетенція, порядок прийняття цими органами рішень;
  • порядок вступу до товариства та виходу з нього.

Зазначимо, що попередній Закон № 1576 передбачав більш широкий перелік обов’язкових відомостей статуту ТОВ.

Для довідки. Крім обов’язкових до статуту можна включити й інші відомості. Головне, щоб вони не суперечили діючому законодавству, зокрема Закону № 2275.

Рекомендуємо детально ознайомитися із Законом № 2275. Ряд його положень дозволяє учасникам товариства самостійно врегулювати деякі питання. Наприклад, учасники товариства можуть прописати в статуті, коли учасник повинен повідомити про свій намір вийти з ТОВ. У Законі № 2275 щодо цього нічого не було сказано. Виходить, що строки подання заяви про вихід із ТОВ законодавчо не встановлені.

Якщо ви виявили, що деякі положення статуту не відповідають вимогам нового закону, не панікуйте. Для початку визначте, чи обов’язкові це відомості. Якщо ні, то вам вирішувати – залишати їх чи забирати зі статуту ТОВ.

На які відомості варто звернути особливу увагу при приведенні статуту ТОВ у відповідність із вимогами Закону № 2275?

Закон № 2275 вніс багато змін до механізму регулювання питань, які стосуються:

  • порядку проведення загальних зборів учасників ТОВ;
  • процедури прийняття нових учасників у ТОВ і виходу з ТОВ;
  • порядку формування, збільшення та зменшення статутного капіталу;
  • особливостей регулювання нарахування та виплати дивідендів.

Чи передбачає діюче законодавство відповідальність за неприведення статуту у відповідність із Законом № 2275?

Ні, не передбачає. Однак у товариства можуть виникнути проблеми при отриманні дозвільних документів, наприклад ліцензій. Крім того, це не найкраще позначиться на репутації ТОВ. У контрагентів можуть виникнути сумніви щодо того, чи варто працювати з таким підприємством.

Порядок оновлення статуту

Крок 1. Скликання загальних зборів та прийняття рішення про внесення змін до статуту ТОВ у зв’язку з набуттям чинності Закону № 2275. Рішення про затвердження статуту в новій редакції оформляється протоколом (див. зразок).

Протокол_зборів_зразок.docx
Завантажити

Зверніть увагу: дійсність підписів учасників на протоколі повинна бути засвідчена нотаріально.

Крок 2. Проведення реєстраційних дій. Для цього необхідно подати суб’єкту держрестрації (ч. 4 ст. 17 Закону № 755):

  • заяву про держреєстрацію змін до відомостей про юрособу, які містяться в ЄДР, за формою 3, затвердженою Наказом № 3268/5 (далі – заява за формою 3);
  • примірник оригіналу (або нотаріально засвідчену копію) рішення вповноваженого органу управління юрособи про зміни, які вносяться до ЄДР. Таким документом буде протокол зборів учасників ТОВ, на якому був затверджений статут у новій редакції. Дійсність підписів у протоколі повинна бути засвідчена нотаріально;
  • статут ТОВ у новій редакції.

Пам’ятайте! Усі документи повинні бути складені українською мовою (ст. 15 Закону № 755).

Працюючи над новою редакцією статуту, ви можете скористатися нашими рекомендаціями та зразком, наведеним у матеріалі «Новий Статут для ТОВ».

Майте на увазі! Якщо ви встигнете внести зміни до статуту до 17.06.19 р., то вам не доведеться сплачувати адміністративний збір. Після зазначеної дати потрібно сплатити адмінзбір у розмірі 580 грн. (ст. 36 Закону № 755).

Зміна даних про юрособу, які містяться в ЄДР

Найпоширеніший випадок внесення змін до ЄДР – зміна ТОВ свого місцезнаходження. Відомості про місцезнаходження юрособи включаються до ЄДР. Тому якщо вони змінилися, їх треба обов’язково зареєструвати.

Розповімо, як ТОВ провести відповідні реєстраційні дії.

Крок 1. Вивчаємо статут

Насамперед слід з’ясувати, чи зазначене в установчих документах юрособи її місцезнаходження. Як було зазначено вище, на сьогодні відомості про місцезнаходження ТОВ не відносяться до обов’язкових для статуту. Однак іноді на практиці зустрічаються випадки, коли інформація про місцезнаходження юрособи наводиться в статуті.

Крок 2. Прийняття рішення

Якщо в статуті зазначено місцезнаходження ТОВ, тоді його учасники повинні прийняти рішення щодо внесення змін до статуту у зв’язку зі зміною місцезнаходження юрособи. Рішення приймається на загальних зборах й оформляється протоколом. Якщо власник один, то рішення приймається ним одноосібно й оформляється в письмовій формі. Наприклад, можна оформити документ за назвою «Рішення власника».

