Підписуйся на інформаційну страховку бухгалтера
Підписатися

Судові рішення: для чого потрібно вивчати та як застосовувати на практиці

06.05.2020 959 0 2


Застосування тієї або іншої норми законодавства іноді викликає труднощі, адже з її формулювання не завжди зрозуміло, як вона працює на практиці. На допомогу бухгалтерові різні державні органи надають роз’яснення. Однак цінну інформацію можна почерпнути не тільки з листів держорганів, але й з матеріалів судової практики. У консультації ми розповімо, де та як шукати такі матеріали, а також для яких цілей їх можна використовувати.


Запитання – відповідь

Де шукати необхідні судові рішення?

Для забезпечення доступу до судових рішень Державна судова адміністрація (далі – ДСА) веде Єдиний державний реєстр судових рішень (далі – ЄДРСР). Це – автоматизована система збирання, зберігання, захисту, обліку, пошуку та надання електронних копій судових рішеннь. Доступ до електронних копій судових рішень здійснюється безплатно через офіційний вебпортал ДСА за адресою: http://reyestr.court.gov.ua.

Даний ресурс загальнодоступний для всіх користувачів. Рішення є відкритими та підлягають оприлюдненню в електронній формі не пізніше наступного дня після їхнього прийняття та підписання (ст. 2 Закону від 22.12.05 р. № 3262-IV, далі - Закону № 3262). Потрібні судові рішення треба шукати на головній сторінці, яка має такий вигляд (див. рис.).

1 из 1

Також судові рішення можуть офіційно публікуватися згідно зі ст. 5, 7 Закону № 3262. Судові рішення вважаються офіційно опублікованими за умови посвідчення ДСА їх відповідності оригіналам або електронним копіям судових рішень, унесених до ЄДРСР.

Як правильно шукати судові рішення в ЄДРСР?

Судові рішення можна шукати за одним або кількома параметрами, зокрема:

  • за контекстом;
  • параметрами суду, який виніс рішення;
  • параметрами судової справи (номер, форма судочинства, категорія справи і т. д.);
  • параметрами судового рішення (період затвердження, реєстраційний номер, форма рішення та ін.).

Більш детальну інформацію про правила пошуку судових рішень за різними параметрами можна знайти на цьому ж сайті на сторінці «Допомога».

Для яких цілей можна використовувати судову практику?

По-перше, судовими рішеннями цікавиться підприємство, у якого намічається судовий розгляд. Якщо ви виступаєте позивачем або відповідачем у справі, вам необхідно мати вагомі аргументи на свою користь. Судові рішення з аналогічного спірного питання допоможуть краще відстояти свою позицію.

По-друге, судова практика може допомогти при прийнятті рішень, не пов’язаних із судовими спорами. Як кажуть, попереджений – значить, озброєний. Наприклад, підприємство хоче звільнити співробітника за статтею. Вивчивши судові рішення з аналогічного питання, воно може проаналізувати чужі помилки та провести процедуру звільнення з урахуванням усіх вимог законодавства. До судової практики також можна звернутися, якщо ви сумніваєтеся в тому, чи підлягає оподаткуванню та або інша операція, або хочете дізнатися, яке покарання загрожує підприємству за те або інше порушення, якщо в законі це чітко не прописано.

Загалом, судові рішення можуть стати відмінною підказкою у випадку, якщо норми законодавства суперечливі або недостатньо деталізовані.

Коментарі до матеріалу

Оформити передплату на розділ «Агро»

Найповніша бібліотека безпечних рішень з бухобліку, податків та права для с/г галузі

4680 грн. / рік

Купити

Кращі матеріали