Підписуйся на інформаційну страховку бухгалтера
Розділи:
Підрозділи:
Підрозділи:
Підрозділи:

Шахрайство в компанії: що потрібно знати бізнесу

09.04.2019

Шановні читачі! Ми починаємо серію публікацій на тему корпоративного шахрайства в компанії. Такого роду шахрайство завдає істотної шкоди бюджету та іміджу компанії, аж до банкрутства. І скільки сил згодом доводиться витрачати, щоб повернути колишній стан, відносини з контрагентами і т. д. Саме тому варто вивчити проблему та використовувати можливі методи запобігання корпоративного шахрайства.


Акценти цієї статті:

  • поняття корпоративного шахрайства;
  • портрет середньостатистичного шахрая в компанії;
  • поради щодо захисту бізнесу від шахрайства.

ЧАСТИНА ПЕРША

Корпоративне шахрайство – одна з актуальних проблем сучасності. За статистикою, 5 % прибутку світові компанії втрачають щорічно через несумлінні дії своїх співробітників. В Україні цей показник ще більший – у різних випадках він досягає 10–15 %. Ідеться тільки про ті втрати, які оприлюднені компаніями. А скільки з них не піддається розголосу? Сказати важко, але цифри навряд чи маленькі.

Виходячи з такої актуальності теми, ми підготували консультацію у форматі «запитання-відповідь», у якій розповімо про ключові аспекти корпоративного шахрайства та боротьби з ним.

Що таке корпоративне шахрайство?

Це поняття має два тлумачення: вузьке та широке. У вузькому розумінні корпоративне шахрайство – це будь-які дії персоналу, які тим або іншим способом (найчастіше – шляхом злодійства) наносять як фінансову, так і нефінансову втрату компанії. У широкому розумінні це дії будь-яких третіх осіб, не тільки персоналу, що наносять втрату господарської діяльності компанії.

Питання шахрайства особливо гостро стоїть у країнах із перехідними економіками, до яких у тому числі відноситься й Україна.

Чому корпоративне шахрайство взагалі можливе? Здавалося б, XXI століття…

Тут відповісти можна по-різному. Найбільш короткий варіант відповіді, на наш погляд, такий: шахраями стають, тому що можуть украсти з бюджету сотню-другу мільйонів і не попастися начальнику. Із цієї точки зору шахрайство в цілому і корпоративне зокрема можна охарактеризувати як частину людської природи. Поки існує людина, буде існувати й шахрайство.

Але є й інші фактори, що провокують або, точніше, підсилюють тенденції до розкрадання корпоративних коштів. До них відносяться, наприклад, високий рівень корупції та недосконалість судової системи. Україні притаманне і те, і інше, тому й рівень корпоративного шахрайства в нас високий.

Хто в компаніях краде найчастіше?

Найчастіше в корпоративному шахрайстві викривають міноритарних партнерів, партнерів по бізнесу, а також представників топ-менеджменту компаній.

Згідно з дослідженням ACFE, проведеним у 2018 році, портрет середньостатистичного шахрая має такий вигляд:

  • чоловік віком 34–48 років, обіймає одну із ключових посад у структурі компанії.

Це найчастіше гарний і старанний співробітник, із вищою освітою й нерідко – зі ступенем МВА. При цьому він досить довго працює в компанії (не менше 5 років), завдяки чому добре орієнтується в корпоративній структурі і знає всі уразливості компанії. Що показово, шахраєм може стати як людина, яка має велику родину (а значить, і великі потреби), так і людина, яка зовсім не має дітей і широкого кола родичів.

Які наслідки шахрайства?

Можна виділити два види наслідків. Очевидні наслідки – це, звичайно, втрата фінансових коштів та інших активів (нерухомості, часток в інших бізнесах і т. д.).

До неочевидних наслідків відносять репутаційні ризики, що може виражатися у втраті довіри клієнтів, партнерів по бізнесу, що, у свою чергу, веде до зриву контрактів і втрати частини прибутку.

Як захистити бізнес від корпоративного шахрайства?