Як і всі документи, які подаються суб’єкту держреєстрації, текст рішення повинен бути викладений українською мовою.

Крок 3. Держреєстрація змін

Від наявності адреси в статуті залежить пакет документів, який подається суб’єкту держреєстрації.

Якщо місцезнаходження ТОВ зазначене в статуті, тоді подаються:

  • заява за формою 3;
  • документ про сплату адмінзбору в розмірі 580 грн.;
  • оригінал (нотаріально засвідчена копія) рішення про зміну місцезнаходження ТОВ;
  • статут у новій редакції.

Рекомендуємо в подальшому не вказувати адресу в статуті (це не порушення), щоб у разі її зміни не доводилося щораз бігти до держреєстратора та платити адмінзбір.

Якщо в статуті не зазначена адреса ТОВ, то для внесення змін до ЄДР держреєстратору необхідно подати (ч. 4 ст. 17 Закону № 755):

  • заяву за формою 3;
  • документ про сплату адмінзбору.

Важливо знати! Якщо ТОВ не зареєструє зміну місцезнаходження в ЄДР, його можуть оштрафувати на 510 грн. (п. 117.1 ПК).

У випадку зміни інших відомостей про ТОВ в ЄДР діяти слід аналогічно. А перелік документів, які подаються для держреєстрації, залежить від того, які саме вносяться зміни. Знайти цей перелік можна в ч. 4, 5 ст. 17 Закону № 755.

Висновки

До 17.06.19 р. необхідно внести зміни до статуту ТОВ. Статут ТОВ слід викласти в новій редакції та привести у відповідність із вимогами Закону № 2275. Після цього треба звернутися до суб’єкта держреєстрації для проведення держреєстрації нової редакції статуту ТОВ. Якщо реєстраційні дії провести до 17 червня, то не доведеться сплачувати адміністративний збір.

Коментарі до матеріалу
Всього коментарів 1
Відсортовано:
Швидка реєстрація
Будьте в курсі змін і актуальних тем, задавайте питання.
Популярне
27.06.2025
Тракторист-машиніст в сільському господарстві: як правильно прописати посаду?
У штатному розписі сільськогосподарського підприємства є посада «тракторист-машиніст». Відповідний запис зроблено у трудовій книжці працівника. Чи є правильною ця назва і чи матиме працівник право на пільгову пенсію? А як бути, якщо працівник, у трудовій книжці якого зроблено неточний з...
27.06.2025
Агропідприємство заправляє техніку підрядників: як уникнути акцизних ризиків
В даній консультації розглянемо, якими чином агропідприємтва можуть заправляти техніку підрядників,  щоб такі дії не визнали реалізацією пального. Досить часто для виконання тих або інших сільськогосподарських робіт агропідприємства вимушені залучати до роботи підрядників. Згідно із Цивільним к...
27.05.2025
На підприємстві змінився директор: 7 запитань із практики
У статті розглянуто питання, що виникають у підприємства у разі зміни директора. Запитання стосуються оформлення трудових відносин, реєстрації зміни директора в ЄДР, інформування податкового органу, контрагентів та оформлення електронного підпису. Акценти цієї статті: Чи потрібно реєструвати інфо...
Нове
30.06.2025
Проведення позапланової перевірки у зв’язку з вимогою платника податків про перегляд результатів перевірки
У статті розглянемо, коли орган ДПС зобов’язаний призначити позапланову перевірку на вимогу платника податків. Якщо платник податків не згоден із результатами перевірки через те, що податківці під час перевірки не дослідили всі наявні обставини, він має право подати скаргу про перегляд результ...
25.06.2025
Оплату за внутрішнім договором отримано в інвалюті: яка відповідальність загрожує підприємству?
У статті розглянуто, чи можуть платежі за внутрішнім договором здійснюватися в іноземній валюті та чи є відповідальність за такі розрахунки. Підприємство виконує будівельні роботи за договором підряду. Договір укладено з резидентом України – фізособою, будівельні роботи провадяться на територі...
11.06.2025
Адміністративний арешт майна платника податків: підстави та порядок накладення
У статті розглянемо, в яких випадках органи ДПС можуть накласти адміністративний арешт на платника податків. Адміністративний арешт майна платника податків є винятковим інструментом забезпечення виконання податкових зобов’язань цим платником. Застосувати арешт можна лише за наявності передбаче...
Кращі матеріали