Підписуйся на інформаційну страховку бухгалтера
Розділи:
Підрозділи:
Підрозділи:
Підрозділи:

Скасування реєстрації РРО у зв’язку із закінченням строку його експлуатації


Сторони спору

Позивач – фізособа-підприємець (далі – підприємець); відповідач – орган ДФС.

Обставини справи

18.01.19 р. орган ДФС повідомив підприємця про скасування реєстрації РРО (рішення від 15.01.19 р. № 13) у зв'язку із закінченням установлених законодавством строків експлуатації РРО, що підтверджує дата виготовлення РРО. Підприємець не погодився з таким рішенням і звернувся до суду з вимогою визнати дії відповідача щодо скасування реєстрації РРО неправомірними та відновити з 15.01.19 р. реєстрацію РРО. Суд першої інстанції задовольнив вимоги позивача. Орган ДФС подав апеляційну скаргу.

Позиції сторін

Позивач. Просив залишити рішення суду першої інстанції без змін.

Відповідач. Строк експлуатації РРО минув 13.01.19 р., тому відповідач правомірно прийняв рішення про скасування реєстрації РРО.

На чиєму боці суд

Апеляційний суд відмовив органу ДФС у задоволенні скарги, залишивши діючим рішення суду першої інстанції (постанова Першого апеляційного адміністративного суду України від 25.09.19 р., ЄДРСР, реєстр. № 84492429).

Аргументи суду

  1. В Україні у сферах, визначених Законом від 06.07.95 р. № 265/95-ВР (далі - Закон № 265), дозволяється реалізовувати та застосовувати тільки ті РРО вітчизняного та іноземного виробництва, які включені до Держреєстру РРО та конструкція й програмне забезпечення яких відповідають конструкторсько-технологічній і програмній документації виробника (ст. 12 Закону № 265).
  2. Згідно з п. 2 Порядку, затвердженого постановою КМУ від 12.05.04 р. № 601, строк служби – це строк, протягом якого виробник (постачальник) гарантує працездатність РРО, у т. ч. комплектуючих виробів та їх складових частин, збереження інформації у фіскальній пам'яті за умови дотримання користувачем вимог експлуатаційних документів.
  3. Відповідно до п. 2 гл. 4 розд. II Порядку, затвердженого наказом Мінфіну від 14.06.16 р. № 547 (далі - Порядок № 547/1) скасування реєстрації РРО на підставах, визначених у пп. 2–10, 13 п. 1 гл. 4 розд. II Порядку № 547/1, може здійснюватися за заявою СГ або примусово за рішенням податкового органу за місцем реєстрації РРО. Зокрема, згідно з пп. 3, 4 п. 1 гл. 4 розд. II Порядку № 547/1 примусово реєстрація РРО скасовується, якщо минув термін служби РРО, визначений у паспорті (формулярі) РРО, та/або строк експлуатації РРО, установлений законодавством.
  4. Посадова особа органу ДФС протягом 5 календарних днів із дня отримання заяви про скасування реєстрації, довідки ЦСО про розпломбування РРО та реєстраційного посвідчення або прийняття рішення органом ДФС про скасування реєстрації РРО скасовує реєстрацію РРО шляхом унесення реєстраційного запису до інформаційної системи ДФС і надає СГ довідку про скасування реєстрації. Якщо реєстрація РРО була скасована за рішенням органу ДФС, копія такої довідки направляється до ЦСО, який здійснював техобслуговування РРО.
  5. У випадках, передбачених пп. 2, 3 п. 1 гл. 4 розд. II Порядку № 547/1, орган ДФС за місцем реєстрації РРО попереджає СГ за місяць до настання строку про необхідність скасувати реєстрацію РРО. Ця процедура проводиться органом ДФС не пізніше 2 робочих днів із дня настання строку виведення РРО з експлуатації. Водночас відповідач не надав докази попередження позивача про необхідність скасування реєстрації РРО за місяць до настання строку.
  6. У паспорті спірного РРО зазначено, що кінцевого строку служби РРО виробником не визначено, а встановлено тільки середній строк служби – 7 років. Відповідач не надав жодного доказу того, що спірний РРО не відповідає технічному стану, а також не може забезпечувати фіскальні функції та бути пристроєм, у якому реалізовано фіскальні функції та яке застосовується при продажу товарів (наданні послуг), купівлі-продажу інвалюти та/або реєстрації кількості проданих товарів (наданих послуг) у розумінні ст. 2 Закону № 265.

Висновок

У випадку закінчення строку експлуатації РРО орган ДФС за місяць повинен попередити СГ про необхідність проведення скасування реєстрації РРО. Якщо СГ не був попереджений, скасування реєстрації РРО є незаконним.

Коментарі до матеріалу
Швидка реєстрація
Будьте в курсі змін і актуальних тем, задавайте питання.
Популярне
27.06.2025
Тракторист-машиніст в сільському господарстві: як правильно прописати посаду?
У штатному розписі сільськогосподарського підприємства є посада «тракторист-машиніст». Відповідний запис зроблено у трудовій книжці працівника. Чи є правильною ця назва і чи матиме працівник право на пільгову пенсію? А як бути, якщо працівник, у трудовій книжці якого зроблено неточний з...
27.06.2025
Агропідприємство заправляє техніку підрядників: як уникнути акцизних ризиків
В даній консультації розглянемо, якими чином агропідприємтва можуть заправляти техніку підрядників,  щоб такі дії не визнали реалізацією пального. Досить часто для виконання тих або інших сільськогосподарських робіт агропідприємства вимушені залучати до роботи підрядників. Згідно із Цивільним к...
27.05.2025
На підприємстві змінився директор: 7 запитань із практики
У статті розглянуто питання, що виникають у підприємства у разі зміни директора. Запитання стосуються оформлення трудових відносин, реєстрації зміни директора в ЄДР, інформування податкового органу, контрагентів та оформлення електронного підпису. Акценти цієї статті: Чи потрібно реєструвати інфо...
Нове
30.06.2025
Проведення позапланової перевірки у зв’язку з вимогою платника податків про перегляд результатів перевірки
У статті розглянемо, коли орган ДПС зобов’язаний призначити позапланову перевірку на вимогу платника податків. Якщо платник податків не згоден із результатами перевірки через те, що податківці під час перевірки не дослідили всі наявні обставини, він має право подати скаргу про перегляд результ...
25.06.2025
Оплату за внутрішнім договором отримано в інвалюті: яка відповідальність загрожує підприємству?
У статті розглянуто, чи можуть платежі за внутрішнім договором здійснюватися в іноземній валюті та чи є відповідальність за такі розрахунки. Підприємство виконує будівельні роботи за договором підряду. Договір укладено з резидентом України – фізособою, будівельні роботи провадяться на територі...
11.06.2025
Адміністративний арешт майна платника податків: підстави та порядок накладення
У статті розглянемо, в яких випадках органи ДПС можуть накласти адміністративний арешт на платника податків. Адміністративний арешт майна платника податків є винятковим інструментом забезпечення виконання податкових зобов’язань цим платником. Застосувати арешт можна лише за наявності передбаче...
Кращі матеріали