Підписуйся на інформаційну страховку бухгалтера
Підписатися

Чи потрібно акціонеру підтверджувати право власності на акції для отримання дивідендів

13.03.2020 751 0 0


Сторони спору

Позивач – акціонер (фізособа); відповідач – акціонерне товариство (далі – АТ).

Обставини справи

Загальними зборами акціонерів АТ було прийнято рішення про виплату дивідендів за результатами фінансово-господарської діяльності товариства за 2017 та 2018 роки. Проте позивач у встановлений строк не отримав дивіденди за цінними паперами, що належать йому. Тому він звернувся до суду з позовом про стягнення з АТ дивідендів за 2017 та 2018 роки.

Позиція сторін

Позивач (акціонер). Пояснював, що подавав до АТ письмову заяву з проханням перерахувати йому дивіденди. Проте заява була залишена без задоволення, що, на думку фізособи, є порушенням його прав як акціонера.

Відповідач (АТ). Невиплата дивідендів позивачеві за 2017 та 2018 роки не є провиною товариства. Адже право на отримання дивідендів виникає в акціонера тільки в тому випадку, якщо він включений до переліку осіб, які мають право на отримання дивідендів за зазначений період. Цей перелік складається наглядовою радою АТ.

На чиєму боці суд

Господарський суд задовольнив позовні вимоги акціонера, ухваливши стягнути з АТ фізособі належні дивіденди за 2017 та 2018 роки (рішення Господарського суду Харківської області від 03.02.20 р., ЄДРСР, реєстр. № 87422239).

Аргументи суду

  1. Згідно з ч. 1 ст. 6 Закону від 23.02.06 р. № 3480-IV акція – це іменний цінний папір, який засвідчує майнові права її власника (акціонера), що стосуються акціонерного товариства, включаючи право на отримання частини прибутку акціонерного товариства у вигляді дивідендів.
  2. Пунктом другим ч. 1 ст. 25 Закону від 17.09.08 р. № 514-VI установлено, що кожна проста акція АТ надає її власникові – акціонеру однакову сукупність прав, включаючи права на отримання дивідендів.
  3. Виходячи з вищезгаданих норм чинного законодавства, підставою для отримання акціонером майнових прав (у т. ч. права на отримання дивідендів) є придбання акцій товариства. У цій справі позивач є спадкоємцем простих іменних акцій АТ.
  4. У разі прийняття загальними зборами АТ рішення про виплату дивідендів у товариства виникає обов'язок виплатити акціонерові конкретну грошову суму.
  5. Саме АТ зобов'язане зробити дії, щоб установити осіб, яких слід включити до переліку акціонерів, що мають право на отримання дивідендів. Акціонер не зобов'язаний провадити активні дії для реалізації свого права на отримання дивідендів.
  6. Рішення про виплату дивідендів, прийняте загальними зборами АТ, дає акціонерові «законне очікування», що нараховані дивіденди йому будуть виплачені. Невиплата дивідендів акціонерові прирівнюється до порушення права останнього на мирне володіння майном.

Висновок

АТ не оспорювало право власності фізособи на акції, проте і не включило його до переліку осіб, яким будуть виплачені дивіденди за 2017 та 2018 роки. Суд захистив законне право акціонера на отримання дивідендів.

Коментарі до матеріалу

Оформити передплату на розділ «Агро»

Найповніша бібліотека безпечних рішень з бухобліку, податків та права для с/г галузі

4680 грн. / рік

Купити

Кращі матеріали