Підписуйся на інформаційну страховку бухгалтера
Розділи:
Підрозділи:
Підрозділи:
Підрозділи:

Чи потрібно акціонеру підтверджувати право власності на акції для отримання дивідендів


Сторони спору

Позивач – акціонер (фізособа); відповідач – акціонерне товариство (далі – АТ).

Обставини справи

Загальними зборами акціонерів АТ було прийнято рішення про виплату дивідендів за результатами фінансово-господарської діяльності товариства за 2017 та 2018 роки. Проте позивач у встановлений строк не отримав дивіденди за цінними паперами, що належать йому. Тому він звернувся до суду з позовом про стягнення з АТ дивідендів за 2017 та 2018 роки.

Позиція сторін

Позивач (акціонер). Пояснював, що подавав до АТ письмову заяву з проханням перерахувати йому дивіденди. Проте заява була залишена без задоволення, що, на думку фізособи, є порушенням його прав як акціонера.

Відповідач (АТ). Невиплата дивідендів позивачеві за 2017 та 2018 роки не є провиною товариства. Адже право на отримання дивідендів виникає в акціонера тільки в тому випадку, якщо він включений до переліку осіб, які мають право на отримання дивідендів за зазначений період. Цей перелік складається наглядовою радою АТ.

На чиєму боці суд

Господарський суд задовольнив позовні вимоги акціонера, ухваливши стягнути з АТ фізособі належні дивіденди за 2017 та 2018 роки (рішення Господарського суду Харківської області від 03.02.20 р., ЄДРСР, реєстр. № 87422239).

Аргументи суду

  1. Згідно з ч. 1 ст. 6 Закону від 23.02.06 р. № 3480-IV акція – це іменний цінний папір, який засвідчує майнові права її власника (акціонера), що стосуються акціонерного товариства, включаючи право на отримання частини прибутку акціонерного товариства у вигляді дивідендів.
  2. Пунктом другим ч. 1 ст. 25 Закону від 17.09.08 р. № 514-VI установлено, що кожна проста акція АТ надає її власникові – акціонеру однакову сукупність прав, включаючи права на отримання дивідендів.
  3. Виходячи з вищезгаданих норм чинного законодавства, підставою для отримання акціонером майнових прав (у т. ч. права на отримання дивідендів) є придбання акцій товариства. У цій справі позивач є спадкоємцем простих іменних акцій АТ.
  4. У разі прийняття загальними зборами АТ рішення про виплату дивідендів у товариства виникає обов'язок виплатити акціонерові конкретну грошову суму.
  5. Саме АТ зобов'язане зробити дії, щоб установити осіб, яких слід включити до переліку акціонерів, що мають право на отримання дивідендів. Акціонер не зобов'язаний провадити активні дії для реалізації свого права на отримання дивідендів.
  6. Рішення про виплату дивідендів, прийняте загальними зборами АТ, дає акціонерові «законне очікування», що нараховані дивіденди йому будуть виплачені. Невиплата дивідендів акціонерові прирівнюється до порушення права останнього на мирне володіння майном.

Висновок

АТ не оспорювало право власності фізособи на акції, проте і не включило його до переліку осіб, яким будуть виплачені дивіденди за 2017 та 2018 роки. Суд захистив законне право акціонера на отримання дивідендів.

Коментарі до матеріалу
Швидка реєстрація
Будьте в курсі змін і актуальних тем, задавайте питання.
Популярне
03.04.2025
Посадова інструкція для голови фермерського господарства
У цьому матеріалі розглянемо, як правильно скласти посадову інструкцію для голови фермерського господарства (далі – ФГ). Зокрема, з’ясуємо, які розділи повинна мати інструкція та в якому випадку в неї слід вносити зміни. У цьому матеріалі розглянемо, як правильно скласти посадову інстру...
21.03.2025
Як ФГ визначити своїх кінцевих бенефіціарів
Юридичні особи (в т. ч. ФГ) повинні подавати інформацію про своїх кінцевих бенефіціарних власників (далі – КБВ) (або про їх відсутність). За несвоєчасне подання такої інформації передбачено штрафні санкції. Про порядок та строки такого інформування розповімо в цій статті. Юридичні особи (в т....
10.04.2025
Як прийняти нового члена до фермерського господарства
На законодавчому рівні правилам прийняття нового члена до фермерського господарства (далі – ФГ) приділено мало уваги. Водночас це одна з важливих дій, без яких не обходиться жодне ФГ. У цьому матеріалі розповімо, чим регулюється процедура прийняття нового члена до ФГ, з яких етапів вона склада...
Нове
24.04.2025
Як повідомити про зміну відомостей, що містяться в Єдиному реєстрі ліцензіатів та місць обігу пального
У статті розповімо, в яких випадках суб’єкту господарювання – зберігачу пального слід повідомляти про зміни у відомостях, що містяться в Єдиному реєстрі ліцензіатів та місць обігу пального. Заповнюємо заяву про отримання ліцензії на право зберігання пального З 08.04.2025 набула чинності ...
17.04.2025
Ліцензії на алкоголь, тютюн, пальне: хто має оновити інформацію до 01.07.2025?
У консультації ми розглянемо, хто та яким чином має подати до органу ліцензування оновлені дані, а також відповімо на ваші запитання. Правила ліцензування операцій з алкоголем, тютюном та пальним змінилися з 01.01.2025 – у зв’язку з уведенням у дію норм Закону від 18.06.2024 № 3817-IX &l...
11.04.2025
Як перетворити приватне підприємство на ТОВ у зв’язку зі скасуванням Господарського кодексу?
Діяльність приватних підприємств нині регулюється нормами Господарського кодексу (далі – ГК). Однак у серпні 2025 року ГК втратить свою силу. Тому вже зараз у власників багатьох приватних підприємств постають запитання, що буде з їхнім підприємством після втрати сили ГК, чи потрібно щось зміню...
Кращі матеріали