На жаль, повністю – ніяк. Завжди є ймовірність того, що хтось знайде уразливість у вашій компанії і скористається нею у своїх цілях. Але ризики шахрайства можна мінімізувати. Для цього потрібно:

  • впроваджувати та розвивати систему внутрішніх контролів, яка буде чітко відслідковувати дії співробітників і переміщення фінансових коштів;
  • автоматизувати процеси всередині компанії, включаючи фінансові (у першу чергу виключити готівкові платежі). Чим менше людей мають доступ до активів, тим краще;
  • проводити процедуру форензик (розробка комплексу заходів системи контролю) хоча б раз на рік;
  • пам'ятати про мотиваційну політику та належний рівень зарплати для співробітників (низькі зарплати – також одна з можливих причин шахрайства).

Які ключові ризики провокують шахрайство в 2019 році?

До них можна віднести:

  • відсутність систем внутрішніх контролів;
  • самоусунення власника від прямого управління компанією;
  • відсутність метрик (критеріїв) виміру ефективності бізнесу;
  • особисте небажання власника впроваджувати заходи протидії шахрайству;
  • акцент на готівку при проведенні фінансових транзакцій.

Висновки

Шахрайство – постійна загроза для будь-якого бізнесу. Вона не піддається прогнозуванню та невикорінна повністю. На щастя, є інструменти, що дозволяють звести до мінімуму подібні ризики. Ідеться про процедуру форензик і розвитку системи внутрішніх контролів. Але пам’ятайте: їх ефективність прямо залежить від бажання та зацікавленості власника в боротьбі із шахрайством.

Коментарі до матеріалу
Швидка реєстрація
Будьте в курсі змін і актуальних тем, задавайте питання.
Популярне
03.04.2025
Посадова інструкція для голови фермерського господарства
У цьому матеріалі розглянемо, як правильно скласти посадову інструкцію для голови фермерського господарства (далі – ФГ). Зокрема, з’ясуємо, які розділи повинна мати інструкція та в якому випадку в неї слід вносити зміни. У цьому матеріалі розглянемо, як правильно скласти посадову інстру...
21.03.2025
Як ФГ визначити своїх кінцевих бенефіціарів
Юридичні особи (в т. ч. ФГ) повинні подавати інформацію про своїх кінцевих бенефіціарних власників (далі – КБВ) (або про їх відсутність). За несвоєчасне подання такої інформації передбачено штрафні санкції. Про порядок та строки такого інформування розповімо в цій статті. Юридичні особи (в т....
10.04.2025
Як прийняти нового члена до фермерського господарства
На законодавчому рівні правилам прийняття нового члена до фермерського господарства (далі – ФГ) приділено мало уваги. Водночас це одна з важливих дій, без яких не обходиться жодне ФГ. У цьому матеріалі розповімо, чим регулюється процедура прийняття нового члена до ФГ, з яких етапів вона склада...
Нове
26.05.2025
Договір зберігання: ситуації із практики
У статті юриста розглянуто декілька складних практичних ситуацій, які стосуються умов договору зберігання, а також надано поради щодо виходу з таких ситуацій. У консультації розглянемо різні ситуації, пов’язані із застосуванням договорів зберігання у господарській практиці. Відповімо на запита...
19.05.2025
Банківська таємниця: чи мають доступ податківці?
У статті розглянуто сутність банківської таємниці, проаналізовано тенденції та законодавчі ініціативи щодо розширення доступу до неї та спростовано деякі міфи щодо її розкриття на запит ДПС. Уже не секрет, що ДПС на постійній основі ідентифікує громадян та платників податків, які здійснюють продаж т...
14.05.2025
Строки внесення чергового платежу за ліцензії на зберігання пального, роздрібну торгівлю алкоголем і тютюном
У статті розглянемо, в якому порядку та коли суб’єкт господарювання має вносити черговий платіж за ліцензію на зберігання пального та роздрібну торгівлю алкоголем і тютюном. Після отримання ліцензії на зберігання пального та роздрібний продаж алкогольних напоїв і тютюнових виробів (далі &ndash...
Кращі матеріали