Підписуйся на інформаційну страховку бухгалтера
Підписатися

Чи можна змінити узгоджену ціну товару через зміну валютного курсу?

27.12.2017 676 0 1


Покупець і постачальник уклали договір постачання, у якому зазначили, що оплата товару проводиться протягом 30 календарних днів із моменту постачання. Вартість товару визначена в еквіваленті іноземної валюти. Оплата в гривнях, але сума оплати розраховується виходячи з валютного курсу на момент постачання.
Постачальник відвантажив товар покупцеві, а покупець оплатив отриманий товар за курсом на момент відвантаження товару. Після цього постачання курс інвалюти зріс, унаслідок чого вартість товару в гривнях теж стала більшою. Тому постачальник вимагає змінити умови договору, що стосуються як уже оплаченого постачання товару, так і майбутніх постачань. Він хоче зазначити в договорі, що сума оплати в гривнях повинна розраховуватися виходячи з валютного курсу на момент оплати товару. Чи правомірна ця вимога постачальника?


Ні, неправомірно. Пояснимо чому.

Ціна поставленого і вже оплаченого товару не може бути змінена. Згідно із ч. 3 ст. 632 Цивільного кодексу (далі – ЦК) заборонено змінювати ціну договору після його виконання. А у нас товар був поставлений постачальником і оплачений покупцем, тобто в цій частині обидві сторони виконали свої зобов'язання за договором.

Що стосується майбутніх постачань, то зміна ціни товару, що поставляється, можлива, але тільки за угодою між постачальником і покупцем. Такий висновок випливає з вимог ЦК і Господарського кодексу (далі – ГК).

Договір постачання є одним із видів господарських договорів (ст. 509, 712 ЦК). Укладаючи господарський договір, його сторони зобов'язані узгоджувати ціну і строк дії договору (ч. 3 ст. 180 ГК). У цьому випадку постачальник і покупець, укладаючи договір постачання, узгоджували таку істотну умову договору, як ціна товару, що поставляється.

Можливість унесення змін до договору передбачена ст. 651 ЦК. Зокрема, зміни до договору можуть бути внесені за угодою сторін, якщо інше не передбачене договором або законом.

Іншими словами, для внесення змін до договору необхідне бажання обох сторін договору, а не тільки постачальника. І покупець не зобов'язаний погоджуватися міняти вже узгоджену вартість отриманого товару. Той факт, що сума в гривнях, отримана за поставлений товар, перестала влаштовувати постачальника через зростання валютного курсу, не є підставою для зміни умов договору.

Коментарі до матеріалу

Оформити передплату на розділ «Агро»

Найповніша бібліотека безпечних рішень з бухобліку, податків та права для с/г галузі

4680 грн. / рік

Купити

Кращі матеріали