Підписуйся на інформаційну страховку бухгалтера
Розділи:
Підрозділи:
Підрозділи:
Підрозділи:

Як закрити підприємство, якщо документи загублено?

07.05.2018

Підприємство (ТОВ) до 2015 року знаходилося в м. Донецьку. У 2015 році підприємство перереєструвалося в м. Києві. Первинні документи підприємства за 2014 рік втрачено у зв'язку з веденням у Донецьку бойових дій, відновити ці документи неможливо. Зараз засновники підприємства прийняли рішення щодо його ліквідації. Чи можна закрити це підприємство, якщо документи тривалого зберігання (які стосуються зарплати працівників) так і не відновлено? Чи не буде це перешкодою при ліквідації підприємства?


Підприємство закрити можна, але для цього знадобиться сертифікат Торгово-промислової палати (далі – ТПП), що підтверджує настання обставин непереборної сили (форс-мажору) на території, де знаходилося підприємство. У даному випадку це проведення антитерористичної операції (далі – АТО).

Пояснимо докладніше, як треба діяти, щоб у підприємства не виникло проблем.

Насамперед треба дотриматися процедури «самоліквідації» юрособи. Спочатку засновники підприємства приймають рішення щодо ліквідації госптовариства й оформляють його протоколом зборів учасників ТОВ. У протоколі слід відобразити необхідну інформацію, а саме:

  • указати причини закриття підприємства;
  • призначити ліквідаційну комісію (ліквідатора);
  • зафіксувати строки для пред'явлення претензій кредиторів (не менше 2 місяців і не більше 6 місяців із дня публічного повідомлення про рішення щодо припинення юрособи, що закріплене в ч. 5 ст. 105 Цивільного кодексу, далі – ЦК).

Підписи засновників на протоколі засвідчуються нотаріально!

Підписаний протокол подається суб'єкту держреєстрації – для внесення запису про прийняття рішення про припинення юрособи до Єдиного державного реєстру юридичних осіб, фізичних осіб – підприємців і громадських формувань (далі – ЄДР).

Порядок ліквідації юрособи регламентується ст. 111 ЦК. Так, із моменту внесення запису про прийняття рішення до ЄДР ліквідаційна комісія (ліквідатор) зобов'язана вжити всіх необхідних заходів щодо стягнення заборгованостей і письмово повідомити боржників про ліквідацію підприємства, а також заявити вимоги та позови про стягнення заборгованостей (ч. 1 ст. 111 ЦК).

Потім іде процес проходження перевірок у ДФС, Пенсійному фонді, органах соціального страхування, формується остаточний ліквідаційний баланс, а до архіву передаються документи підприємства, які підлягають тривалому зберіганню.

На етапі проходження перевірок у контролюючих органів можуть виникати запитання через відсутність у підприємства первинних документів. У даному випадку потрібно посилатися на п. 38.11 підрозд. 10 розд. ХХ «Перехідні положення» Податкового кодексу. Там сказано, що контролюючий орган не перевіряє періоди, за які втрачені документи у зв'язку з проведенням АТО.

Важливо пам’ятати! У випадку втрати документів платник податків повинен подати до органів ДФС повідомлення про втрату первинних документів у довільній формі за підписом головного бухгалтера та керівника. У повідомленні потрібно вказати обставини втрати документів, коли та за який період вони втрачені, і навести загальний перелік таких документів.

Коли всі етапи пройдено, можна зареєструвати в ЄДР факт припинення юрособи за рішенням власника. Для цього суб'єкту держреєстрації подаються (ч. 12 ст. 17 Закону від 15.05.03 р. № 755-IV):

Справи передаються до архіву на підставі Правил, затверджених наказом Мін’юсту від 18.06.15 р. № 1000/5 (розд. ХIV) (далі – Правила № 1000/5). При цьому оформляється акт приймання-передачі документів (додаток 49 до Правил № 1000/5).

На жаль, у Правилах № 1000/5 нічого не сказано про випадки, коли документи втрачено у зв'язку із проведенням АТО. Однак в інших нормативних документах ці моменти прописано. Так, для посвідчення форс-мажорних обставин слід керуватися Законом від 02.09.14 р. № 1669-VII «Про тимчасові заходи на період проведення антитерористичної операції» (далі – Закон № 1669). Згідно зі ст. 10 Закону № 1669 єдиним належним і достатнім документом, що підтверджує настання обставин непереборної сили (форс-мажору) на території проведення АТО, є сертифікат ТПП. Повноваження ТПП щодо посвідчення форс-мажорних обставин закріплено в ст. 14 Закону від 02.12.97 р. № 671/97-ВР «Про торгово-промислові палати в Україні», а процедуру видачі сертифікатів передбачено в ст. 141 цього Закону.

Таким чином, при передачі документів до архіву відсутність документів тривалого зберігання підприємству слід підтвердити сертифікатом ТПП.

А заборони на закриття підприємства, яке втратило документи у зв'язку із проведенням АТО, у законодавстві немає.

Коментарі до матеріалу
Швидка реєстрація
Будьте в курсі змін і актуальних тем, задавайте питання.
Популярне
03.04.2025
Посадова інструкція для голови фермерського господарства
У цьому матеріалі розглянемо, як правильно скласти посадову інструкцію для голови фермерського господарства (далі – ФГ). Зокрема, з’ясуємо, які розділи повинна мати інструкція та в якому випадку в неї слід вносити зміни. У цьому матеріалі розглянемо, як правильно скласти посадову інстру...
06.02.2025
Плата за землю: звітуємо за 2025 рік
Плата за землю складається із земельного податку та орендної плати за землі державної та комунальної власності (далі – орендна плата). Тобто, якщо у власності суб’єкта господарювання є земельні ділянки або він орендує землі державної чи комунальної власності, йому потрібно звітувати за т...
21.03.2025
Як ФГ визначити своїх кінцевих бенефіціарів
Юридичні особи (в т. ч. ФГ) повинні подавати інформацію про своїх кінцевих бенефіціарних власників (далі – КБВ) (або про їх відсутність). За несвоєчасне подання такої інформації передбачено штрафні санкції. Про порядок та строки такого інформування розповімо в цій статті. Юридичні особи (в т....
Нове
24.04.2025
Як повідомити про зміну відомостей, що містяться в Єдиному реєстрі ліцензіатів та місць обігу пального
З 08.04.2025 набула чинності постанова КМУ від 04.04.2025 № 374, якою затверджено, зокрема, Порядок ведення Єдиного реєстру ліцензіатів та місць обігу пального, Порядок заповнення заяв щодо ліцензії на право зберігання пального та форму витягу з Реєстру . У статті розповімо, в яких випадках суб...
17.04.2025
Ліцензії на алкоголь, тютюн, пальне: хто має оновити інформацію до 01.07.2025?
Особи, які мають ліцензії, до 01.07.2025 мають подати органу ліцензування оновлені відомості. Розглянемо, хто та яким чином має їх подати у зв'язку із змінами правил ліцензування операцій з алкоголем, тютюном та пальним з 01.01.2025 – у зв’язку з уведенням у дію норм Закону від 18.0...
11.04.2025
Як перетворити приватне підприємство на ТОВ у зв’язку зі скасуванням Господарського кодексу?
Діяльність приватних підприємств нині регулюється нормами Господарського кодексу (далі – ГК). Однак у серпні 2025 року ГК втратить свою силу. Тому вже зараз у власників багатьох приватних підприємств постають запитання, що буде з їхнім підприємством після втрати сили ГК, чи потрібно щось зміню...
Кращі матеріали