Формування статутного капіталу ТОВ: правові нюанси
У консультації розглянемо питання, що стосуються порядку формування статутного капіталу (далі – СК) у ТОВ, і розповімо, які нововведення в цій сфері відбулися у зв’язку з набуттям чинності Закону № 2275.
Розмір СК
Нормою ст. 12 Закону № 2275 передбачено, що розмір:
- СК товариства складається з номінальної вартості часток його учасників, вираженої в національній валюті;
- частки учасника товариства можуть додатково визначатися у відсотках. При цьому розмір частки у відсотках повинен відповідати співвідношенню номінальної вартості частки та СК.
Розглянемо цю вимогу на прикладі. Припустимо, що розмір СК становить 20 000 грн. Номінальна вартість частки одного з учасників – 5 000 грн. Це значить, що його частка становить 25 %.
Звертаємо увагу! Учасники ТОВ самі вирішують, яким повинен бути розмір СК. На сьогодні законодавством не встановлено ні максимального, ні мінімального розміру СК для ТОВ. |
Строки формування СК
Учасники ТОВ зобов’язані передати свої внески до СК протягом 6 місяців із дати держреєстрації товариства (ст. 14 Закону № 2275). Правда, цією самою статтею закону передбачено, що статутом може бути передбачений інший строк здійснення внесків до СК.
Водночас при встановленні в статуті ТОВ іншого строку для внесків до СК слід урахувати, що відповідні положення із цього питання можуть бути включені до статуту, змінені або виключені з нього тільки за рішенням учасників ТОВ, за яке вони проголосували одноголосно (ч. 1 ст. 14 Закону № 2275). Тобто, якщо ви хочете змінити законодавчий строк передачі внесків до СК (збільшити або скоротити його), потрібно, щоб усі учасники ТОВ були присутні на зборах і проголосували за цю пропозицію. Тільки в цьому випадку ви зможете закріпити новий строк у статуті.
Для довідки. До набуття чинності Закону № 2275 строки формування СК були іншими: учасники ТОВ були зобов’язані здійснити свої внески до закінчення першого року з моменту держреєстрації товариства. При цьому можливості змінити цей строк статутом законодавство не надавало. |
Де та як повинні бути закріплені питання формування СК
Сьогодні розмір СК можна не вказувати в статуті ТОВ. Справа в тому, що перелік відомостей, які повинен містити статут, наведено в ч. 5 ст. 11 Закону № 2275. У цьому переліку відомостей про розмір СК немає. Але за бажанням учасників ТОВ цю інформацію можна відобразити в статуті.
Однак, якщо ви приймете рішення не включати до статуту відомості про розмір СК, це зовсім не означає, що вони будуть секретними. Так, відомості про розмір і склад СК будуть міститься:
- у Єдиному державному реєстрі юридичних осіб, фізичних осіб – підприємців і громадських формувань (далі – ЄДР) (п. 15 ч. 2 ст. 9 Закону № 755). Згідно з даною нормою в ЄДР міститься інформація про розмір СК і розмір частки кожного з учасників юрособи. Зазначимо, що дані ЄДР є загальнодоступними і хто завгодно може дізнатися про розмір СК вашого ТОВ. Безплатний доступ до цієї інформації є на сайті Мін’юсту;
- у корпоративному договорі. Назва «Корпоративний договір» – нове для ТОВ, хоч аналог цього договору добре відомий учасникам ТОВ. Так, у Законі № 1576 такий документ називався «Договір про реалізацію прав учасників (засновників)». По суті, це те саме, тільки змінилася назва. Про корпоративний договір ідеться в ст. 7 Закону № 2275. Це договір, за яким учасники зобов’язуються реалізовувати свої права та повноваження певним чином або втримуватися від їхньої реалізації. Договір є безоплатним й укладається в письмовій формі. У корпоративному договорі відображають усі важливі для учасників ТОВ питання, що стосуються їх прав та обов’язків. Зазначимо, що в Законі № 2275 немає прямих вказівок на те, що корпоративний договір повинен містити відомості про розмір і склад СК. Однак, на нашу думку, це саме той документ, у якому варто прописати всі питання, пов’язані із СК (розмір, склад, розмір часток кожного з учасників і види їх внесків, а також можливість збільшення або зменшення СК);
- у рішеннях учасників ТОВ. Такі рішення приймаються на загальних зборах учасників ТОВ і фіксуються в протоколі загальних зборів. На підставі саме цього документа вносяться відомості до ЄДР, у тому числі про СК.
Яке майно може бути внеском до СК
Згідно з вимогами ст. 13 Закону № 2275 внеском до СК ТОВ можуть виступати:
- гроші;
- цінні папери;
- інше майно, якщо інше не встановлено законом.
