Продаж частки в ТОВ: що змінилося
Акценти статті:
- правила продажу частки в статутному капіталі ТОВ (далі – СК);
- кому можна продати частку в СК ТОВ;
- у яких осіб є переважне право на купівлю частки;
- чи потрібно вносити зміни до статуту та ЄДР при купівлі частки.
У цій консультації ми розглянемо процедуру купівлі-продажу частки ТОВ згідно з новими правилами, установленими в Законі від 06.02.18 р. № 2275-VIII «Про товариства з обмеженою і додатковою відповідальністю» (далі – Закон № 2275).
Загальні правила продажу частки в ТОВ
Як і раніше, частку в ТОВ можна продати або здійснити інше відчуження безоплатно. Учасник ТОВ має право продати (подарувати тощо) свою частку іншим учасникам ТОВ або третім особам (ч. 1 ст. 21 Закону № 2275).
Важливий нюанс! Придбати частку учасника може і саме ТОВ як юридична особа, проте тільки на платній основі. |
При продажу (іншому відчуженні) частки діють два обмеження:
- учасник ТОВ може продати частку або частину частки (іншим способом провести відчуження) тільки в тій частині, у якій частка є оплаченою (ч. 3 ст. 21 Закону № 2275). Наприклад, учасникові належить частка у розмірі 20 % СК ТОВ, але із цих 20 % він зробив вклад до СК тільки на 15 %, а 5 % залишилися неоплаченими. Отже, продати він зможе тільки частину частки в розмірі 15 % СК;
- статутом ТОВ може бути передбачено, що відчужувати частку і передавати її в заставу учасник може тільки за узгодженням з іншими учасниками ТОВ. Таке правило може бути внесене до статуту або виключене з нього одностайним рішенням загальних зборів учасників. Причому взяти участь у цих зборах повинні всі учасники ТОВ (ч. 2 ст. 21 Закону № 2275).
Переважне право учасників ТОВ
Як і раніше, за учасниками ТОВ зберігається переважне право на купівлю частки в СК (ч. 1 ст. 20 Закону № 2275). Проте в новому Законі № 2275 конкретизована процедура реалізації такого права учасників. Так, переважне право не діє, якщо частка учасника ТОВ відчужується безоплатно, тобто безкоштовно (наприклад, за договором дарування). Це правило також закріплене в п. 4.10 постанови ВГСУ від 25.02.16 р. № 4.
Прогалина в законодавстві! Законом № 2275 не врегульовано питання про дію переважного права учасників ТОВ на придбання частки в СК на підставі договору міни. Раніше цей момент теж не уточнювався в законодавстві. |
Ми ж рекомендуємо в цьому питанні орієнтуватися на постанову Пленуму ВСУ від 24.08.08 р. № 13 (далі – Постанова № 13). У п. 31 Постанови № 13 сказано, що під купівлею-продажем частки в СК ТОВ розуміється в тому числі і передача її у власність за договором міни. Тобто при укладенні договору міни учасники ТОВ також мають переважне право на купівлю частки.
Якщо учасник ТОВ має намір продати свою частку третій особі, він повинен письмово проінформувати про це всіх інших учасників ТОВ. Єдиної форми такого листа в законодавстві не встановлено, проте в листі має бути така інформація (ч. 3 ст. 20 Закону № 2275):
- ціна частки;
- її розмір;
- інші умови такого продажу.
Якщо учасник або декілька учасників ТОВ бажають викупити частку (частину частки), тоді вони повинні подати учасникові-продавцеві письмову заяву про це (ч. 4 ст. 20 Закону № 2275). У такому разі договір купівлі-продажу частки укладається протягом місяця з дня отримання учасником-продавцем заяви про викуп його частки.
На замітку! Якщо купити частку (частину частки) мають намір декілька учасників, тоді вони придбавають її пропорційно до розміру тих часток у СК ТОВ, що належать їм (ч. 2 ст. 20 Закону № 2275). |
Частку можна продавати третім особам, якщо протягом 30 днів з дати отримання повідомлення від учасника-продавця про намір продати свою частку жоден з учасників товариства не повідомив його письмово про своє бажання придбати частку.
Продати частку (частину частки) третім особам можна не раніше ніж на 31-й день із дати отримання повідомлення учасниками ТОВ. І лише на тих самих умовах, про які були повідомлені учасники ТОВ (ч. 3 ст. 20 Закону № 2275).
Що робити, коли продавець або покупець ухиляється від укладення договору купівлі-продажу частки в СК ТОВ?
