Підписуйся на інформаційну страховку бухгалтера
Розділи:
Підрозділи:
Підрозділи:
Підрозділи:

Хто має право видавати наказ про проведення позапланової перевірки

Сторони спору

Позивач – ТОВ; відповідач – орган ДФС.

Обставини справи

22.05.19 р. органом ДФС був виданий наказ про проведення документальної позапланової перевірки ТОВ на предмет правильності нарахування та сплати ПДВ і податку на прибуток за 2017 рік за взаєморозрахунками з іншим ТОВ. Згідно із цим наказом документальна позапланова перевірка призначена у зв'язку з проведенням службового розслідування стосовно посадових осіб ГУ ДФС, які здійснювали перевірку ТОВ на підставі наказів ГУ ДФС від 02.04.19 р. і від 03.05.19 р. Начальникові ГУ ДФС доручено забезпечити проведення цієї перевірки.

На підставі наказу ДФС України від 22.05.19 р. начальником ГУ ДФС видано наказ від 23.05.19 р. «Про проведення позапланової виїзної документальної перевірки ТОВ». Проте ТОВ звернулося до суду з вимогою визнати незаконним і скасувати цей наказ. Суд першої інстанції задовольнив вимоги позивача, тоді відповідач – орган ДФС звернувся до апеляційного суду.

Позиції сторін

Відповідач (орган ДФС). Спірний наказ від 23.05.19 р. був виданий правомірно на підставі пп. 78.1.12 Податкового кодексу (далі – ПК). Тому відповідач просить скасувати рішення суду першої інстанції та прийняти нове судове рішення про відмову в позові ТОВ.

На чиєму боці суд

Суд відмовив органу ДФС у задоволенні скарги – рішення суду першої інстанції залишене в силі без змін (Постанова Восьмого апеляційного адміністративного суду України від 06.11.19 р., ЄДРСР, реєстр. № 85645164).

Аргументи суду

1. Згідно з п. 78.4 ПК про проведення документальної позапланової перевірки керівник (його заступник або уповноважена особа) контролюючого органу приймає рішення, яке оформляється наказом. Проведення документальної позапланової перевірки можливе тільки за умови дотримання вимог ст. 42 ПК. А саме: якщо платник податків був повідомлений про призначення такої перевірки заздалегідь і до її початку йому була вручена копія наказу про проведення у нього документальної позапланової перевірки.

2. Зі змісту пп. 78.1.12 ПК випливає висновок, що документальна позапланова виїзна перевірка призначається тільки за наявності таких взаємопов'язаних обставин:

а) контролюючий орган вищого рівня – у порядку контролю за діями або бездіяльністю посадових осіб контролюючого органу нижчого рівня – виявив факт невідповідності висновків акта перевірки вимогам законодавства або факт неповного з'ясування питань, які слід було з'ясувати під час перевірки для винесення об'єктивного висновку;

б) стосовно посадових осіб контролюючого органу нижчого рівня, які проводили перевірку платника податків, розпочато службове розслідування або вони повідомлені про підозру в скоєнні кримінального злочину.

3. Наказ про проведення документальної позапланової перевірки за вищезгаданими підставами приймається виключно ДФС України як контролюючим органом вищого рівня в порядку контролю за діями посадових осіб контролюючого органу нижчого рівня. При цьому пп. 78.1.12 ПК не передбачає видання будь-якого додаткового наказу контролюючим органом нижчого рівня.

4. Наказ ДФС від 22.05.19 р. є самостійною підставою для проведення перевірки і не містить формулювання про зобов'язання іншого податкового органу провести перевірку або видати наказ про призначення перевірки.

5. Позапланова перевірка позивача пов'язана з проведенням службового розслідування стосовно посадових осіб ГУ ДФС. Відповідач, видаючи оспорюваний наказ від 23.05.19 р., фактично узяв на себе повноваження контролюючого органу вищого рівня ДФС.

6. У наказі ДФС від 22.05.19 р. зазначено обов'язок начальника ГУ ДФС забезпечити проведення перевірки, але це не вважається обов'язком щодо видання будь-якого додаткового наказу контролюючим органом нижчого рівня.

Висновок

Позапланова перевірка платника податків, що призначається у зв'язку зі службовим розслідуванням стосовно осіб контролюючого органу нижчого рівня, які проводили перевірку цього платника податків, може бути призначена виключно на підставі наказу ДФС України. При цьому видання додаткового наказу органом ДФС нижчого рівня не вимагається.

Коментарі до матеріалу
Популярне
27.06.2025
Тракторист-машиніст в сільському господарстві: як правильно прописати посаду?
У штатному розписі сільськогосподарського підприємства є посада «тракторист-машиніст». Відповідний запис зроблено у трудовій книжці працівника. Чи є правильною ця назва і чи матиме працівник право на пільгову пенсію? А як бути, якщо працівник, у трудовій книжці якого зроблено неточний з...
03.04.2025
Посадова інструкція для голови фермерського господарства
У цьому матеріалі розглянемо, як правильно скласти посадову інструкцію для голови фермерського господарства (далі – ФГ). Зокрема, з’ясуємо, які розділи повинна мати інструкція та в якому випадку в неї слід вносити зміни. У цьому матеріалі розглянемо, як правильно скласти посадову інстру...
27.06.2025
Агропідприємство заправляє техніку підрядників: як уникнути акцизних ризиків
В даній консультації розглянемо, якими чином агропідприємтва можуть заправляти техніку підрядників,  щоб такі дії не визнали реалізацією пального. Досить часто для виконання тих або інших сільськогосподарських робіт агропідприємства вимушені залучати до роботи підрядників. Згідно із Цивільним к...
Нове
30.06.2025
Проведення позапланової перевірки у зв’язку з вимогою платника податків про перегляд результатів перевірки
У статті розглянемо, коли орган ДПС зобов’язаний призначити позапланову перевірку на вимогу платника податків. Якщо платник податків не згоден із результатами перевірки через те, що податківці під час перевірки не дослідили всі наявні обставини, він має право подати скаргу про перегляд результ...
25.06.2025
Оплату за внутрішнім договором отримано в інвалюті: яка відповідальність загрожує підприємству?
У статті розглянуто, чи можуть платежі за внутрішнім договором здійснюватися в іноземній валюті та чи є відповідальність за такі розрахунки. Підприємство виконує будівельні роботи за договором підряду. Договір укладено з резидентом України – фізособою, будівельні роботи провадяться на територі...
11.06.2025
Адміністративний арешт майна платника податків: підстави та порядок накладення
У статті розглянемо, в яких випадках органи ДПС можуть накласти адміністративний арешт на платника податків. Адміністративний арешт майна платника податків є винятковим інструментом забезпечення виконання податкових зобов’язань цим платником. Застосувати арешт можна лише за наявності передбаче...
Кращі матеріали