На відміну від норм Закону № 1576, що діяли раніше, ви не знайдете в переліку, наведеному в ст. 13 Закону № 2275, майнових та інших відчужуваних прав. Але це зовсім не означає, що СК не може бути сформований за рахунок майнових прав. Пояснюється це просто: згідно зі ст. 190 ЦК майном є не тільки речі, але й майнові права.
Водночас при формуванні СК слід пам’ятати про заборони, установлені для деяких видів майна. Так, відповідно до ст. 86 ГК не можна формувати СК госптовариства за рахунок:
- бюджетних коштів;
- майна державних (комунальних) підприємств, яке згідно із законом або рішенням органу місцевого самоврядування не підлягає приватизації;
- майна, яке перебуває в оперативному управлінні бюджетних організацій.
Також заборони можуть бути встановлені окремими спеціальними законами. Наприклад, не можуть бути внеском до СК:
- право користування земельною ділянкою державної та комунальної власності (ст. 1021 ЗК);
- векселі (ст. 12 Закону № 2374).
Також є декілька заборон, що стосуються формування СК. Так, товариство не має права надавати учаснику (ст. 13 Закону № 2275):
- позику для сплати його внеску;
- поруку за позиками і кредитами, виданими третьою особою для сплати внеску до СК.
А от заборони на проведення зарахуванням зустрічних однорідних вимог за внесками до СК тепер немає, тому що ст. 144 ЦК, яка встановлювала таку заборону, виключено з кодексу. Тобто, якщо, наприклад, в учасника ТОВ є заборгованість за внесками до СК і одночасно є заборгованість ТОВ перед цим учасником за договором позики, причому ці заборгованості однорідні (наприклад, грошові), то їх можна зарахувати.
Оцінка майнових внесків
При створенні ТОВ його засновники визначають, як буде проводитися оцінка внесків у негрошовій формі. Вони можуть приймати рішення щодо того, що:
- для проведення такої оцінки буде залучатися професійний оцінювач. Але цей спосіб оцінки є необов’язковим для ТОВ, у яких немає частки державної або комунальної власності. До того ж він пов’язаний із додатковими витратами;
- учасники самостійно оцінюють внесене майно або майнові права.
Зверніть увагу на важливе нововведення: тепер оцінка внеску в негрошовій формі (майном, майновими правами) повинна бути затверджена одностайним рішенням загальних зборів учасників, у якому взяли участь усі учасники ТОВ (ч. 3 ст. 13 Закону № 2275). |
Зазначимо, що й раніше учасники самі визначали, як оцінити майновий внесок, от тільки одностайності не було потрібно.
Така оцінка закріплюється в рішенні учасників про створення товариства, яке оформляється протоколом загальних зборів учасників ТОВ.
Таким чином, учасники можуть самі оцінити майновий внесок або при бажанні залучити професійного оцінювача. У будь-якому разі ця оцінка повинна бути одностайно схвалена всіма учасниками товариства.
Відповідальність за нездійснення внеску
Як було зазначено, учасник повинен передати внесок протягом 6 місяців із моменту створення ТОВ або в інший строк, установлений статутом.
Але якщо учасник ТОВ не виконав свої зобов’язання, то виконавчий орган товариства повинен направити йому письмове попередження про прострочення (ст. 15 Закону № 2275). У попередженні слід указати додатковий строк погашення заборгованості. Яким повинен бути цей строк – вирішує виконавчий орган товариства. Додатковий строк може бути передбачений статутом. У будь-якому разі він не може перевищувати 30 днів.
Якщо ж учасник не розрахується і протягом цього додаткового строку, то загальні збори учасників ТОВ мають право прийняти одне з таких рішень:
- про виключення з товариства учасника, який має заборгованість за внеском;
- зменшення СК на розмір неоплаченої частини частки учасника;
- про перерозподіл неоплаченої частки (частини частки) між іншими учасниками товариства без зміни розміру СК і погашенні такої заборгованості цими учасниками;
- ліквідацію товариства.
Висновки
- У статуті ТОВ тепер не обов’язково вказувати розмір СК, але при бажанні це можна зробити.
- Строк здійснення внесків до СК при створенні ТОВ становить 6 місяців із дати держреєстрації товариства. Учасники можуть змінити цей строк, але за таке рішення вони повинні проголосувати одноголосно.
- Розмір СК ТОВ установлюється за рішенням його учасників.
- Оцінка майнових внесків до СК повинна бути затверджена одностайним рішенням учасників ТОВ.
- Зарахування вимог до учасника за внесками до СК і зустрічною заборгованістю товариства перед учасником тепер не заборонено.
Коментарі до матеріалу