Відповідь на це запитання знаходимо в ч. 4 ст. 20 Закону № 2275. Якщо договір купівлі-продажу так і не був укладений протягом місяця через те, що від операції ухиляється:
- продавець частки – покупець має право звернутися до суду з позовом про визнання договору купівлі-продажу частки (її частини) укладеним на тих умовах, які були запропоновані продавцем;
- покупець частки – тоді продавець має право продати свою частку третій особі, але на тих самих умовах, які він повідомив учасникам ТОВ.
Що робити, коли учасник-продавець порушив переважне право іншого учасника ТОВ на купівлю частки і продав її відразу третій особі?
Учасник, який мав намір купити частку, може звернутися до суду. У позовній заяві треба вимагати переведення на себе прав та обов'язків покупця частки (частини частки). За такими вимогами строк позовної давності становить 1 рік (ч. 5 ст. 20 Закону № 2275). Позов слід подавати до господарського суду (п. 3 ч. 1 ст. 20 Господарського процесуального кодексу, далі – ГПК).
Як бачите, учасникові-продавцеві буде вкрай складно проігнорувати переважне право інших учасників на купівлю частки. Та й покупець – третя особа ризикує тим, що суд визнає правочин недійсним, а значить, частку доведеться повернути.
Позитивне нововведення! Тепер Законом № 2275 чітко названі наслідки продажу учасником частки (її частини) з порушенням переважного права інших учасників. А раніше в законодавстві цей момент не був урегульований, через що на практиці виникало чимало спорів. |
Коли переважне право учасників ТОВ на купівлю частки не діє?
Переважне право не діє, якщо в статуті ТОВ передбачено інший порядок реалізації переважного права учасників ТОВ на купівлю частки (частини частки) (ч. 6 ст. 20 Закону № 2275). Пояснимо докладніше, що це означає.
Хоча в ч. 1–5 ст. 20 Закону № 2275 детально розписана процедура реалізації переважного права учасників ТОВ на купівлю частки в СК, проте в статуті товариства можна передбачити інший порядок:
- реалізації переважного права;
- розподілу відчужуваної частки (частини частки) між іншими учасниками;
- відмови від реалізації переважного права учасників ТОВ;
- обов'язок учасника-продавця перед продажем частки (частини частки) провести переговори з приводу її продажу з іншими учасниками ТОВ.
Більше того, у статуті ТОВ можна зазначити, що учасники ТОВ не мають переважного права на купівлю частки в ТОВ.
Крім того, учасник ТОВ (учасники) позбавляється переважного права на викуп частки в таких випадках (ч. 7, 8 ст. 20 Закону № 2275):
- якщо частка (частина частки) в СК продається на аукціоні;
- якщо це передбачено в корпоративному договорі, стороною якого є учасник (учасники) ТОВ. Наприклад, у корпоративному договорі можуть бути названі умови, на яких учасник має право або зобов'язаний купити або продати частину в СК, і зазначені випадки, коли виникає таке право або обов'язок (ч. 3 ст. 7 Закону № 2275).
Важлива зміна! Починаючи з 17.06.18 р. ТОВ отримують право самостійно визначати порядок купівлі частки в ТОВ (наприклад, вони можуть змінювати порядок реалізації переважного права учасників ТОВ на купівлю частки або відмови від реалізації такого права). Раніше учасники ТОВ не мали таких широких повноважень. |
Купівля товариством частки у власному СК
Як і раніше, частку в СК ТОВ має право викупити і саме ТОВ (як юрособа), учасником якого є продавець (ст. 25 Закону № 2275).
Якщо покупцем виступатиме ТОВ, необхідно дотримуватися правил, установлених у ч. 1–4 ст. 25 Закону № 2275.
Правило 1. Договір купівлі-продажу частки може бути укладений ТОВ, тільки якщо за це рішення одностайно проголосували загальні збори учасників, у яких узяли участь усі учасники ТОВ.
Правило 2. Для придбання частки у власному СК товариству необхідно сформувати резервний капітал у розмірі вартості частки, інакше доведеться зменшувати СК на вартість такої частки. І такий резервний капітал не можна використовувати для виплат на користь учасників ТОВ.
Правило 3. Протягом року з моменту купівлі товариством частки (частини частки) без зменшення СК таке товариство зобов'язане продати (укласти інший договір на платній основі, наприклад міни) таку частку.
Правило 4. Частки, які належать ТОВ, не враховуються при визначенні результатів голосування на загальних зборах учасників із питання про розподіл доходу і майна ТОВ у разі його ліквідації.
Чи змінилися вимоги до договору купівлі-продажу частки в ТОВ?
