Підписуйся на інформаційну страховку бухгалтера
Розділи:
Підрозділи:
Підрозділи:
Підрозділи:

Чи можна взяти позику без зазначення в договорі строку повернення грошей?

Практична ситуація

Ми маємо намір укласти договір грошової позики, але з обережності не хочемо зазначати в ньому конкретний строк повернення грошей. Наразі ми не знаємо, коли саме зможемо повернути гроші. Кредитор не заперечує проти цього. Чи буде такий договір відповідати законодавству? І чим це може загрожувати сторонам?

Договір позики без зазначення строку повернення позики відповідатиме закону, але ризики все одно є. Пояснимо, чому та які саме.

Порядок укладення та виконання договору позики регламентуються § 1 гл. 71 Цивільного кодексу (далі – ЦК). Так, у ст. 1049 ЦК сказано, що позичальник зобов'язаний повернути позику (у нашому випадку – гроші) у строк і в порядку, які встановлені договором. А якщо договором строк повернення не встановлено або визначено моментом пред'явлення вимоги, тоді позика має бути повернена протягом 30 днів із дня пред'явлення кредитором вимоги про це (якщо інший строк не передбачено договором).

Як бачите, законодавча норма говорить про те, що в договорі може і не бути умови про строк повернення позики, але позика за таким договором усе одно підлягає поверненню.

Тобто договір без зазначення строку повернення буде цілком правомірним, і турбуватися з приводу визнання такого договору недійсним немає причин.

Проте відсутність у договорі строку повернення позики чревата іншими ризиками. Якщо строк повернення грошей у договорі не названо, то сума позики може трактуватися податківцями як безповоротна фінансова допомога. Перевіряючі міркують так: раз строку повернення немає – отже, немає й обов'язку повернути позику.

Таке тлумачення норми закону, хоча і є помилковим із правової точки зору, але на практиці може призвести до негативних податкових наслідків для суб'єкта господарювання.

Давайте звернемося до норм Податкового кодексу (далі – ПК), щоб пояснити цей момент і навести аргументи, які зможуть захистити підприємство-позичальника.

Згідно з пп. 14.1.257 ПК безповоротна фінансова допомога – це, зокрема:

  • сума коштів, передана платникові податків згідно з договорами дарування, іншими подібним договорами або без укладення таких договорів;
  • основна сума кредиту, надана платникові податків без установлення строків її повернення (за винятком кредитів, наданих під безстрокові облігації, і депозитів до запитання в банківських установах), а також сума процентів, нарахованих на таку основну суму, але не сплачених (списаних).

У першому випадку (коли йдеться про договори дарування) договір позики не є «іншим подібним договором». Адже дарування і позика – дві абсолютно різні операції, вони регламентуються різними законодавчими нормами: договір дарування – гл. 55 ЦК, а договір позики, як ми вже говорили, – § 1 гл. 71 ЦК. До того ж договір позики передбачає зобов'язання позичальника повернути суму позики, тобто його не можна назвати подібним до договору дарування.

Що стосується другого випадку, то тут ідеться про договори без установлення строків повернення. Проте є дуже важливий нюанс – ця норма стосується не договорів позики, а кредитних і депозитних договорів. Договір позики таким не є, тут теж абсолютно різні норми регулюють ці правовідносини (кредитний договір – § 2 гл. 71 ЦК, а депозитний договір – § 3 гл. 71 ЦК).

От і виходить, що визнавати суму позики за договором, у якому не зазначено строк повернення, у податківців немає законних підстав. Проте, беручи до уваги їх позицію із цього питання, ми все ж таки не рекомендуємо так ризикувати. Адже не виключено, що в разі виникнення спору з органом ДПС свою правоту вам доведеться відстоювати в суді.

Наша порада. За ситуації, якщо не відомо, коли позика буде погашена, ви можете вчинити так. Зазначте в договорі найбільш підходящий для сторін строк повернення позики з можливістю дострокового погашення позики. Якщо в зазначений строк позичальник не укладеться, тоді пізніше можна буде підписати додаткову угоду до договору, якою «відсунути» дату повернення позикової суми ще далі.

Коментарі до матеріалу
Швидка реєстрація
Будьте в курсі змін і актуальних тем, задавайте питання.
Популярне
18.07.2025
Тракторист-машиніст в сільському господарстві: як правильно прописати посаду?
У штатному розписі сільськогосподарського підприємства є посада «тракторист-машиніст». Відповідний запис зроблено у трудовій книжці працівника. Чи є правильною ця назва і чи матиме працівник право на пільгову пенсію? А як бути, якщо працівник, у трудовій книжці якого зроблено неточний з...
27.06.2025
Агропідприємство заправляє техніку підрядників: як уникнути акцизних ризиків
В даній консультації розглянемо, якими чином агропідприємтва можуть заправляти техніку підрядників,  щоб такі дії не визнали реалізацією пального. Досить часто для виконання тих або інших сільськогосподарських робіт агропідприємства вимушені залучати до роботи підрядників. Згідно із Цивільним к...
27.05.2025
На підприємстві змінився директор: 7 запитань із практики
У статті розглянуто питання, що виникають у підприємства у разі зміни директора. Запитання стосуються оформлення трудових відносин, реєстрації зміни директора в ЄДР, інформування податкового органу, контрагентів та оформлення електронного підпису. Акценти цієї статті: Чи потрібно реєструвати інфо...
Нове
25.07.2025
Судовий збір: у якому розмірі сплачувати в 2025 році?
У статті розглянуто, якими нормами законодавства регламентується сплата судового збору, а також у якому розмірі збір сплачується в 2025 році з огляду на останні законодавчі зміни.  Судовий збір сплачується в разі подання до суду позовних заяв, скарг, а також в інших випадках, передбачених закон...
16.07.2025
Знову подаємо статзвітність: яка відповідальність за її неподання?
У статті розглянуто, з якої дати відновився обов'язок суб'єктів господарювання подавати статистичну звітність та які заходи відповідальності можуть бути застосовані за її неподання. У липні 2025 року у законодавстві відбулися зміни щодо подання статистичної та фінансової звітності до органів статист...
30.06.2025
Проведення позапланової перевірки у зв’язку з вимогою платника податків про перегляд результатів перевірки
У статті розглянемо, коли орган ДПС зобов’язаний призначити позапланову перевірку на вимогу платника податків. Якщо платник податків не згоден із результатами перевірки через те, що податківці під час перевірки не дослідили всі наявні обставини, він має право подати скаргу про перегляд результ...
Кращі матеріали