Підписуйся на інформаційну страховку бухгалтера
Розділи:
Підрозділи:
Підрозділи:
Підрозділи:

Скасування реєстрації РРО у зв’язку із закінченням строку його експлуатації


Сторони спору

Позивач – фізособа-підприємець (далі – підприємець); відповідач – орган ДФС.

Обставини справи

18.01.19 р. орган ДФС повідомив підприємця про скасування реєстрації РРО (рішення від 15.01.19 р. № 13) у зв'язку із закінченням установлених законодавством строків експлуатації РРО, що підтверджує дата виготовлення РРО. Підприємець не погодився з таким рішенням і звернувся до суду з вимогою визнати дії відповідача щодо скасування реєстрації РРО неправомірними та відновити з 15.01.19 р. реєстрацію РРО. Суд першої інстанції задовольнив вимоги позивача. Орган ДФС подав апеляційну скаргу.

Позиції сторін

Позивач. Просив залишити рішення суду першої інстанції без змін.

Відповідач. Строк експлуатації РРО минув 13.01.19 р., тому відповідач правомірно прийняв рішення про скасування реєстрації РРО.

На чиєму боці суд

Апеляційний суд відмовив органу ДФС у задоволенні скарги, залишивши діючим рішення суду першої інстанції (постанова Першого апеляційного адміністративного суду України від 25.09.19 р., ЄДРСР, реєстр. № 84492429).

Аргументи суду

  1. В Україні у сферах, визначених Законом від 06.07.95 р. № 265/95-ВР (далі - Закон № 265), дозволяється реалізовувати та застосовувати тільки ті РРО вітчизняного та іноземного виробництва, які включені до Держреєстру РРО та конструкція й програмне забезпечення яких відповідають конструкторсько-технологічній і програмній документації виробника (ст. 12 Закону № 265).
  2. Згідно з п. 2 Порядку, затвердженого постановою КМУ від 12.05.04 р. № 601, строк служби – це строк, протягом якого виробник (постачальник) гарантує працездатність РРО, у т. ч. комплектуючих виробів та їх складових частин, збереження інформації у фіскальній пам'яті за умови дотримання користувачем вимог експлуатаційних документів.
  3. Відповідно до п. 2 гл. 4 розд. II Порядку, затвердженого наказом Мінфіну від 14.06.16 р. № 547 (далі - Порядок № 547/1) скасування реєстрації РРО на підставах, визначених у пп. 2–10, 13 п. 1 гл. 4 розд. II Порядку № 547/1, може здійснюватися за заявою СГ або примусово за рішенням податкового органу за місцем реєстрації РРО. Зокрема, згідно з пп. 3, 4 п. 1 гл. 4 розд. II Порядку № 547/1 примусово реєстрація РРО скасовується, якщо минув термін служби РРО, визначений у паспорті (формулярі) РРО, та/або строк експлуатації РРО, установлений законодавством.
  4. Посадова особа органу ДФС протягом 5 календарних днів із дня отримання заяви про скасування реєстрації, довідки ЦСО про розпломбування РРО та реєстраційного посвідчення або прийняття рішення органом ДФС про скасування реєстрації РРО скасовує реєстрацію РРО шляхом унесення реєстраційного запису до інформаційної системи ДФС і надає СГ довідку про скасування реєстрації. Якщо реєстрація РРО була скасована за рішенням органу ДФС, копія такої довідки направляється до ЦСО, який здійснював техобслуговування РРО.
  5. У випадках, передбачених пп. 2, 3 п. 1 гл. 4 розд. II Порядку № 547/1, орган ДФС за місцем реєстрації РРО попереджає СГ за місяць до настання строку про необхідність скасувати реєстрацію РРО. Ця процедура проводиться органом ДФС не пізніше 2 робочих днів із дня настання строку виведення РРО з експлуатації. Водночас відповідач не надав докази попередження позивача про необхідність скасування реєстрації РРО за місяць до настання строку.
  6. У паспорті спірного РРО зазначено, що кінцевого строку служби РРО виробником не визначено, а встановлено тільки середній строк служби – 7 років. Відповідач не надав жодного доказу того, що спірний РРО не відповідає технічному стану, а також не може забезпечувати фіскальні функції та бути пристроєм, у якому реалізовано фіскальні функції та яке застосовується при продажу товарів (наданні послуг), купівлі-продажу інвалюти та/або реєстрації кількості проданих товарів (наданих послуг) у розумінні ст. 2 Закону № 265.

Висновок

У випадку закінчення строку експлуатації РРО орган ДФС за місяць повинен попередити СГ про необхідність проведення скасування реєстрації РРО. Якщо СГ не був попереджений, скасування реєстрації РРО є незаконним.

Коментарі до матеріалу
Швидка реєстрація
Будьте в курсі змін і актуальних тем, задавайте питання.
Популярне
03.04.2025
Посадова інструкція для голови фермерського господарства
У цьому матеріалі розглянемо, як правильно скласти посадову інструкцію для голови фермерського господарства (далі – ФГ). Зокрема, з’ясуємо, які розділи повинна мати інструкція та в якому випадку в неї слід вносити зміни. У цьому матеріалі розглянемо, як правильно скласти посадову інстру...
21.03.2025
Як ФГ визначити своїх кінцевих бенефіціарів
Юридичні особи (в т. ч. ФГ) повинні подавати інформацію про своїх кінцевих бенефіціарних власників (далі – КБВ) (або про їх відсутність). За несвоєчасне подання такої інформації передбачено штрафні санкції. Про порядок та строки такого інформування розповімо в цій статті. Юридичні особи (в т....
10.04.2025
Як прийняти нового члена до фермерського господарства
На законодавчому рівні правилам прийняття нового члена до фермерського господарства (далі – ФГ) приділено мало уваги. Водночас це одна з важливих дій, без яких не обходиться жодне ФГ. У цьому матеріалі розповімо, чим регулюється процедура прийняття нового члена до ФГ, з яких етапів вона склада...
Нове
24.04.2025
Як повідомити про зміну відомостей, що містяться в Єдиному реєстрі ліцензіатів та місць обігу пального
У статті розповімо, в яких випадках суб’єкту господарювання – зберігачу пального слід повідомляти про зміни у відомостях, що містяться в Єдиному реєстрі ліцензіатів та місць обігу пального. Заповнюємо заяву про отримання ліцензії на право зберігання пального З 08.04.2025 набула чинності ...
17.04.2025
Ліцензії на алкоголь, тютюн, пальне: хто має оновити інформацію до 01.07.2025?
У консультації ми розглянемо, хто та яким чином має подати до органу ліцензування оновлені дані, а також відповімо на ваші запитання. Правила ліцензування операцій з алкоголем, тютюном та пальним змінилися з 01.01.2025 – у зв’язку з уведенням у дію норм Закону від 18.06.2024 № 3817-IX &l...
11.04.2025
Як перетворити приватне підприємство на ТОВ у зв’язку зі скасуванням Господарського кодексу?
Діяльність приватних підприємств нині регулюється нормами Господарського кодексу (далі – ГК). Однак у серпні 2025 року ГК втратить свою силу. Тому вже зараз у власників багатьох приватних підприємств постають запитання, що буде з їхнім підприємством після втрати сили ГК, чи потрібно щось зміню...
Кращі матеріали