Ні, не змінилися. Річ у тому, що порядок укладення договору купівлі-продажу частки в СК ТОВ не прописаний у Законі № 2275. При укладенні такого договору, як і раніше, потрібно керуватися § 1 гл. 54 Цивільного кодексу. Нагадаємо, що істотними умовами такого договору є предмет, ціна і строк.
Проте після набуття чинності Закону № 2275 факт переходу права власності на частку в ТОВ до покупця слід підтвердити актом приймання-передачі. Такий акт підписують сторони договору купівлі-продажу частки або їх представники. Це правило не передбачене в Законі № 2275, проте ця вимога закріплена в ч. 5 ст. 17 Закону від 15.05.03 р. № 755-IV «Про державну реєстрацію юридичних осіб, фізичних осіб – підприємців і громадських формувань» (далі – Закон № 755).
Важливе нововведення! Без акта приймання-передачі не можна провести держреєстрацію зміни складу учасників ТОВ у зв’язку із продажем частки. |
Чи потрібно вносити зміни до статуту ТОВ у зв'язку з новими правилами продажу частки в СК ТОВ?
Зміни до статуту ТОВ вносити не обов'язково. Пояснимо чому. Згідно з п. 4 гл. VIII Закону № 2275 госптовариства повинні привести свій статут у відповідність до нових вимог Закону № 2275 до 17.06.19 р. Проте окремий розділ, який би регулював правила продажу частки ТОВ, можна не вносити до статуту. Такий висновок випливає з положень ст. 11 Закону № 2275, де сказано, що з 17.06.18 р. інформація про склад учасників, найменування, розмір і порядок утворення СК не належить до обов'язкових даних, які вносяться до статуту.
Хоча ТОВ може внести таку інформацію до статуту за своєю ініціативою. У разі потреби товариство має право як повністю, так і частково прописати процедуру продажу частки у своєму статуті. Якщо ви хочете виключити надалі спірні ситуації, радимо детально розписати у статуті особливості процедури продажу частки. Які саме пункти внести до такої процедури – це питання вирішується в кожному ТОВ індивідуально.
Наприклад, у статуті можна зазначити, що учасники ТОВ позбавлені переважного права на купівлю частки в СК ТОВ. Проте таке правило не вигідне учасникам ТОВ, тому ми сумніваємося, що на практиці воно застосовуватиметься. Тим більше що для внесення такого пункту до статуту доведеться отримати згоду від усіх учасників ТОВ.
Важливий нюанс! ТОВ необхідно змінити статут, якщо при продажу (відчуженні іншим способом) часток у СК воно має намір застосовувати правила, які відрізняються від вимог, передбачених у ч. 1–5 ст. 20 Закону № 2275. |
Можна, наприклад, закріпити в статуті обов'язок учасника-продавця перед продажем частки (частини частки) провести переговори з іншими учасниками ТОВ. Але в такому разі бажано конкретно прописати, як саме проводитимуться переговори: у які строки, як оформляються тощо. Ви можете самі вибирати умови продажу часток, які влаштують ТОВ як юрособу і всіх його учасників. Головне, щоб усі правила, унесені до статуту, не суперечили законодавству.
Чи вносяться зміни до ЄДР при продажу частки в ТОВ?
Так, дані про нового учасника ТОВ вносяться до ЄДР. У такому разі держреєстратору подається (ч. 5 ст. 17 Закону № 755):
- заява (форма 3, затверджена наказом Мін’юсту від 18.11.16 р. № 3268/5);
- документ про сплату адміністративного збору;
- акт приймання-передачі частки в СК ТОВ. Достовірність підписів покупця і продавця (або їх представників) у цьому акті має бути посвідчена нотаріально.
Нове правило! Вищеперелічені документи подає держреєстратору тільки сам учасник, який придбав частку в статутному капіталі ТОВ або продав цю частку (ч. 5 ст. 17 Закону № 755). |
Висновки
Згідно з вимогами Закону № 2275 продати частку в СК ТОВ можна іншим учасникам, третім особам і самому ТОВ (як юрособі). При цьому за учасниками ТОВ зберігається переважне право на купівлю частки. У цьому плані нічого не змінилося.
Проте в новому Законі № 2275 конкретизована процедура реалізації переважного права учасників ТОВ на купівлю частки учасника-продавця (ч. 1–5 ст. 19 Закону № 2275). При цьому ТОВ може не дотримуватися процедури, прописаної в цих нормах, а передбачити в статуті інший порядок реалізації переважного права учасників ТОВ на купівлю частки. Відповідні положення вносяться до статуту тільки за одностайним рішенням загальних зборів учасників, у яких узяли участь усі учасники ТОВ.
Коментарі до матеріалу