У консультації розглянемо питання, що стосуються порядку формування статутного капіталу (далі – СК) у ТОВ, і розповімо, які нововведення в цій сфері відбулися у зв’язку з набуттям чинності Закону № 2275.
Нормою ст. 12 Закону № 2275 передбачено, що розмір:
Розглянемо цю вимогу на прикладі. Припустимо, що розмір СК становить 20 000 грн. Номінальна вартість частки одного з учасників – 5 000 грн. Це значить, що його частка становить 25 %.
Звертаємо увагу! Учасники ТОВ самі вирішують, яким повинен бути розмір СК. На сьогодні законодавством не встановлено ні максимального, ні мінімального розміру СК для ТОВ. |
Учасники ТОВ зобов’язані передати свої внески до СК протягом 6 місяців із дати держреєстрації товариства (ст. 14 Закону № 2275). Правда, цією самою статтею закону передбачено, що статутом може бути передбачений інший строк здійснення внесків до СК.
Водночас при встановленні в статуті ТОВ іншого строку для внесків до СК слід урахувати, що відповідні положення із цього питання можуть бути включені до статуту, змінені або виключені з нього тільки за рішенням учасників ТОВ, за яке вони проголосували одноголосно (ч. 1 ст. 14 Закону № 2275). Тобто, якщо ви хочете змінити законодавчий строк передачі внесків до СК (збільшити або скоротити його), потрібно, щоб усі учасники ТОВ були присутні на зборах і проголосували за цю пропозицію. Тільки в цьому випадку ви зможете закріпити новий строк у статуті.
Для довідки. До набуття чинності Закону № 2275 строки формування СК були іншими: учасники ТОВ були зобов’язані здійснити свої внески до закінчення першого року з моменту держреєстрації товариства. При цьому можливості змінити цей строк статутом законодавство не надавало. |
Сьогодні розмір СК можна не вказувати в статуті ТОВ. Справа в тому, що перелік відомостей, які повинен містити статут, наведено в ч. 5 ст. 11 Закону № 2275. У цьому переліку відомостей про розмір СК немає. Але за бажанням учасників ТОВ цю інформацію можна відобразити в статуті.
Однак, якщо ви приймете рішення не включати до статуту відомості про розмір СК, це зовсім не означає, що вони будуть секретними. Так, відомості про розмір і склад СК будуть міститься:
Згідно з вимогами ст. 13 Закону № 2275 внеском до СК ТОВ можуть виступати:
На відміну від норм Закону № 1576, що діяли раніше, ви не знайдете в переліку, наведеному в ст. 13 Закону № 2275, майнових та інших відчужуваних прав. Але це зовсім не означає, що СК не може бути сформований за рахунок майнових прав. Пояснюється це просто: згідно зі ст. 190 ЦК майном є не тільки речі, але й майнові права.
Водночас при формуванні СК слід пам’ятати про заборони, установлені для деяких видів майна. Так, відповідно до ст. 86 ГК не можна формувати СК госптовариства за рахунок:
Також заборони можуть бути встановлені окремими спеціальними законами. Наприклад, не можуть бути внеском до СК:
Також є декілька заборон, що стосуються формування СК. Так, товариство не має права надавати учаснику (ст. 13 Закону № 2275):
А от заборони на проведення зарахуванням зустрічних однорідних вимог за внесками до СК тепер немає, тому що ст. 144 ЦК, яка встановлювала таку заборону, виключено з кодексу. Тобто, якщо, наприклад, в учасника ТОВ є заборгованість за внесками до СК і одночасно є заборгованість ТОВ перед цим учасником за договором позики, причому ці заборгованості однорідні (наприклад, грошові), то їх можна зарахувати.
При створенні ТОВ його засновники визначають, як буде проводитися оцінка внесків у негрошовій формі. Вони можуть приймати рішення щодо того, що:
Зверніть увагу на важливе нововведення: тепер оцінка внеску в негрошовій формі (майном, майновими правами) повинна бути затверджена одностайним рішенням загальних зборів учасників, у якому взяли участь усі учасники ТОВ (ч. 3 ст. 13 Закону № 2275). |
Зазначимо, що й раніше учасники самі визначали, як оцінити майновий внесок, от тільки одностайності не було потрібно.
Така оцінка закріплюється в рішенні учасників про створення товариства, яке оформляється протоколом загальних зборів учасників ТОВ.
Таким чином, учасники можуть самі оцінити майновий внесок або при бажанні залучити професійного оцінювача. У будь-якому разі ця оцінка повинна бути одностайно схвалена всіма учасниками товариства.
Як було зазначено, учасник повинен передати внесок протягом 6 місяців із моменту створення ТОВ або в інший строк, установлений статутом.
Але якщо учасник ТОВ не виконав свої зобов’язання, то виконавчий орган товариства повинен направити йому письмове попередження про прострочення (ст. 15 Закону № 2275). У попередженні слід указати додатковий строк погашення заборгованості. Яким повинен бути цей строк – вирішує виконавчий орган товариства. Додатковий строк може бути передбачений статутом. У будь-якому разі він не може перевищувати 30 днів.
Якщо ж учасник не розрахується і протягом цього додаткового строку, то загальні збори учасників ТОВ мають право прийняти одне з таких рішень:
Висновки